Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

12 Eylül Mağduruna Emeklilik


06 Mart 2011 00:00

1 Yorum

12 Eylül, bir çok ocağı söndürdü, bir çok gencin hayallerini yıktı ve toplumun bütün kesimlerinde unutulmaz derin yaralar açtı.

Hemen hemen her ailede, 12 Eylül’ün acı hatırası vardır. İşte, 12 Eylül’de mağdur edilenlere torba kanunla emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için borçlanma hakkı da geldi.

Sıkıyönetim uygulaması 26/12/1978 tarihinden itibaren başlamış en son 19/7/1987 tarihinde kaldırılmış olup bu tarihler arasında sıkıyönetim mahkemelerince haklarında kovuşturmaya yer olmadığına (takipsizlik kararı verilenler) veya beraatlerine karar verilenlerin, gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri borçlandırılabilecektir.

Dolayısıyla emeklilik için gün sayısı yeterli olmayan 12 Eylül mağdurlarının yaklaşık 10 yıl içindeki gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri borçlanmak mümkün olacak.

Beraat edenler yararlanabilecek

Torba kanunla yapılan düzenleme ile sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nedeniyle yakalanan veya tutuklananlardan, 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren haklarında kovuşturmaya yer olmadığına veya beraatlerine karar verilenler borçlanma kapsamına giriyor. Memur olarak çalışmakta iken sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nedeniyle tutuklananlar da borçlanmadan faydalanabilecek. Bu kişilerin gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri için kendilerinin ya da hak sahiplerinin bu durumlarını belgeleyerek 25/8/2011 tarihine kadar Kuruma talepte bulunması halinde gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri borçlanma yapılabilecek.

SSK’lıların borçlanması

Buna göre SSK’lı olanlar için belirlenen asgari ücretin yüzde 32’si üzerinden (254,88 TL) hesaplanacak primlerinin gözaltına alınmaları veya tutuklanmalarından dolayı dava açıp tazminat alanların borcun tebliğ tarihinden itibaren altı ay içerisinde kendilerince veya hak sahiplerince, tazminat almamış olanların ise Hazinece ödenmesi suretiyle borçlandırılacak. Bu şekilde borçlanılan süreler 4/a (SSK) kapsamında prim ödeme gün sayısı olarak değerlendirilecektir.bu süreler sigortalılık başlangıç tarihini geriye götürmeyecektir.

Örneğin, SSK’lı işçi olarak çalışmakta iken 1/10/1982 tarihinde Sıkıyönetim Kanunu gereğince tutuklanan 1/7/1984 tarihinde işten ayrılan sigortalı 22/5/2011 tarihinde 1/10/1982 -1/7/1984 tarihleri arasını borçlanmak için SGK’na müracaat etmiştir. Yapılan incelemede sigortalının tazminat almadığı anlaşılması halinde sigortalı çalışmamış olduğu 1/10/1982 -1/7/1984 tarihlerini borçlanacak ve bu süreler 4/a (SSK) kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilip borçlanılan süreler sigortalının toplam gün sayısına ilave edilecektir.

Memurların borçlanması

Memur olarak çalışmakta iken sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nedeniyle tutuklananlar içinse bu durumlarını belgeleyerek 25/8/2011 tarihine kadar Kuruma müracaat etmeleri kaydıyla, gözaltına alındığı veya tutuklandığı tarihteki emeklilik keseneğine esas aylık derece ve kademesinin müracaat tarihindeki katsayılar ve emeklilik keseneğine esas aylığın hesabına ait diğer unsurlar ile kesenek ve karşılık oranları esas alınmak suretiyle hesaplanacak borçlanma tutarının altı ay içerisinde kendilerince veya hak sahiplerince ödenmesi hâlinde hizmet sürelerine eklenecek.

Borçlanma nereye yapılacak

Borçlanma yapmak isteyenler haklarında alınan sıkıyönetim mahkemesi kararlarını şahsen yada avukatları aracılığıyla Kara Kuvvetleri Adli Müşavirliğinden temin edip borçlanma başvuru belgesi ile sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat edebilecekleri gibi sadece borçlanma belgeleri ile müracaat etmeleri halinde SGK tarafından Kara Kuvvetleri Adli Müşavirliğinden istenebilecektir.

Kendi sigortalıklarından dolayı 25/2/2011 tarihine kadar sosyal güvenlik kanunlarına göre emekli olanlar (gelir veya aylık bağlananlar), bu kapsamdaki sürelerin tamamı herhangi bir şekilde hizmet olarak değerlendirilmiş olanlar ile 12 Eylül 1980 tarihinden önce haklarında beraat veya kovuşturmaya yer olmadığına karar verilenlerin bu süreleri borçlandırılmayacaktır.

Okunma Sayısı: 142

Yazarın Diğer Yazıları

Bağ-Kur Borçları Torba Kanunla Siliniyor

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17 Kasım...

Gurbetçinin Emekliliğinde Püf Noktaları

Geçen hafta “SGK gününü doldurmayanlar yurtdışı borçlanması ile emekli olabilir” başlıklı yazımda yurtdışında bulunan gurbetçilerle,...

SGK Borçları da Kapsama Alındı

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edilen 239 sıra sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda...

Kıdem Tazminatında Püf Noktaları

Kıdem tazminatı 1475 sayılı İş Kanunu 14. Maddesi ile düzenlenmiştir. İş Kanununa tabi işçilerin İş...

SGK Gününü Doldurmayanlar Yurtdışı Borçlanması İle Emekli Olabilir

Emeklilik şartlarından birisi de SGK prim gün sayısının doldurulmasıdır. Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. mehmet emin sarı dedi ki:

    kavuşturmaya yer olmadığına dair elimde karar var biraz silik ama tarihler dosya no belli kendi bölgem olan k.kuvetleri adli müşavirliğinemi başvurmam lazım gerkli yardım için şimdiden saygılar