Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

10. Uluslararası Boğaziçi Zirvesi Gerçekleşti

CANCA
Muhsin DURUCAN

30 Kasım 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 10. Uluslararası Boğaziçi Zirvesi, “Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla 27 Kasım’da İstanbul Çırağan Otel’de başlayıp 29 Kasım 2019 günü sonlandı.

Geçen yıl 81 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcının yer aldığı Boğaziçi Zirvesi’nde bu yıl 90’dan fazla ülkeden rekor sayıda 3 bini aşkın katılımcı geldi.

Zirveyi düzenleyen Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) Kurucusu Cengiz Özgencil, açılış konuşmasında: “İçinde bulunulan ekonomik ve siyasi problemlerin jeopolitik konumundan ötürü sadece Türkiye’yi ve komşularını değil tüm dünyayı etkilemektedir.” Vurgulamasıyla düşüncelerini ortaya koydu ve bol alkış aldı!

Konuşmasın sürdüren Özgencil: “Açıkça görülüyor ki, dünya yeni bir düzene, yeni bir 

toplumsallığa doğru gitmektedir. Daha eşitlikçi, hukuk devletini göz ardı etmeyen ekolojik (çevresel) vaziyete dikkat eden doğanın yağmalanmasına izin vermeyen aşırı tüketimden kaçan bir düşünce biçimi, yeni toplumsal duyarlılığı bizlere hissettirmektedir. Biz de önümüzdeki 3 gün boyunca 30’u aşkın panelde çok değerli siyasetçiler, düşünürler, iş insanları ve medya mensuplarıyla ‘Yeni Dünya Düzeni’ne dair fikirler üretmeyi hedefliyoruz.”

Boğaziçi Zirvesi olarak geçen yıllarda da dünya barışına dair pek çok önemli paylaşımlarda bulunulmasına vesile olduklarını anımsatan Özgencil, bu sene de İstanbul’dan, Boğaziçi Zirvesi’nden çıkacak çözüm odaklı tüm düşüncelerin dünyaya yayılması temennisinde bulundu.

Eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, çok önemli bir güç olan

Türkiye’nin Doğu-Batı’yı bir araya getirme kapasitesinin çok yüksek olduğunu belirterek: Türkiye, Avrupa Birliğinde (AB) olmalı. Hep bunu savundum, daha iyi bir Avrupa için harika olurdu.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle: “Ülkemize 2003’ten günümüze 158,9 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. Bu başarıda, bugün başlayan Boğaziçi Zirvesi gibi toplantıların katkısı yadsınamaz. Sadece Boğaziçi Zirvesi kapsamında bugüne kadar 2,2 milyar dolarlık anlaşma imzalandığını biliyoruz. ”Sözcükleriyle düşünce aktarımında yaptı.

Mekânın A ve B salonlarında birer saatlik oturumlar halinde konuşmalar gerçekleşti. Programda adı geçen bakanlar ve kimi üst düzey yetkililerin gelmediği, bunlara koşut olarak katılımcıların kalabalık olduğu ya da ‘duyan gelmiş’ görüntüsü gözlerden kaçmadı! Oraya davetsiz gelip katılan ya da katılmaları gerekmeyen onlarca insan vardı. Destek amaçlı değişik stantlar da mevcuttu.

Değişik konulu oturumlara yer verildi. UİP Başkan Yardımcısı Elif Altınışık’ın yönetimindeki ”Genç Kuşak” oturumunda; Dört lise öğrencisi olan gençler; tekrarı çok yaptılar ve sözcükleri yerinde kullanmadılar.

Neden olarak kitap okumadıklarından kaynaklanıyor, düşüncesindeyim. Yine bir gerçeğe dönüş oldu!

Etkinlik süresince kızımın üniversiteden hocası Prof. Dr. İlter Turan,  Raja Makhlouf, Zeynep Canayaz, Şahnaz Çakıralp,  Cem Baytok, Ebru Tümer Lentını, İncir Kevser Ertürk, v.d ile tanışma ve görüşme olanağım oldu.

Çağrılı olarak katılıp geçmiş yıllarda düzenlenen zirveleri kaleme aldığım örneği, bu yılı da yazdığım için mutluyum!

Başta Cengiz Özgencil olmak üzere Bşk Yrd. Ali Çetin’i, Bşk Yrd. Elif Altınışık’ı ve diğer emeği geçenleri kutluyorum.

*

Okunma Sayısı: 651
Kategori: Muhsin DURUCAN

Yazarın Diğer Yazıları

Hedef Bir Milyon Patent

“Yeni Türkiyemizi lâyık olduğu yüceliğe ulaştırabilmek için mutlaka iktisadiyatımıza birinci derecede ve en çok ehemmiyet...

Atçalı Kel Mehmet

“Yaşanılası dünya’nın ne tadı ne tuzu kaldı.   Ömür denen şu zamanın, çoğu gitti, azı kaldı…”...

Düşünce Temizliği

Deneme Teknolojinin gelişmesiyle olanaklar arttı ve insanın ufku genişledi. Bireyler, beğendiklerini birbirlerine göndererek paylaşır oldular....

İki Konuk ve İki Özgün Anı

“Büyük davranışlar, yüksek zekâların eser ve habercisidir.”Fletche “İyi davranışlar, tümüyle küçük özverilerden oluşur.” Emerson “Davranış,...

Şiiri Algılama

“Her insanın bir öyküsü vardır ama her insanın bir şiiri yoktur.” Özdemir Asaf ”Şiir, insanın kendi...