Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Barnabas İncili ve ERGENEKON! (II)


25 Şubat 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Geçen yazıda barnabas incili hakkında yazı yazmıştık. Ama tam olarak sonunu getirememiştik kısmet bu güneymiş. Sonlara doğru Ergenekon ile ilişkilendirdik. Sadece ben değil star gazetesi yazarı zaman gazetesi yazarı ve bir çok medya kuruluşunda çalışan fikrini beyan eden yazarlar da bu şekilde bir kanıya varmışlardır.

Apokrif al kitabından alıntılar alarak yazıya devam etmek istedim bilgiler gerçek ve sansürsüz. Barnabas inciline bu kadar yakınlık göstermemizin nedeni, birçok kişinin bu incili kayıplara karıştırması ve bunu kökten yok etme planlarını yapması akıl almaz serüvenlerine bir göz atalım. Değerlendirmek istersiniz belki, bizim için neden bu kadar önemli bu barnabas incili. Neden mi? Buyurun cevabını hep birlikte arayalım.

Nedense insanlar bazı şeyler öğrenilsin, araştırılsın istemiyor. Örneğin bu Barnabas İncili ve başına gelenler.

Olay biraz Da Vinci Şifresi, az biraz polisiye, biraz da tarih. İntihar var, cinayet var, talan edilen Kıbrıs’ta Aziz Barnabas’a ait olduğu söylenen mezar var. Var oğlu var!
Her şeyden önce bu İncil, M.S. 325’e kadar İskenderiye Kilisesi’nce resmen kabul edilmiş, elden ele dolaşmış.

Derken M.S. 325’de Kral Konstantin’in başkanlığında şu ünlü İznik Konsülü toplanır. Kaynaklara göre 2 bin 48 dinadamı katılır bu bir dizi toplantıya. Kimileri Hz İsa’nın ‘Tanrı’nın oğlu’ olmadığını söylerken kimileri buna karşı çıkar. Toplantının asıl amacı, tarihçilere göre, Katolik Kilisesi’ni kurumsallaştırmak. Bu kurumsallaşmanın sonucu da yüzyıllar içinde Vatikan AŞ’nin oluşumu tabii!

Hani kimileri Barnabas İncili ‘uydurmadır’ diyor ya… İşte İznik Konsülü, bu uydurma ve yine kimilerine göre ‘olmayan’ İncil’i yasaklıyor! Kilisenin resmi dört İncili var: Matta, Markos, Luka ve Yuhanna… Daha sonra M.S. 366’da, Papa Damasus’u bu İncil’i hepten yasaklıyor. Engizisyon dönemi İspanya’da ‘Barnabas’ adını fısıldadığınız an ateşte diri diri yakılıyorsunuz! Bu İncil’den ya da Barnabas’ın kaleme aldığı, kimine göre 13 sayfalık mektup kimine göreyse 227 sayfalık İncil’den niye bu kadar korkuluyor?

Çok basit yanıtı:
1. Barnabas İncili, Hz İsa’nın Tanrı’nın oğlu olduğunu kabul etmiyor.
2. Hazreti İbrahim’in kurban olarak adadığı oğlunun Tevrat’ta belirtildiğince ve de Hıristiyan inançlarında vurgulandığınca İshak değil İsmail olduğunu söylüyor.
3. Beklenen Mesih’in Hz. İsa değil Hz. Muhammed olduğunu belirtiyor.
4. Hz. İsa çarmıha gerilmemiş, onun yerine Yahuda İskariyot yani İsa’yı Romalılar’a gammazlayan 13’ncü havari gerilmiştir, diyor!

(bknz. İlim ve Sanat / Mart – Nisan 1986)

Şimdi bunlar Barnabas İncili’nin savları. Kabul et, etme… Bağır çağır. Ne yaparsan yap!

Ama bu incili bulup okuyan, İsrail Cumhurbaşkanı’nın torunu Viktoriya Rabin, bu İncil’i okur, Kelime-i Şahadet getirir ve Müslüman olur. Yaptığı kazı çalışmaları sırasında, 10 Emir ve Zebur’un izini sürerken, Etiyopyalı siyahi bir adam tarafından öldürülür. (Bknz. Apokrifal / Aydoğan Vatandaş-Timaş Yayınları).

Olayları burada alalım Kıbrıs’a taşıyalım. Ve apışıp kalalım. Neden mi?

Çünkü JİTEM’e bağlı kimseler (?) Kıbrıs’ta, Aziz Barnabas’ın mezarını soyar. Veli Küçük ve başka önemli kişilerin bu işe karıştığı söylenir.

Bu olayı KKTC’de, Gazeteci Kutlu Adalı soruşturmaya başlar. Tehditler alır… ve öldürülür!

Eşi, Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesine başvurur;
Türkiye’nin bu cinayeti soruşturmada kusurlu olduğu saptanır!! Adalı öldürülmeden kısa süre önceyse, örneğin, Abdullah Çatlı’nın adaya geldiği söylenir. (Bknz. Apokrifal).

Prof Dr Hocagil, bu arada İsrail’e gider, daha sonra öldürülecek olan Viktoria Rabin’le birlikte bu Barnabas İncil’i üzerinde de çalışmaya başlar. Ama Viktoria Rabin öldürülür. Barnabas İncili yine sözünü ettiğim Apokrifal adlı incelemeye göre, ‘ele geçirenler tarafından’ Yunanistan’a satılmak istenir.

Aracı Kardinal Mario diye birdir. Ama o da, ‘açıklanamayan bir nedenle’ ölür! Gerisini biliyorsunuz artık.

BATMAN CUMHURİYET BAŞ SAVCISI
Şimdi, ben oturmuş, bu Barnabas İncil’i, Kıbrıs’ta soyulan mezar diye yazarken, telefon çaldı. Arayan Batman Başsavcısı Sayın Mustafa Peker. Olayla çok yakından ilgileniyor!

Neden mi?
Barıştepe Köyü Moriyakup Kilisesi Rahibi Edip Gabriyel Savcı’nın kaçırılmasını hatırlıyor musunuz? Bu Rahip, çevrede çok sevilen sayılan bir kişi… Kaçırıldıktan bir süre sonra serbest bırakılıyor.

Ancak, Barnabas İncili’ni çeviren Prof. Hamza Hocagil’le bir ilişkisi var mı? Onunla görüşmüş mü? Çünkü Süryani alfabesini çok iyi biliyor Rahip Efendi. Belki Aramice’yi de… Acaba kaçırılmasıyla bu işlerin bir ilgisi var mı? Rahip Efendi hiç girmiyor bu konulara!

Tabi İncil’in serüveni, Hamzagil’in anlattıkları ve Özel Harp Daire’sine rahmetli Turgut Özal’ca gönderilmiş olması, Kıbrıs’ta talan edilen mezar, ölen Kardinal Maro, öldürülen Gazeteci Kutlu Adalı, Ergenekon bulaşıklığı falan derken… Bu kez de Profesör Dr Hamza Hocagil’e ulaşılamamakta! Bostancı’da bir adresi var… Ama Sayın Savcı burada bulamıyor… Kaybolmuş…ya da bulunamıyor… Ya da yurtdışında… Ya da?!

Bu iş dedim ya, tam bir polisiye romana dönüştü… Bakalım sonu nereye varacak… Ya da varmayacak!
NOT: olaylar Aydoğan Vatandaş’ın TİMAŞ yayınları arasından çıkan “Apokrifal- Kayıp Kitap, Ergenekon Ve Bir Cinayetin Anatomisi” kitabından alıntılanmıştır.

Okunma Sayısı: 187
Kategori: Necdet YENTÜRK

Yazarın Diğer Yazıları

Tanrının Savaşı – I

Bölüm 1 Karar Tarihten bu yana yaratılış ile ilgili çok hikâyeler duymuşuzdur. Musevilikte, Hristiyanlıkta ve...

Belgeli Yolsuzluk ‘Yargıyı’ Bekliyor

AKP’li Mûş Belediyesi her gün yeni bir yolsuzluk ve rüşvetle çalkalanıyor. Ucu bucağı görünmeyen soygunu...

Tarih kendini Yargılıyor.

Geçmişin karmaşık yollarında saplanan kirli mızraklar kimine göre soylu ve dikta kimine göre yenilgi ve...

Barnabas İNCİL’İ

Etrafımızda çok olaylar gelişiyor ve bu olayları inceleme fırsatımız olmuyor yanı başımızda bulunan kültürel değerlerimizi...

Bilim ve İnsan

Her zaman aynı konuları işlemek ve aynı konuları tekrarlamak sıkıcı gelir artık. Yazdığımız konuların geneli...