Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Arda Ayten’in Bilgi Yarışmasındaki Başarısı

ACISIYLA-TATLISIYLA
Emine Dönüş ÖZATAR

06 Ekim 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

“Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azami derecede istifade etmek zorunludur.”

M. K. Atatürk

“İnsan bilinçli olarak düşünebildiği, güvenle beklediği ve mümkün olduğuna inandığı her şeyi yapabilir. Evren sınır koymaz; biz inançlarımızla sınırlarız kendimizi…”

Jack E. Addington

***
5 Ekim 2019 akşamı Kim Milyoner Olmak İster adlı TV’deki yarışma programında milyonluk 12. Soruyu görmeye hak kazanan Arda Ayten, yeni sezonun başlamasıyla birlikte ikinci kez izleyenlerinin karşısına çıktı.

Geçmişte Murat Yıldırım‘ın yönelttiği bütün soruyu doğru biçimde yanıt verip uzun süren zamanın ardından bir ilki yaşatan yarışmacı, yeni sezon ilk bölümde milyonluk soruya yanıt verdi. Nasıl mı?

Arda Ayten, “Kim Milyoner Olmak İster” adlı yarışma programında rekor kırdı! Dünya televizyonlarında benzer formatlarla yayınlanan bilgi yarışmasında daha önce büyük ödül verilse de Türkiye’de henüz 1 milyon TL sahibini bulamamıştı. Bu durumu değiştiren ve yarışmanın Türkiye’deki rekorunu kıran Arda Ayten, 1 milyon TL’lik soruyu doğru yanıtlayarak başarısını vurguladı!

Bir milyonluk soru neydi?

Sunucu Kenan İmirzalıoğlu’nun yeni sezonda sunuculuğunu üstlendiği yarışma programında finalde Ayten’e İstiklal Marşı ile ilgili bir soru soruldu. Soruda verilen 4 kelime içerisinden hangisinin İstiklal Marşı’nın on kıtasında toplamda daha az geçtiği soruldu. Toprak, kan, yurt ve vatan seçenekleri arasından bir değerlendirme yapan Arda Ayten, birkaç kez İstiklal Marşı’nı saydıktan sonra “toprak” cevabında karar kıldı. Doğru cevabı vermesiyle birlikte 1 milyonun sahibi olan yarışmacı Türkiye’nin yeni milyoneri oldu.

Arda Ayten kimdir?

Arda Ayten, anı biriktirmeyi sevdiğini söyleyerek yaşam öyküsünü anlattığı yarışma programında Üniversite sınavına bir hafta kala sıra arkadaşını kaybettiğini belirt! Pankreas kanseri nedeniyle kendisi için oldukça yakın olan arkadaşının vefat ettiğini söyleyen Arda, programda duygusal dakikalar yaşadı ve yaşattı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Tıp Fakültesinde eğitimini sürdüren 19 yaşındaki Arda, yılda 150’ye yakın kitap okuduğunu söyledi! Parası olduğu takdirde bu kitap sayısını da artıracağını belirtti. İskenderun’da oturan Arda Ayten’e annesi bakıyor.

Arda Ayten, anne ve babasının 4 yaşında iken boşandıklarını belirterek babasının şimdiye kadar kendisini asla arayıp sormadığını dile getirmesi trajik anlar yaşattı!

Parası olduğu zaman ne yapacağı sorusuna verdiği yanıt ise örnek olacak şekilde ve şöyle oldu: “Çok sayıda dil, edebiyat, müzik, bilimsel araştırma, felsefe ve ölene dek üniversitede okuma…”

https://www.youtube.com/watch?v=x9tSnF3DoRk

*

Okunma Sayısı: 243

Yazarın Diğer Yazıları

Mustafa Ceylan ve Bir Şiiri Üstüne

Şair-yazar Mustafa Ceylan, Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (1975) mezunu. Çeşitli iş yerlerinde mühendis, gazeteci...

Sokak Lambaları

“Bu suskun, durgun sokak lambalarına bakıp gülümsüyordum ve günbatımında, ışıklandığım anda kendimin de bir sokak...

DKM Kitap Fuarına Yoğun İlgi

Adana’da ilk kez Dörtler Kültür Merkezi tarafından düzenlenen kitap fuarına 65 şair ve yazar, yüzden...

Yazarımız Çapar Kanat’ı Kaybettik

Çapar Kanat, Hocamız, bugün hayatını kaybetti. Acımız büyüktür. Şiir gibi bir insandı Kanat kanat çırpan...

Kasap, Kız ve Kıyma

“Bırakınız, bu gününüz geçmiş anılarla, geleceğiniz ise özlemle kucaklaşsın.”   Halil Cibran “Hayatımızda en yüce, en...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı