Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Zengin Kaynakları ile Yozgat Sizleri Bekliyor!

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

01 Temmuz 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Yozgat ili İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümünde Bozok Platosu üzerinde yer alır. Ankara, Sivas Karayolu ile Samsun Karayolu, Mersin Karayolları Yozgat’tan geçmektedir. Bu yollar uluslararası taşımacılıkta önemli bir yere sahiptir. Ülkemizden ve Avrupa ülkelerinden Ortadoğu’ya yapılan ticaret bu yolların önemini daha da artırmaktadır. Yozgat mevcut alanı itibariyle ülkemizin 15. İlidir.

Bozok Yaylası olarak da adlandırılan ve ilkçağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Yozgat bozulmamış doğal güzelliği, misafirperver insanları, sıcak kanlı dostlukları, tabiat güzellikleri, mesire yerleri, geniş ovaları, tarihi, kültürel turistik değerleri ve şifalı kaplıcalarıyla gezilip görülmeye değer bir ildir.

Yozgat İç Anadolu tahıl ambarı konumundadır. Buğday üretimi olarak Türkiye genelinde ilk beş içerisindedir. Yemeklik baklagil üretimi de önemli ölçüdedir. Binlerce ton yeşil mercimek üretimi ile ülke genelinde birinci sırayı almaktadır. Son yıllarda üreticiler teşviklerle modern hayvancılığa yönelmeye başlamıştır. İlde hayvancılığın teşvik edilmesi gerekmektedir. Sebze üretimi, bağcılık, arıcılık, meyve üretimi teşvik edilmelidir.

Yozgat’ta sanayi tesislerinin çoğunluğu gıda sanayinden oluşmaktadır. Yozgat Organize sanayi 150 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olup buradaki işletmelerde binlerce işçi istihdam edilmektedir.

Yozgat yer altı kaynakları olarak zengin bir il konumundadır. Bakır, kurşun, çinko, çimento ham maddeleri, demir, feldspat, flüorit, grafit, Kaya tuzu, Linyit ve jeotermal enerji kaynakları bulunmaktadır. Sorgun ilçesinde Yeni Çeltik Kömür üretim işletmesi halen üretime devam etmektedir. İlde iki şeker fabrikası, bir çimento fabrikası ve tuğla, kiremit fabrikaları ile un fabrikası mevcuttur.

Yozgat’ın en tanınmış Ormanı Yozgat Çamlığıdır. Milli park olarak devlet tarafından korunmaktadır. Türkiye’ni ilk milli parkıdır. Endemik bitki türü olarak sadece Yozgat ve Kastamonu’da bulunan İspir Meşesi ve Yozgat Adaçayı, Çamlıktaki Çamların cinsi ile (Yozgat ve Kafkaslarda bulunan Çam cinsleri) ile dikkat çekicidir.

Türkiye’nin ilk Milli parklarından olan Çamlık Milli parkı, Akdağ Ormanları, Şebek Pınarı mesire alanları, Kazankaya Kanyonu, Gelin Güllü Barajı, Çekerek Irmağı, Çekerek Kızlar Kayası, Yerköy Karanı Dere Vadisi gibi doğal güzellikleri mesire yerleri, piknik alanları ile Yozgat görülmeye değer bir il konumundadır.

Yozgat termal Kaplıcaları itibariyle oldukça zengin bir il konumundadır. Saraykent Kaplıcası, Akdağmadeni Karadikmen Kaplıcası, Sorgun Kaplıcaları, Sarıkaya Tarihi Roma Kaplıcası, Yerköy Kaplıcası, Boğazlıyan Bahariye Cavlak Kaplıcası bölgenin önemli kaplıcalarıdır. Sarıkaya, Sorgun ve Boğazlıyan’da ciddi, tesisler kurulmuş olup turizme açık durumdadır. Yozgat, Kaplıcaları ile gelişmeyi planlamaktadır. Bu manada Yozgat Kaplıcaları ülke geneline tanıtılmalıdır. Konutların ısıtılması ve Seracılığın geliştirilmesi anlamında da ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

Yozgat genelinde bulunan kaplıca alanlarının nitelikli tesisler (Termal Kür Merkezleri) kurulmasıyla ülke genelinde kaplıca turizmi açısından merkez olabilecek konumdadır. Yozgat bir kültür ve Medeniyet şehridir. Yozgat Konumu ve başkente yakınlığı ile yatırım yapılabilecek ender kentlerden birisidir. Hem Yozgat’ın zenginlerini hem de yatırım yapabilecek tüm dostlarımızı ilimize yatırım yapmaya davet ediyoruz. Zengin doğal kaynakları ile Yozgat sizi bekliyor.

Okunma Sayısı: 164
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Gençlik Elden Gidiyor mu?

Gurur duyulacak genç bir nüfusa sahibiz. Dünya yaşlanıyor, genç kalanlar güçleniyor! Türkiye genç nüfusu ile...

Yozgat’ın Değerlerini Ayağa Kaldırmak!

Yozgat bir tarım memleketi; Yozgat termal turizm zengini; Yozgat tarım ve hayvancılık yapmak için oldukça...

Kahramanlarımızdan Pençe-Kaplan Harekâtı

Son dönemlerde Irak’ın sınırındaki karakol ve üs bölgelerine taciz ve saldırı teşebbüslerini artırarak hudutların ve...

Sevgi ve Kardeşlik Tohumları Ekmeliyiz!

İnsanlar arasında fikir, düşünce ve yorum ayrılıkları olabilir. Ancak bu düşünce farklılığı o kişiyi diğer...

Adil Eşit Dağılımlı Bir Ekonomik Model ?

Ekonomik paylaşım konusunda tüm dünyada bir yarış var: “Paylaşım adaletsizliği- sömürgeci anlayış” ekonomik adaletsizliği teşvik...