Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Çırakların Sigortası


08 Nisan 2009 00:00

Yorum Yapılmamış

Şubat 1990 da çıraklıktan dolayı sigorta girişim var. Bunun herhangi bir avantajı var mı? Atacan Şakar

Mesleki Eğitimi Kanunu uyarınca işletmelerde meslek lisesi öğrencileri ile çıraklık eğitim merkezinde beceri eğitimi gören öğrenci ve çırakların sigorta primlerinin emeklilik açısından bir hak teşkil edip etmeyeceği okurlarımız tarafından sürekli olarak sorulmaktadır.

Mesleki Eğitimi Kanunu uyarınca çıraklık veya meslek lisesi öğrencisi statüsünde yapılan sigorta, emeklilik açısından bir başlangıç sayılmaz ve emeklilik gün sayısını artırmaz. Çünkü, bunlar için emekliliğe etkisi olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmemektedir.

Sadece iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primi ödenir. Staj başlangıcında verilen sigorta sicil numarası bütün sigortalılık döneminde kullanılmakla birlikte başlangıç tarihi olarak dikkate alınmaz. Dolayısıyla, staj döneminde ödenen sigorta primlerinin emekliliğinize bir katkısı bulunmamaktadır.

***

Bağ-Kur’lunun destek primi

SSK’dan emekli bir kişi bir limited şirketin ortağı olduğunda Bağ-Kur’a herhangi bir sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekiyor mu? Harun Arslan

Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı emeklisi olup ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ile adi ortaklık, kollektif şirket, komandit şirket ve donatma iştiraki ortakları, limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ortakları ile anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları Bağ-Kur destek primi kesintisine tabi tutulmaktadır.

Emeklilerin 4-1/b (Bağ-Kur) kapsamında faaliyette bulunmaları durumunda almakta oldukları aylıklarının 2008 yılında yüzde 12’si, 2009 yılında yüzde 13’ü, 2010 yılında yüzde 14’ü ve 2011 ila izleyen yıllarda ise yüzde 15’i oranında sosyal güvenlik destek primi emekli aylıklarından kesilecek, ancak bu tutar 2009 yılında aylıklardan kesilecek SGDP miktarı 253,43 TL’den fazla olmayacaktır.

***

Özürlü Bağ-Kur’lunun emekliliği

Doğuştan sol kolum yok.  15 yıldan beri Bağ-Kur sigortalısıyım. Özürlü kontenjanından nasıl emekli olabilirim? Mehmet Harmankaya

Sosyal güvenlik reformu olarak adlandırılan 5510 sayılı Kanundan önce, doğuştan özürlü Bağ-Kur’luların özürlü emekliliğinden yararlanması mümkün değildi. Bağ-Kur (4-1/b) sigortalılarından özürlü-engelli olduğu için SSK’lılar gibi erken emekli olamayanlar da erken emeklilik hakkından yararlanabilecek.

İlk defa sigortalı olduğu tarihten önce malûl (yüzde 60 ve fazlası) olduğu için malullük aylığı bağlanmayanlar, çalışma gücü kaybı yüzde 40 ila yüzde 59 arasında olanlar 1 Ekim 2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları durumunda aşağıdaki şartlarda 4/b sigortalılığı kapsamına konulan özürlü emekliliğinin kapsamına girmiştir. Okurumuz Mehmet Harmankaya özür oranını belirtmemiştir. Ancak, özür oranına göre aşağıdaki tablodaki şartlarla yararlanabilecektir.

Bağ-Kur’lular Çalışma Gücünde Kayıp Oranı

Okunma Sayısı: 108

Yazarın Diğer Yazıları

Kıdem Tazminatı ne Kadar Arttı?

Çalışanların en önemli haklarından birisi olan kıdem tazminatı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayılarına...

Kısa Çalışma Ödeneği Arttı

Bir yıla yakın bir süredir işçinin, işverenin hayatında önemli bir yer edinen kısa çalışma ödeneği,...

Fesih Nedeninin Yazılı Bildirimi Neden Önemli

İş sözleşmesinin feshine ilişkin 7244 sayılı Kanunla getirilen geçici fesih yasağının süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile...

Asgari Ücret İşçinin Cebine Nasıl Yansıyacak

4857 sayılı İş Kanunu’nun 3. maddesine göre iş sözleşmesi ile çalışan ve 4857 sayılı Kanunun...

Kısa Çalışmada Neler Değişti?

Son aylarda neredeyse tüm çalışanların yakından bildiği bir kavram oldu “Kısa Çalışma”. Koronavirüsü (COVID-19) salgın...