Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Aşırı Servet Var Ama Dolaşım Hızı Yoksa…


31 Mayıs 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

Kapitalizmin küresel krizinin, mevcut finans kapital düzeniyle aşılabilmesi için, adil bir ticaret düzeninin var olması gerekir.

Bırakınız adil bir ticaret düzenini, ticaret yapmanın şartları yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

Çin ve ABD arasındaki gerilimin tırmanması ve savaş sözcüğünün tartışılır olması; arkadan şunların geleceğini düşündürüyor.

Amerika’nın küreselleşmeyi, yani kendi emperyalist düzenini kurarken kurduğu tüm uluslararası kurumları yıkması gerekiyor. Çünkü onlar şimdi başkalarının işine yarar konuma geldi.

Zaten Dünya Sağlık Örgütünden çıkarak, bu yolda devam edeceğini açıklamış oluyor. Şimdi sıranın Dünya Ticaret Örgütünde olduğunu sanıyorum.

Çin ile ABD arasındaki gerilim artıkça, birer ikişer uluslararası kurum diye ifade edilen kurumlar ortadan kalkacaktır.

Kendini dünya ticareti ile bütünleştirmeye çalışan ulus devletler, dışa bağımlı ekonomilerini sürdüremeyecek, gelir dağılımları finans kapital ile zaten felaket olan ulus devletler, ekonomilerini yürütebilmek için radikal karalar gerekecek.

Bu kararlar, zaten zar zor işleyen demokratik mekanizmalar ile çelişecek, kaos belirtileri artıkça, daha da radikal karlarlar almaya sevk edecektir.

Öte yandan, ölüme doğru giden kitlesel yoksullaşma, şiddeti önceleyecek, servet sınıfı iyice korkacak ve yatırımdan kaçacaktır.

ABD de ki yükselen şiddet bunun ilk işaretleridir.

Servet var ama dolaşım hızı sıfır olacak, yani servet de bir işe yaramayacaktır. Tıpkı şimdilerde ABD’de trilyonlarca dolar basılıyor olmasına rağmen yaprağın kıpırdamadığı gibi…

Kapitalizm içinde kalarak böyle büyük buhranlardan, faşizm olmadan çıkış yoktur. Kapitalizm imtiyazlı zümrelerini koruyabilmesi için demokrasi değil faşizm gereklidir.

Yanlış anlaşılmasın faşizmi övüyorum sanılmasın. Kapitalizmin krizlerden çıkışında uygulanan tek yöntemin faşizm olmasıdır. Ben değil, tarihin nesnel yorumu bunu söylüyor.

Özetle tarihe baktığımızda, büyük buhranlardan kapitalizmde kalarak çıkışın tek yolu faşizmdir.

Aşırı servet birikimin illa da ekonominin iyi olacağı anlamına gelmiyor. Hatta krizlerin kaynağı olduğunu bize gösteriyor.

Aşırı servet birikimi aşırı yoksulluk yaratıyorsa işin sonunun kavga ile bitmesi kadar normal bir şey olamaz.

ABD Çin kavgasının asıl sebebi; kapitalizmin kendisidir. Yeni dünya düzeninin kurulacağına delalettir.

bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 78

Yazarın Diğer Yazıları

Ekonominin Kendi Kendini Yönettiğine İnanmak!

Ekonominin kendi kendini yönettiğine dair bir tevatür, geçmiş yüzyılda bir efsane gibi dolaştı. Devleti küçültmeye...

Dijital Dolar Şifreli Paraları Öldürebilir mi?

Toplum olarak, entelektüeller olarak, para ve değer konularını bilmediğimizden, Büyük Sıfırlama nedir onu da anlayana...

Eski Hikâye Eskidi Yeni Hikâye Zamanı

Mevlana’nın meşhur deyişi var. “Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.” Bu güzel deyiş liberalizmin ülkemize yerleştirilmesi...

Parasal Aydınlanma ve Finansal Hurafeler

Finans kapital denilince ilk akla gelen serbest piyasa aldatmacasıdır. Piyasanın serbest olabilmesi için,esas olan,paranın serbest...

Parasal Kaos Derinleştikçe…

Parası döviz olan ülkelerin, sınırsız para basmaları sonucu, dünya büyük bir krizin eşiğine geldi. Artık...