Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Beyaz Eşya Fiyatı Yüzde 6.7 Düştü


02 Nisan 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

BrandZone’un araştırmasına göre şubat ayında başlayan ÖTV indirimi sonrası beyaz eşya fiyatları ortalama yüzde 6.7 düştü. En yüksek düşüş ise yüzde 10’la küçük ev aletlerinde oldu.

Kampanya ve fiyat takibi hizmetleri sunan BrandZone’un araştırma sonuçlarına göre; Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi sonrası yayınlanan beyaz eşya kampanyalarının ortalama fiyatı bir önceki aya göre yüzde 6.7 oranında düştü. Kampanyalarda en çok yer bulan popüler ürünlerin fiyatı ise ortalama yüzde 6.2 oranında geriledi. Beyaz eşya sektöründe; buzdolabı kampanyalarında ortalama yüzde 1.8 oranında ve 48 TL tutarında, bulaşık makinesi kampanyalarında ortalama yüzde 6.8 oranında ve 89 TL tutarında, çamaşır makinesi kampanyalarında ise ortalama yüzde 21.5 oranında ve 398 TL tutarında fiyat düşüşü oldu. Şubat ayında yürürlüğe giren ÖTV indiriminden etkilenen diğer sektör küçük ev aletlerinde ise kampanyalarda ortalama yüzde 10’luk fiyat düşüşü oldu. Geleneksel buharlı ütü kampanyalarında yüzde 7.9 oranında ve 16 TL tutarında, elektrikli süpürge kampanyalarında yüzde 9 oranında ve 53 TL tutarında, çay makinesi ve doğrayıcıların ortalama kampanya fiyatlarında ise yüzde 6 oranında ve 11 TL tutarında fiyat düşüşü oldu.
ORTALAMA FİYATA YANSIDI
BrandZone Yönetici Ortağı Cem Köz “Bazı ürünlerde döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle zam yapılmış olsa da hem mağaza, reklam kampanya fiyatları hem de online fiyatlar önceki ayla karşılaştırıldığında, ÖTV indiriminin ortalama fiyatlara yansımış olduğunu gördük” dedi. Beyaz eşya ve ev aletlerinin en çok tercih edilen alt kategorileri ayrıca incelendiğinde yine kampanya fiyatlarında düşüşlerin olduğunu belirten Köz “No-Frost özellikli çift kapılı buzdolaplarında yüzde 5.4; 8-9 kilogram kapasiteli çamaşır makinelerinde yüzde 4.4; 3 programlı bulaşık makinelerinde yüzde 4; 1000 Watt’tan fazla gücü olan toz torbasız süpürgelerde yüzde 8.2 ve 2000-2500 Watt gücündeki geleneksel buharlı ütülerde yüzde 2.6’lık ortalama kampanya indirimi oldu” diye konuştu.
Okunma Sayısı: 108

Yazarın Diğer Yazıları

Haksız Çıkartılan İşçiler “İşe İade İsteyebilir!”

Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran iş yerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin...

İş Kanununda Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şartları

Kıdem tazminatı işçinin İş Kanunundan doğan en temel haklarından biridir.kıdem tazminatı, işçinin işverene bağlılığının ve...

Kreş Yardımından Gelir Vergisi ve SGK Primi Kesilecek mi?

7103 sayılı Kanun’da kadın hizmet erbabı adına verilecek kreş ve gündüz bakımevi hizmetine ilişkin gelir...

Kıdem Tazminatı ne Kadar Arttı?

Çalışanların en önemli haklarından birisi olan kıdem tazminatı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayılarına...

Kısa Çalışma Ödeneği Arttı

Bir yıla yakın bir süredir işçinin, işverenin hayatında önemli bir yer edinen kısa çalışma ödeneği,...