Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ardahan’ın Rus İşgalinden Kurtuluşunun Yıldönümünü Kutluyoruz

YEREL SES
Hanifi ÇELİK

19 Haziran 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

23 Şubat 1921 yılından Rus’ların geri çekilmesiyle bağımsızlığını ilan eden Ardahanlıların sevinçleri fazla sürmez. Çünkü ülkemiz Emperyalist güçler tarafından paylaşılmış durumdadır. İşgalci güçlere karşı mücadele vermek için bütün cephelere evlatları ile vedalaşarak yollar.

Bütün bu sıkıntılara rağmen Ardahan aynı zamanda Anadolu’da ki ilk Cumhuriyet devletini de kurmayı da başarır.

Ardahan ve çevre illerde kurulan Cumhuriyet ilerleyen tarihlerde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kuracağı Türkiye Cumhuriyetine dahil olurlar.
Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Gürcülerin, Terekemelerin, Karapağakların, Rusların, Tadların, Ecemlerin, Malakanların, Sünnilerin, Alevilerin, Caferilerin, Ortodoksların, Şaman dini mensuplarının yüz yıllarca birlikte yaşadığı Ardahan insan olmanın, insanca birlikte yaşamanın bir örneğidir.

Kardeşçe yaşamamızın temellerine halen Ardahan’da görmek mümkün.
Kardeşçe, insanca yaşayan Ardahanlıların kurtuluş yıldönümünü kutluyorum.
Devlet hizmetlerinden nasibini alamayan Ardahanlılar yaşam zorluklarıyla mücadele etmektedir.

Birde hizmet konusunda unutulmuşluğu anlatan gerçek bir anlatıyı sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum.

“Gazeteci Ardahan sokaklarında gezerken hizmetten yoksun haline acır ve faydalı olmak için bir haber yapmaya karar verir.

Esnafa, köylüye, kısaca orada yaşayanlara sorar; belediyeden memnun musunuz, kaymakamdan memnun musunuz, muhtardan memnun musunuz diye sorar ama herkes ağız birliği yapmışcasına “eydir ey Allah’a şükür yoktur bir sorunumuz” der bunun üzerine gazeteci isyan eder bağırır çağırır “yaşadığınız bu şartlara bakın halen eydir ey diyorsunuz, ben sizin sesinizi duyurmak istiyorum” deyince kahvedeki ihtiyar “kızma gazeteci oğlum biz Ruslardan şikayetçiyiz” deyince iyice şaşıran gazeteci “nasıl yani” diye sorar. İhtiyar ise kendi lehçesiyle “bak gazeteci gardeş 80- 90 yıl önce Uruslar (Rus) bu şeherin şöselerini, kanallarını, planlarını yaptı bu gün bozulmaya başladı ama gelip düzeltmiyorlar” der…”

Okunma Sayısı: 79
Kategori: Hanifi ÇELİK

Yazarın Diğer Yazıları

Küçükçekmece Spor Kulüpleri İçin Bir Fırsat mı?

Küçükçekmece Spor Kulübü çıtayı yükselmesi için büyük fırsat, çünkü Küçükçekmece spor kulüplerinin yakından tanıdığı güçlü...

Çıldırın Fotoğrafçısı Geldi

Çıldır Göl’ünde çektiği fotoğraf, belgesel ve haberlerle dahada yaygın tanınması konusunda fayda sağlayan DHA muhabiri...

Esenyurt ve Kaybedilen Değerlerimiz

Esenyurt Belediyesi Karete Spor Okulu Hocası Kamil Üçi, öğrencileri ve koltuk değneği olmadan yürüyemeyen yöneticiler...

Çıkarlarımız Depremi Unutturuyor

Depremler ne ilkti ne de son olacak Unutkanlıklar da ne ilkti ne de son olacak...

Kılıç ve Maruçyan

Ses Sanatçılarımızdan Hakan Kılıç ve yeğeni Maruçyan’ın bize yaptıkları ziyaret, beni ayrışma ve birleşme konusunda...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı