Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bugün Günlerden İzmir!


10 Eylül 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

Gün/aydın dostlarım…

Bu gün 9 Eylül___
Bugün günlerden İzmir!___
İzmir’in Kurtuluşu___ Türkiye Cumhuriyetine giden yolun açılışı..
Gün dağlarda çiçeklerin açtığı gündür. Gün hadsizleri denize döküldüğü gündür…
Atam gibi sadece zeybek oynarken diz çöker İzmir…
İyi ki doğdun İZMİR’İM! Doğum günün kutlu olsun…

 

“Alsancak’ ta eğlenip, Konak’ta zenginleşmek, Göztepe’ de kalabalıklaşıp, Buca’da nefes almak, Bornova Küçükpark’ta kahve içmek, Eşrefpaşa’da kavga etmek, Kordon’da sarhoş, Karşıyaka’da aşık olmak.
Ne güzeldir İzmir’de yaşamak.
Sen 9 Eylül dersin iki kelime, ben ÖZGÜRLÜK, BAĞIMSIZLIK anlarım.
Sen İZMİR dersin iki hece, ben saygıyla ayağa kalkarım…”

 

Yeryüzünde kaç şehir İzmir kadar arzulanmış, göz koyulmuş, ele geçirilmek istenmiştir?
Kaç şehir kendi yazgısıyla, ülkesinin yazgısını İzmir kadar iç içe geçirebilir, bir ve aynı kılabilir? Tarihte kaç şehir vardır İzmir gibi, o ele geçirildiğinde bütün bir ülkenin kendisine el konulmuş gibi hissedeceği ve o kurtulduğunda, topyekun bütün ülkenin kendini kurtulmuş sayacağı.
Ulusal Kurtuluş Savaşımız “Gâvur İzmir”in “Güzel İzmir” olması değil midir aslında?

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı’nı yenik kapamasıyla birlikte 30 Ekim 1918’de imzaladığı Mondros Mütarekenamesi Anadolu’yu emperyalist devletlerin işgaline açık bir alan haline getirdi. I. Dünya Savaşı’nda emperyalistler arasında yapılan gizli anlaşmalarda aslında İzmir ve çevresi İtalya’ya bırakılmıştı. Ancak savaş sonrasında İngiltere Ortadoğu’daki petrol bölgelerini İngiliz çıkarları doğrultusunda koruyacak bir taşeron güç arıyordu. Bunun için Yunanistan biçilmiş kaftandı. Bu gelişmelerle birlikte İtilaf Devletleri 19 Ocak 1919’da toplanan Paris Barış Konferansı’nda Yunanistan’ın İzmir ve çevresini işgal etmesi kararlaştırdı. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunan Ordusu tarafından işgal edilmesi tüm Anadolu’da milli bilinci harekete geçirdi.

 

1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan Yunan askerine ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan gazeteci-yazar Hasan Tahsin’in attığı ilk kurşunla başlayan mücadele 9 Eylül’de İzmir’in dağlarında çiçekler açtırır.

İzmir’de işgalci düşmana ilk kurşunu sıkarak bu uğurda verdiği canıyla milli mücadelenin fitilini ateşleyen Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i saygı ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun!

Bugün 9 Eylül İzmir’in kurtuluş tarihi. Bundan 98 yıl önce 9 Eylül’de gün doğarken 4. Süvari Alayı Sabuncubeli’nden İzmir’e inmeye başlar. Dağlarda çiçekler açmaya başlamıştır.

 

Saat 12.30 civarı…
Türkler, Saat Kulesi’ni gördüklerinde gözyaşlarını tutamazlar. Balkonunda Yunan Bayrağı olan Hükümet Konağı’na yönelirler. Hükümet Konağı’na yaralı gelen Yüzbaşı Şerafettin Bey, 15-16 yaşlarındaki İzmirli bir gencin verdiği bayrağımızı alır, koynunda saklar ve o bayrak Hükümet Konağı’na şerefle, gururla tekrar asılır.
O hilal ki bir milletin ışığı, o yıldız ki bir milletin pusulası… Çekin göndere onu!

 

Öğleden sonra piyadeler de İzmir’e girer. O gün tebrikleri kabul ederler. İngiliz konsolosu ilk sıradadır. Halk kahramanları bağrına basar.
10 Eylül 1922 tarihinde geceyi Nif Köyü’nde geçiren Mustafa Kemal İzmir’e doğru yola koyulur ve Konak Meydanı’na gelir. Artık İzmir, sonsuza kadar Türk’tür. İşte böyledir hikâyesi İzmirin.
Büyük Taarruz sonucunda 9 Eylül 1922’de yani üç yıl dört ay sonra İzmir, emperyalist işgalden kurtuldu.

 

9 Eylül sadece bir şehrin değil ülkenin kurtuluşunun günüdür. Bu vatan için şehit olan, ter döken, çalışan herkesten Allah razı olsun!
9 Eylül esaretin önüne Cumhuriyet’in “C” sinin konduğu “cesaret” günüdür.

 

“Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!”
Mustafa Kemal Atatürk

 

Demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü içtenlikle duyumsayanların ve onu bir yaşama biçimi haline getirenlerin kenti olan İzmir, 8500 yıllık zengin tarihsel ve kültürel birikimiyle taşıdığı bu devasa değerleri daha nice bin yıllara aktarmaya devam edecektir.
İzmir hem kurtuluşun hem de kuruluşun simge kenti oldu.

 

Atatürk Modern Türkiyeyi kurarken bütün önemli mesajlarını İzmir’den verdi. Osmanlı İmparatorluğunda ve Türkiye Cumhuriyetinde ilklerin kenti olan İzmir, bu özelliğini hala sürdürüyor.

 

İzmir, Çağdaş Türkiyeyi dünyanın evrensel değerlerine eklemleyen öncü bir kenttir. Türk kadını tiyatro sahnesine ilk kez İzmir’de çıktı. Ülkemizde futbol ilk kez İzmir’de oynandı. 17 Şubat 1923’te Cumhuriyet’in ilk İktisat Kongresi İzmir’de toplandı. Cumhuriyet’in ilk Uluslararası Fuarı İzmir’de açıldı. Akdeniz Olimpiyatları ve Universiade gibi dünyanın büyük spor organizasyonlarına İzmir büyük bir misafirperverlikle ev sahipliği yaptı.
Türkiye’nin birincisi Ege’nin nin incisi İzmir’in gücü, ülkenin aydınlık geleceğini her daim örecektir…

 

Tüm hemşehrilerimin 9 Eylül kurtuluş gününü kutluyor ve bu vesileyle bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere 98. Yılında İzmir’in ve Vatanın kurtuluşu için şehit düşen ve gazi olan tüm kahramanlarımızı saygıyla, minnetle, şükranla ve rahmetle anıyorum…

#öskurşun#

Okunma Sayısı: 263

Yazarın Diğer Yazıları

İnsanın Yüzü Ruhunun Aynasıdır

Gün/aydın dostlarım… Yasamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...

Daha İyi Bir Dünya

Gün/aydın dostlarım… Yasamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç… ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...

Eylülün Yalnızlık Senfonisi

“Eylülün Yalnızlık Senfonisi” Eylül İşte! hüznün değişmez adresi… İşte bitti bitecek belli ki acılar sona...

Gitme Vakti

Neleri yaşayacağımızı bilmediğimiz ama en azından neleri geride bıraktığımız bildiğimiz yeni bir güne hoş geldiniz!.....

Eşrefi Mahlûkat

Gün/aydın dostlarım… Yasamak sevmektir diyorsan… Yaşama sevincini yitirme… Kollarını aç… ________________ Benim adım SABAH… Sevgiye...