Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yüksek Tansiyon Tedavisinde de D Vitamininin Faydası Yok

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

01 Nisan 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

JAMA’ da yayınlanan metaanalizde, D vitamini desteklerinin kan basıncını düşürmede etkileri olmadığı ortaya çıktı (1).

Araştırmacılar, hipertansiyonlu hastalarda kanda D vitamini seviyelerinin takip edilmesinin faydası olmadığını ve D vitamininin tansiyon ilacı olarak kullanılmaması gerektiğini bildiriyorlar.

Daha önce yapılan çalışmalarda D vitamini seviyeleri düşük olanların kan basınçlarının daha yüksek olma eğilimi gösterdikleri belirlenmişti ama D vitamini vermenin tedavide etkisi olup olmadığı bilinmiyordu.

D vitamini reseptörlerinin endotel ve düz kas hücrelerinde de bulunduğu biliniyor ve D vitamininin endotel fonksiyonlarını düzelttiği, enflamasyonu artıran sitokinlerin üretimini baskıladığı, renin-anjiyotensin-aldosteron sisteminin aktivitesi ve paratiroit hormon (parathormon) seviyelerini azalttığını gösteren bazı araştırmalar var.

Vücutta yeteri kadar D vitamini yapılabilmesi için haftada 2-3 gün 5-10 dakika güneş banyosu yapılmasının yeterli olduğu ifade ediliyor.

Dr. Witham “Birçok klinisyen hipertansiyonu olan hastalarına D vitamini yazıyor ama bizim analizimize göre bunun bir faydası yok. Dolayısıyla da kan basıncını kontrol etmek için D vitamini tavsiye edilmemelidir” diyor (2).

Hipertansiyon tedavisinde hemen ilaca başvurmak doğru değil, öncelikle hayat tarzında yanlışların düzeltilmesi gerekiyor.

Adam gibi beslenme, hareket, sigara ve alkol içmemek, stresten uzak durmak, gece 8 saat uyku bunlardan bazıları.

Gelelim neticeye

BİR: Vücuttaki biyolojik etkilerini dayanak göstererek D vitaminini halkın tabiriyle kellikten körlüğe her hastalığın ilaç olarak tavsiye ederek icat çıkaranlar var.

Gelgelelim bugüne kadar da D vitamini verilerek herhangi bir hastalığın önlenebileceğini ispat eden bir araştırmada bulunmuyor.

İKİ: D vitamininin sağlıklı yaşamak için “elzem” olması başka bir şeydir; bu D vitamininin hap olarak alınmasının işe yarayacağı manasına gelmez.

Üstelik de D vitamini bir vitamin değil vücutta yapılan bir hormondur ve sağlıklı D vitamini seviyelerine sahip olmak için de adam gibi beslenme ve güneşlenme yeter de artar bile.

ÜÇ: D vitaminini göklere çıkaranlar ve bunları hap olarak dayatanlar insanları sağlıklı beslenmeden ve sağlıklı hayattan uzaklaştırdıklarının farkında bile değiller.

Sadece cildi güneşlendirmek yetmiyor, gerçekleri görmek için kuma gömülü başların da dışarı çıkması gerekiyor.

Kaynaklar:

1. http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2195120

2. http://www.medicalnewstoday.com/articles/291143.php

Okunma Sayısı: 86

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...