Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Allah Biliyor, Kulda Bilsin!


08 Ocak 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

İlimizde ve ilçelerinde olduğu gibi Ünye de Milli Eğitim var, okullar var, uzun bir süredir dershaneler var, özel okullar var, Allah eksikliğini göstermesin öğretmenler ve öğrenciler var, üstüne üstlük, siyasette benim diyen mega şehirlerin arayıp ta

bulamadığı üst düzey yetkili(ler) var. Ama bütün bunlara rağmen eğitimin tadı yok!
Hâlbuki Ünye bugüne kadar yerelde ilk göz ağrısı tek dershane döneminde en popüler üniversitelerine en fazla öğrenci vererek ili Ordu başta olmak üzere ilçelerine eğitim alanında iyi örnek olmayı sürdürürdü. Siyasi arenada üst düzeyde temsil edilmeye başlanmasından buyana ve halen eğitim başta olmak üzere hayata dair bütün alanlarda kan kaybetmeye devam ederken, Parlamentoda temsil edilmediği sanılan kapı komşumuz Fatsa birçok alanda olduğu gibi özellikle eğitimde memleketine Fen lisesini kazandırarak çıtayı yükseltmeyi başarmıştır. Önemli olan ele geçen imkânları yerli yerinde değerlendirebilmektir. Bizim değerlendirdiğimiz söylenemez. Allah biliyor, kulda bilsin. İşte en bariz örneği insanlık ve devletler için olmazsa olmazların başında gelen eğitimde gelinen nokta ortada!
Sorumluluk duygusuyla görevini yerine getiren herkese, ama herkese geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin eğitilmelerine katkı sağladıkları müddetçe minnet ve şükranlarımızı arz ederiz. Ne şartlar altında olurlarsa olsunlar yeter ki kişisel çıkarları uğruna siyasete ve siyasetçiye boyun bükmeyerek eğitme önem versinler.

Evet, saygıdeğer okurlar, Ülke genelinde olduğu gibi Ünye de eğitimin eksikliğini görmek için illa öğretmen olmaya, bu önemli eksikliği tek sıralayarak kafa ütülemeye gerek yok. Atalarımız “görünen köy kılavuz istemez” demiş. Ülkenin ve Ünye’nin Cadde ve sokaklarında saatlerce ellerinden düşürmedikleri telefonlarla konuşarak boş boş dolaşan, internet cafe kapılarında verdikleri sigara molasında nerede olduklarına aldırış etmeden yüksek sesle ve argo sözlerle sözde şakalaşan, şakalaşmaktan öteye tekme tokat bir birlerine giren talebe çağındaki gençlere eğitimden nasibini almamış insan görünümlü varlıklara bakıp görmek yeterde artar bile. Tabii görmek isteyenler için.

Bir zamanların (1996)’ya kadar) Ünye Lisesi, Anadolu lisesi, Mehmet Refik Güven Anadolu öğretmen lisesi başta olmak üzere Ünye de eğitim faaliyetini devam ettiren devletimizin bütün okulları, İlimizi başarıyla temsil ederlerdi. Adını ve başarılarını övünerek saydığımız bu önemli okullar yine aynı adreslerde eğitim faaliyetlerine devam ediyorlar. Ama siyaseten sizden bizden kısır çekişmesi nedeniyle bir tarafları eksik olarak devam ediyorlar. Bu yüzden de alanındaki performansları her geçen gün düşüyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Ünye de siyasetin yanlış kullanılmasından kaynaklandığı alenen belli olan kısır çekişme yüzünden eğitim alanında yaşanan ve yaşanmaya devam eden her türlü olumlu ve olumsuzluğa rağmen işinden başkasını gözü görmeyen eğitimcilerin sayısı azınlıkta da olsa okullarda dershanelerde sorumluluk duygusuyla mesleklerini icra eden kendinden emin bu insanlara, milli eğitim yetkililerine diyecek laf yok. Tabii eğitimin önemine inanmış velilerimize de sözümüz yok. Onlar her türlü şartlarda gerekeni yapmanın gayreti içerisindeler ve yapıyorlar.

Ama hak etmedikleri makam ve mevki uğruna siyasete ve siyasetçiye alet olarak ülkemiz ve insanımız için tek umut ve çare olan gençlerimizin eğitimde sınıfta kalmalarına sebep olan ve olmaya devam eden herkese söylenecek daha çok sözümüz var derken kendinden emin, ne yaptığını nasıl yaptığını bilerek üstlendiği görevinin hakkını veren kişi ve kurumlara Allah selamet versin, yolları izleri açık olsun diyor, saygılar sunuyorum.
Ahmet Yenin
Allah Biliyor, Kulda Bilsin!

Okunma Sayısı: 84
Kategori: Ahmet YENİN

Yazarın Diğer Yazıları

İnsana Güven Kalmadı

Kedi demeye dilim varmayan; bu güzel insan dostu canlının, onlarca insan dururken, insan heykelinden şefkat...

Cumhurbaşkanımızın Bir Tek Ordu’da mı Sözü Geçmiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın yaşlılar ve engelliler için ücretsiz seyahat yasası bir sözü ile çıkarılarak...

Bilmiyorsa Eşeğe Binecek…!

Millet devletin kuruluş amacını bilecek,halen daha öğrenmemiş,öğrenememiş ise günümüzde olduğu gibi kusura bakmasın ama artık...

Özde Öğretmenlerin, Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Saygıdeğer İnsanlar ve okurlar, bu günkü köşe yazımda Ünye’nin sevilen ve sayılan diş hekimlerinden Mustafa...

İrecep Değil, Recep Olcağız..!

Sinan Başaran’ın makalesinden alınmıştır.Kendisine kutlarız milletimiz ve memleketimiz adına..Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, bir süre kaymakamlıktan...