Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Acilde 8 Saat Bekletilen Hasta Öldü

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

02 Şubat 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

30 yaşında bir erkek hastane aciline başvurduktan 8 saat sonra bekleme salonunda ölü bulundu.

Evet, bu gerçek bir ‘sağlık skandalıdır’ ama çok şükür ki olay ülkemizde değil dünyanın en gelişmiş ülkesinde o ülkenin en büyük şehrindACİL 1eki bir hastanede gerçekleşmiştir.

Genç adam gece saat 10 sularında vücudundaki bir döküntü sebebiyle New York’ ta St. Barnabas Hastanesi acil bölümüne başvuruyor ve ertesi gün saat 6:40’ ta bekleme salonunda ölü bulunuyor.

Hastane yetkililerinin açıklamasına göre genç adam önce triaja (hasta sınıflaması) tabi tutuluyor ve beklemesi söyleniyor.

USA’ da acile müracaat eden hastalar önce hayati fonksiyonları bakımından değerlendirilip sınıflanıyor ve etraflı muayeneleri daha sonra yapılıyor.

Ölü bulunan adamın, müracaatından iki buçuk saat kadar sonra -gece yarısı 00:35’ de- adı muayeneye gelmesi için anons ediliyor ama cevap vermiyor, çağrı daha sonra iki kere daha tekrarlanıyor.

Genç adamın en azından gece saat 3:40’ a kadar sağ olduğu anlaşılıyor çünkü bu saatte bekleme salonunda uyuya kaldığı için hastane güvenlik görevlisi tarafından uyandırılıyor ve kamera kayıtlarında da bekleme salonunda yürürken görüntüleniyor.

Hastane sözcüsü açıklamasında “Uygulamada herhangi bir aksaklık olmadığını, ölü bulunan şahsın neden çağrılara cevap vermediğinin bilinmediğini, 2 buçuk saat bekleme süresinin yoğun bir gece için uzun bir süre olmadığını” vurguluyor ve şunları ekliyor:

“Soğuk günlerde birçok evi yurdu olmayan insan ısınmak için bu şekilde hastanelere geliyor. Bunlara hastanelerde oyalanmaları veya uyumaları için izin verilmediği için de bunlar uydurma sağlık problemleri öne sürüyorlar.

Adları okunduğunda cevap vermeyen pek çok insan oluyor, bunların derdi muayene olmak değil hastane ortamında vakit geçirmek. Bu olayın sebebi de bu olabilir.”

ProPublica’ ya göre New York’ ta bir hastane aciline başvuran bir kişinin muayene olması için gereken ortalama bekleme süresi 2 saat 35 dakika ve bunların ortalama yüzde 1’ i de muayene olmadan gidiyor.

St. Barnabas Hastanesinin ortalama bekleme süresi ise 5 saat 6 dakika ve bunların yüzde 18’ i doktoru görmeden gidiyor.

Bir yeri kırıldığı için müracaat eden hastalara ağrı kesici verilmesi için de ortalama 1 saat 52 dakika beklemeleri icap ediyor.

Gelelim neticeye

BİR:5-10 dakika bekletildik, bizle ilgilenen olmadı” diye hastaneyi ayağa kaldıranlar Amerika’ da yaşasaydınız başınıza gelecekleri görüyorsunuz.

Acilde bile 2 buçuk saat beklemeden muayene olmak mümkün değil.

İKİ: Bizde de hastane acilleri, sırtı kaşınan, 1 senedir süren omuz ağrısı, 6 aydır hazımsızlık veya birkaç gündür hâlsizlik şikâyetleri olan hastalarla dolup taşar.

Herkes günün birinde kendisinin de acil tedaviye ihtiyacı olabileceğini ama orayı ‘fuzuli’ olarak işgal eden hastalar yüzünden muayenesinin gecikebileceğini, bu yüzden ciddi zarar görebileceğini ve hatta ölebileceğini bilmeli, her aklına esen acile gitmemeli.

ÜÇ: İyi ki Amerika’ da yaşamıyoruz!

KAYNAKLAR

http://www.cbsnews.com/news/man-found-dead-in-st-barnabas-hospital-waiting-room-8-hours/

http://projects.propublica.org/emergency/hospital/330399

Okunma Sayısı: 95

Yazarın Diğer Yazıları

KOVİD Etkisinin S Proteini Diğer Koronavirüslerin Değil İnsan ve Fareninkine Benziyor

SARS-CoV-2 ve memeli türleri arasındaki peptit paylaşımının karşılaştırmalı olarak analiz edildiği önemli bir araştırma yayınlandı....

KOVİD’de Bağışıklığı Binterferonlar Belirliyor

KOVİD’ de oluşan bağışıklıkta interferonların oynadığı rol her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Koronavirüsler de...

KOVİD’de Etkili İki İlaç Var Kortizon ve Vitamin D!

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, KOVİD tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında sadece...

Remdesivir de İşe Yaramaz Çıktı

Geniş kapsamlı ve güvenilir bir çalışmada, aslında işe yaramayacağı çoktan belli olan remdesivir isimli ilacın...

Bu Sene Nezle Olacakları ALLAH’ın Şanslı Kulları Olarak Görüyorum

Birçok Avrupa ülkesinden elde edilen veriler, 2009 sezonunda ortaya çıkan H1N1 virüsünün yayılımının o sıradaki...