Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Başkasının Günleriyle Emeklilik Olur mu?


04 Eylül 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Mehmet Dinç “01.01.1959 doğumluyum 15.08.1983’te sigortalı oldum. Şu an primlerim askerliği yatırırsam tamamlanacak. Ama başkasının 293 günü benim sigorta numarama yatmış görünüyor. Bir de bazı yerlerde aynı anda iki yerde sigortam yatırmışlar. Bu günler nasıl hesaplanır ve ne yapmam gerekiyor?” diye soruyor.

İlk defa 15.08.1983 tarihinde sigortalı olduğunuzdan, 25 yıl sigortalılık süresi, 47 yaş ve 5150 günü tamamladığınızda SSK’dan emekli olursunuz.

Başkasının sigorta prim günlerinin sizin SSK numaranızda görünmesinin bir sakıncası yoktur. Ancak bu kişinin gün sayıları size bir yarar sağlamaz ve gün sayınıza dahil edilmez. Bu kişinin günlerini dikkate almadan sigorta gününü hesaplamanız gerekiyor. Diğer bir deyişle başkasının prim günlerinin emekliliğe etkisi yoktur.

Aynı anda birden fazla işyerinde çalışılması mümkün olsa da, bir ayda 30 günden fazla prim gün sayısı emeklilik açısından dikkate alınmaz. Yani iki işyerinde 20’şer gün sigortalı çalışılması halinde, SSK prim günü 30 gün olarak dikkate alınır.

Halk eğitim usta öğreticilerinin borçlanması

Okurumuz Mitat Bulut, “Halk eğitimi usta öğreticileri hizmet borç Halk Eğitimlerinde usta öğretici olarak çalışanların hizmet borçlanarak emekliliği ile ilgili son durum nedir?” diyor.

6111 sayılı Kanun’la yapılan düzenleme ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanlar, bu durumlarını milli eğitim il veya ilçe müdürlüklerince belgelendirmeleri kaydıyla, 25/2/2011 tarihinden önceki çalışmalarından dolayı ay içinde 30 günden eksik kalan sürelerini kendileri veya hak sahipleri borçlanabilecektir.

Borçlanılan süreler 4/a bendi (SSK) kapsamında sigortalılık süresine sayılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı kurumlarında sözleşmeli veya ek ders görevi ile görevlendirilen uzman ve usta öğreticilerin 21/5/1977-25/2/2011 tarihleri arasında ay içinde 30 günden eksik kalan

Süreleri borçlandırılmaktadır.

Ay içindeki zorunlu çalışma süresi borçlanma ile 30 güne tamamlandığı için 28, 29 ve 31 gün çeken aylarda hizmet 30 gün olarak dikkate alınacaktır.

Memur yetimlerinin ölüm aylığı

Okurumuz Sema Özcan, “Ben 2008’de memuriyetten emekli oldum. Eşim halen memur, yakında emekli olacak. İkimiz de vefat ettiğimizde, iki kızım bizim emekli maaşlarımızı alacaklar mı?” diyor.

Okurumuza öncelikle uzun ömürler diliyorum. Bir kişinin vefatı halinde geride kalan dul eşine ve çocuklarına, bazı durumlarda da anne-babalarına ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Eşlerden birinin vefat etmesi durumunda diğer eşe, emekli olsa veya çalışsa dahi (evlenmemesi koşuluyla) dul aylığı bağlanacaktır.

Emekli Sandığı Kanunu kapsamındaki memur yetimlerine, evli olmamaları ve memuriyet kapsamında çalışmamaları ya da memuriyetten emekli olmamaları halinde, hem anne ve hem de babadan yetim aylığı bağlanacaktır.

Okunma Sayısı: 135

Yazarın Diğer Yazıları

Bağ-Kur Borçları Torba Kanunla Siliniyor

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17 Kasım...

Gurbetçinin Emekliliğinde Püf Noktaları

Geçen hafta “SGK gününü doldurmayanlar yurtdışı borçlanması ile emekli olabilir” başlıklı yazımda yurtdışında bulunan gurbetçilerle,...

SGK Borçları da Kapsama Alındı

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edilen 239 sıra sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda...

Kıdem Tazminatında Püf Noktaları

Kıdem tazminatı 1475 sayılı İş Kanunu 14. Maddesi ile düzenlenmiştir. İş Kanununa tabi işçilerin İş...

SGK Gününü Doldurmayanlar Yurtdışı Borçlanması İle Emekli Olabilir

Emeklilik şartlarından birisi de SGK prim gün sayısının doldurulmasıdır. Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı...