Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bağırsak Kanseri Savaşçısı “BULGUR”


17 Ocak 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Bulgur, Anadolu insanının vazgeçilmez besin maddelerinden biridir. Özellikle kış aylarında bulgur tüketimi daha da artmaktadır. Tıp dünyasında son zamanlarda yapılan araştırmalar da, bu değerli besin maddesinin son derece önemli bir özelliğini daha ortaya çıkardı. Bu önemli özellik ne mi? Hemen söyleyelim: Bulgur, özellikle bağırsaklarda kanser riskini büyük oranda azaltıyor. Bazı kişiler tarafından “köylü yiyeceği” diye nitelendirildiği için sofralardan uzak tutulan bulgur, besin değeri yanında vitaminler açısından da son derece zengin bir gıda maddesi..

Besin değeri

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Bölümü’nde uzun süredir yürütülen çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre; bol miktarda fiber ihtiva eden bulgur, düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak kanseri riskini engelliyor. Bulgurun besin değerine gelince; 100 gram bulgur, vücuda yaklaşık 350 kalori verir. Ayrıca 69.8 gram karbonhidrat, 12.5 gram protein, 1.5 gram lipid, 40 miligram kalsiyum, 3.5 miligram demir, 0.40 miligram B1 vitamini, 0.04 miligram B2vitamini ve 4.3 miligram niacin içermektedir.

Stratejik gıda

4000 yıldan beri besin maddesi olarak kullanılan bulgurun, Dünya Gıda Örgütü’nün açlık sınırındaki ülkelere gönderdiği gıdalar içerisinde yer alması, önemini bir kat daha artırmaktadır. Bizim kıymetini ve önemini pek bilmediğimiz bulgur, dengeli beslenmeden taviz verilmeyen Beyaz Saray mutfağında dahi eksik olmayan emsalsiz bir gıda maddesidir. Bazı ülkelerdeki ordularda radyasyona karşı dayanıklı olduğu için stratejik gıda olarak kabul edilen ve nükleer savaş dönemleri düşünülerek stoklarda tutulan bulgur, kolay hazırlanabilmesi ile de önemli avantaj oluşturuyor.

Anne adayları için faydalı bir yiyecek bebeğin anne karnında sağlıklı büyümesine büyük katkı sağladığı belirlenen bulgurun hamileler tarafından bol bol tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bulgurun folik asit açısından ne kadar zengin olduğunun toplumda yeterince bilinmediğini belirten Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bayram, anne adaylarının sağlıklı bebek dünyaya getirmeleri için yeterince almak zorunda olduğu bir vitamin türü olan folik asidin, beyin ve omurilik hastalıklarının oluşumunu önleyen (B) grubundan bir vitamin türü olduğunu söyledi. Doç. Dr. Mustafa Bayram bu konuda şunları dile getirdi: “Anne adayları, bebeklerini, folik asit yetersizliğinin neden olduğu rahatsızlıklardan korumak için bulgura sofralarında daha çok yer vermeli. Folik asit yetersizliği yaşayan kadınların, anemi, anemiden kaynaklanan yorgunluk, nefes darlığı ve ishal ile kilo kaybı, çarpıntı ve huzursuzluk gibi olumsuzlukları daha sık ve daha yoğun yaşadıkları biliniyor. Anne, bulgur yemekleri yiyerek bebeğini de kendini de bu olumsuzluklardan koruyabilir.”

Kıymetini bilmiyoruz

Yeşil çay ve ısırgan otu gibi, bizim pek tüketmeye alışkın olmadığımız besinlerin kanser düşmanı olduğu biliniyor. Ama tüketimi ülkemizde çok yaygın olan bulgur var ki o da tam anlamıyla bir kanser düşmanı. Ayrıca bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor, kabızlığı önlüyor, sinir bozukluklarını gideriyor, zihni dinlendiriyor ve enerji veriyor.

NOT;

1-2 kg. buğday’ı suda haşladıktan sonra ezip, üzerine tuz serperek çay kaşığı ile yiyebilirsiniz. Çok lezzetlidir, çocuklar bunu severek yer. Bu bulgur yerine geçer, zaten bulgur buğday’ın ufalanmış şeklidir.

Isırgan otu; dünya’nın her tarafında yetişen ısırgan otu’nun kanser başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir, peki toplarken elinizi dalayan bu gıda maddesini nasıl yiyebilirsiniz ? Toplarken elinize bir naylon geçirin ve ısırgan otunu toplayın, aralarında başka değişik otlar varsa onları ayıklayın. Kalan ısırgan Otlarını 3 şekilde kullanabilirsiniz;

1-  Isırgan otlarını pırasa doğrar gibi ince ince doğrayın, yıkayın. Bir kaba koyun, üzerine limon sıkıp, biraz tuz ilave edin. Bu ısırgan otu salatasıdır, çiğ olarak yiyebilirsiniz, doğranırken sizi dalayan kısımları ezildiği için ağzınızı dalamaz ve yakmaz. Afiyetle yiyebilirsiniz, dostlarınızada tavsiye etmekten çekinmeyin.

2- Isırgan otunu yine pırasa doğrar gibi tava’nın içine doğrayabilirsiniz, iyice suda yıkadıktan sonra içine 2-3 kaşık Zeytinyağı koyarak 5-10 dakika ocak’ta pişirin. Bu ısırgan otu yemeği oluyor, alıştıktan sonra severek yiyeceğiniz ve oldukça lezzetli olan bu yemek için taze olan ısırgan otlarını toplayın veya satın alın.

3- Isırgan otunu toplayıp kurutursanız, kuru kısmını çaydanlığa atabilir. Çay olarak içebilirsiniz, duruma göre şekerli veya şekersiz olarak içebilirsiniz. Isırgan otu ege bölgesi’nde ki pazar yerlerinde 1 bağı 250-500 krş.tan satılmaktadır, ege bölgesi halkının severek yediği otlardandır.

Okunma Sayısı: 90
Kategori: Kerim ÖZBEKLER

Yazarın Diğer Yazıları

Tayyar Tahiroğlu (II)

Ertesi gün denizde yüzüyorum, yanıma boylu poslu, son derece güzel bir vücudu olan 25-30 yaşlarında...

Tayyar Tahiroğlu (I)

İşlerimi bitirip eve gelmiştim, sanıyorum öğle yemeği yiyeceğim bir öğle vaktinde Nazilli Otobüs Garajı’nda büfe...

Mehmet Tekin ve Güneyde Kültür Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mehmet Tekin Antakya-Hatay’da çıkarmakta olduğu 80 sayfalık ”Güneyde Kültür Dergisinin, Ocak-Haziran 2018...

Mustafa Doğan ve Maki Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Başkanı Mustafa Doğan her zaman olduğu...

Uğur Gürekin ve Nif Sanat Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Uğur Gürekin İzmir’in Kemalpaşa İlçesinde yayınladığı Nif Sanat Dergisinin Kış 2018 tarihli...