Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Acı Bir Kayıp ve Düşündürdükleri

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

10 Kasım 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

“Yüce Allah, yaratmış olduğu her bir varlık için, kendisinin varlığını devam ettirebileceği bir alan meydana getirmiştir. İnsanoğlu için bu dünya hazırlanmış, ona hayatını devam ettirebilmesi için sayısız nimetler verilmiş, ihtiyaçlarına cevap bulabilecek yaşam alanları oluşturulmuştur.

Bu dünyada can bulan insan, kısa bir yaşamdan sonra ölümle bu dünya hayatını nihayete erdirmektedir. İnsan yaşantısının asıl yaşam alanı ise, ölümden sonra başlayan Ahiret hayatıdır. Dünya hayatının önemi ve anlamı işte bu noktada ortaya çıkmaktadır.

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler. İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır.”( Bakara Suresi/155-157)

“Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?”( Enam Suresi-32)

Dünya hayatının geçiciliğine, oyun ve eğlencesine, çekiciliğe aldananlar, Allah’ı ve ahireti unutanlar kaybedenlerden olmuşlardır. Bu aldanışa düşmeyenlerin sonu ise huzur, mutluluk ve bahtiyarlık olmuştur.

Dünya hayatının bitmeyeceğine aldanmak insan için sıkıntıların başlangıcıdır. İmtihanın unutulmasının temel sebeplerindendir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de akıllarımız için bir benzetme yaparak dünya hayatının faniliğine ve dünya hayatının çekiciliğine aldanmanın insana açmış olduğu sıkıntıyı şöyle anlatmaktadır.

“Dünya hayatının hâli, ancak gökten indirdiğimiz bir yağmurun hali gibidir ki, insanların ve hayvanların yedikleri yeryüzü bitkileri onunla yetişip birbirine karışmıştır. Nihayet yeryüzü (o bitkilerle) bütün zinet ve güzelliklerini alıp süslendiği ve sahipleri de onun üzerine (her türlü tasarrufa) kadir olduklarını sandıkları bir sırada, geceleyin veya güpegündüz ansızın ona emrimiz (afetimiz) geliverir de, bunları, sanki dün yerinde hiç yokmuş gibi, kökünden yolunmuş bir hâle getiririz. İşte düşünen bir toplum için, âyetleri böyle ayrı ayrı açıklıyoruz.”(Yunus Suresi-24)

Dünya var edildiğinden beri nice insanlar yaratılmıştır. Yaratılan her insan, ayrı bir imtihana tabi tutulmuştur. Dünya hayatı ölümle bitecek ve biten bu hayatta yapılan her şey sorguya tutulacaktır. Bu dünyamızı ahretimizi de güzelliğe ve mutluluğa kavuşturmak için Yüce Rabbimizin bizlerden istemiş olduğu emir ve yasaklara riayet etmeli ve beraberce yaşadığımız insanlarında haklarını da çiğnememeliyiz.

Dünya hayatı geçicidir. Mutlaka ölümle sonlanacaktır. Ahiret hayatı ise bakidir, ölümle başlayıp ebediyen devam edecektir. Dünya hayatıyla ahiret hayatını birbirine benzetmek bu haliyle pek doğru olmayacaktır.

Bu hayatta bize verilen her şey bir ganimet bir fırsattır. Başımıza gelenin lehimize mi aleyhimize mi olduğunu bilemiyorsak, hayır gördüklerimizde şer, şer gördüklerimizde hayır olabiliyorsa, gaybı bilemiyorsak o zaman bize verilenlere sabır ve şükür yapabileceğimiz en doğru davranış şekli olacaktır. İsyan etmekle hiçbir sıkıntıya çare bulamayacağımız ise aşikâr değil midir? (Kaynak: Ali Ünal- vaiz) “

SEYFİ BAYRAK HOCAMIZI KAYBETTİK

Aslen Eskişehirli olmasına rağmen uzun bir süre Yozgat’ta öğretmenlik yapan, Yozgat eğitimine emeği geçen, Türk Eğitimsen Yozgat Şube Başkanı olarak görev alan, sert- sıkı tokalaşması ve kafa vuruşu ile gönülleri kazanan, ülkücü hareketin sevilen simalarından kardeşimiz Seyfi Bayrak’ı elim bir trafik kazasında kaybettik. Allah Rahmet eylesin, mekanı cennet, Ruhu şad olsun. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun!

Ölüm mukadder söylenecek çok şey yok! Ama keşke acı bir trafik kazasında kaybetmeseydik deriz: Takdiri ilahiyi de unutmamak lazım. Seyfi Hoca son dönemde İyi Parti İl Başkanlığını da yürütüyordu. Yozgat’ta bu partiye çok emeği geçti. O; Ülkücü hareketin sevilen takdir edilen bir ismiydi. Kendisini hayırla yad ederiz!..

Yenifakılı dan dönerken elim bir trafik kazası geçirmişler: hem Seyfi Bayrak Hocam hem de Parti yönetim kurulu üyesi kardeşimiz Ahmet Şükrü Karabacak bu kaza sonucu Hakkın rahmetine kavuşmuşlardır. Mekanları cennet olsun! Ailesinin, arkadaşlarının ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun! Söylenecek söz bitmiştir, kendilerini hayırla yad ediyor ruhlarına Fatiha’lar gönderiyoruz. Yaralı arkadaşlarına da acil şifalar dileriz. İyi Parti Yozgat teşkilatına da baş sağlığı diliyoruz…

Okunma Sayısı: 62
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Vicdanlarımız Üşümesin!

Soğuk ve karlı bir kış dönemi geçiriyoruz. Kar yağışının yanında gece ayazları yüreğimizi üşütüyor. Hem...

Deprem Tüm Gönülleri Birleştirmeli Başın Sağ Olsun Türkiyem!

Hafta sonu Cuma akşamı merkezi Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Başta...

Toplumsal Huzura İhtiyacımız Var

Günümüz insanı doyumsuz, elindeki ile yetinmeyen daha fazla kazanma ve zengin olma hayaliyle kılıktan kılığa...

Zalimlerin Kol Gezdiği Bir Dünyada Yaşıyoruz!

Bir dost sohbetinde arkadaşın biri diyor ki: “Avrupa çok gelişmiş, kalkınmış çalışıyorlar, akıllı adamlar!” Ona...

Bu Hakkı Sana Kim Veriyormuş?

Toplumun azğınlığı insanlığı felakete sürüklüyor. Kendi ellerimizle kendi sonumuzu hazırlıyor gibiyiz. Ahlımaksızlığın geldiği boyutları sık...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı