Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bu da Hapishaneler Açılımı mı Olsa Gerek!?


12 Ocak 2011 00:03

Yorum Yapılmamış

Açılımlar hızla devam ediyor… Gün geçmiyor ki bir açılım olmasın!

En sonuncusu da, içerideki terörist başı ÖCALAN’ı bile kuşkulandıran Hizbullahçıların salıverilmesi açılımı…

“İşin içinde iş var!” diyor ÖCALAN ve bunu kuşkuyla karşıladığını söylüyor.

Kürtleri din adı altında PKK ile karşı karşıya getireceğini, PKK’dan koparacağını söylüyor. Hoş zaten Kürtlerin tamamı PKK’yı savunmuyor! ÖCALAN’ın sözlerinden anlaşılıyor ki; savunanlar var ise bunlara da Hizbullah baskısı gelecek!

Hadi hayırlısı diyelim…

Ancak salıverilenlerin tamamı Hizbullahçı değil. Olsalar da farketmez! Düşünebiliyor musunuz, onlarca yıl sorgusuz sualsiz yatanlardan bahsediliyor!! Tutuklu bulundukları halde davaları yıllardır sonuçlanmamış… Yattıkları halde bir türlü davaları görülmemiş.. Bu durumun da adil olmadığını bilmek gerek..

Geçen gün TV haberlerinde, davası olanların sayısı, (yani raflarda bekleyen) amma tutukluluk halleri devam edenlerin sayısı mahkumların sayısından fazla olduğu söyleniyordu!

Peki bunlar ne zaman sonuçlanacak?

Bir şekilde böylesi bir salıverilme gerekiyordu demek istiyorum. En azından mahkemeleri devam edecektir. Zaten göz hapsindeler ve bulundukları yerin emniyet güçlerine sabah – akşam imza vererek yurt dışına kaçışları da engellenmekte.

Ateş düştüğü yeri yakar.

Gerek suçu işleyen taraf olsun, gerekse mağdur olsun. Her ikisinin de isteği bir an önce adaletin yerini bulmasıdır. Uzayıp giden süre ve görülmeyen dava nedeniyle her iki tarafta huzursuz. Mağdur kesim, suçlunun gerekli cezaya çarptırılmasını beklerken,  suçlu tarafta bir şekilde sonucun bir an önce belirlenip, göreceği cezanın nevini, zamanını, şeklini bilmek istemesi en doğal haklarıdır demek istiyorum.

Sözün Özü!

En kötü olanı belirsizliktir.

Her iki taraf için de en büyük huzursuzluktur.

Onun için bugün süreleri hayli aşmış olduğu halde mahkeme neticesinin belirlenmemesi, sürüncemede kalması, gerçekten bir şekilde giderilmeliydi. Bu tüm suçlular için geçerli. Hizbullah için de, PKK için de, kader mahkumu için de, mahkemelerinin bir an bitirilip sonucunun ortaya çıkması gerekiyor! Müebbetse müebbet, salıverilme ise salı verilme. Sizce de öyle değil mi?

Okunma Sayısı: 89

Yazarın Diğer Yazıları

Atatürk ve Kadın

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURUCU LİDERİMİZ BÜYÜK ATATÜRK’ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN YIL DÖNÜMÜ 10 KASIM. MEKANINA YILDIZLAR YAĞSIN....

7.0’lık Depremin Ardından…

Deprem… Ölümler… Allah… Kader… Şehit… Zengin… Fakir…   İzmir’de 8 binanın yıkılmasına, şu an için 114...

Köfte / Ayran ve Melek Olan Anne…

Deprem… Kararan dünya… Acı… Feryad… Umut… Kurtarma… Kurtulma… Ve sonrası. Zor. Gerçekten çok zor. Yaşlısı...

Mü’min Hangi Acıyı Bal Eyler?

Cumhurbaşkanımız geçen gün bir konuşmasında böyle dedi; “Mü’min acıyı bal eyler”. Yani sıkıntılardan doğan acıyı,...

Cuma Mesajları ve Samimiyet!

Özellikle son 10-15 yılda başlayan ve her geçen gün sıradanlaşan, “HAYIRLI CUMALAR” dilekleriyle başlayıp, güzel...