Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yozgat Bir Tarihi ve Turizm Şehridir

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

23 Kasım 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

BOZOK’ların mekanı olan Yozgat, yer altı Madenlerinin zenginliğinin yanı sıra kaplıcaları ve tarihi ören yerleriyle de önemli bir merkez konumundadır. Bugüne kadar bu özelliğinden istifade edebilmiş değiliz. Almanların atası Galatlara başkentlik etmiş olan Tavium (Buyüknefes) Harabeleri tanıtım ve incelemeyi bekliyor.

Hititlerin Başkenti olan Hattuşaş burnumuzun dibinde Yozgat’a bir adım yakınlıkta; ama ne garip ki talihsiz bir şekilde komşu Çorum’a hediye etmişiz? Tarihe tanıklık eden Kerkenez dağı İlimizin toprakları içerisinde, Roma döneminden beri kullanılan tarihi hamamlarımız halen hizmet bekliyor. Yozgat’ın neresini kazsanız oradan tarihi eser ve tarihi doku fışkırıyor!..

Yozgat ve yöresi her konuda ihmal edildiği gibi tarihi mekân olarak da ihmal edilmiştir. Bozok Sancağının kapsadığı alanı düşünün!.. Çıkarılan eserlerin dağıtımı, elde kalan eserlerin oraya buraya dağıtıldığını düşünün? Ciddi anlamda bir kazı çalışmasının yürütülememesi tarihi mekanların üzerini örterek küllenmesine neden olmuştur

Tarihi mekanları gün yüzüne çıkaracak para, ödenek lazım; Madenlerimizi çalıştırmak için de yatırımcı ve sanayici lazım.Yani değerlerimizin harekete geçirilmesi gerekiyor. Yer altı çarşıları ile ilkçağ dönemine ait yerleşim alanlarıyla Yozgat nerede ise tarih kokuyor. Ama biz bugüne kadar bu tarihi dokudan yeterince istifade edemedik.Tabii ki bunun sebepleri nedenleri vardır.

Yozgat tarihi ve turizm değerleri itibariyle bir kaç noktada yeniden ele alınmalıdır. Birincisi yer altı madenleri itibariyle, İkincisi kaplıcaları itibariyle, Üçüncüsü de tarihi ören yerleri itibariyle…. Biliyoruz ki, bunların ortaya çıkarılması zaman alacaktır. Turizm değerleri ve kaplıcalarının değerlendirilmesi gerekiyor. Kaplıcalarımızda modern tesisler kuracak yatırımcı lazım….

Yozgat Arkeoloji müzesinin henüz yapılamamış olması önemli bir eksikliktir. Kerkenez Dağında çıkarılan tarihi eserleri, Büyük Nefes bölgesinde ortaya çıkarılan tarihi kalıntıları koruyabilmemiz için Arkeoloji müzesi şart. Bütün bu eserler Arkeoloji Müzesinde sergilenecektir.

Böyle bir sonuca rağmen olumsuzluğu önemsemiyoruz.. “Biz bir şey yapamayız, adam olamayız!..” demiyoruz, Biz bi şeyler yapılmalı, çaba sarf edilmeli, Yozgat tarihi gün yüzüne çıkarılmalıdır diyoruz. Bozok Sancağı bir bütün olarak ela alınmalıdır!

Tarihi Kerkenez Dağından söz edelim. Tarihe tanıklık eden bu kayıp şehrin kalıntıları bugün yer yüzüne çıkarılıyor. Lidya Kralı Krezis ile Pers hükümdarı Büyük Keyhüsrev arasında MÖ.540 yılında meydana gelen savaşta Kerkenez’in yağma edilerek yakılıp yıkıldığını biliyoruz. Güneş tutulması ile karanlığa bürünen Kerkenez’in en hakim noktasında tarafların “Tanrı savaşmamızı İstemiyor!” diyerek savaşı bıraktıklarını ve savaşmaktan vazgeçtiklerini biliyoruz. Tarihe tanıklık eden bu olayın yıllarca efsane gibi anlatılıp dillendirildiğine şahidiz.

Kazı çalışmalarının zaman alması sebebiyle Kerkenez Dağında ve Büyük Nefeste çıkarılacak tarihi eserlerin sergilenmesi de yıllarımızı alacaktır. Gönül arzu ediyor ki; tarihi eser ve tarihi ören yerleri itibariyle önem arz eden Yozgat yöresi turizmde kendine düşen payını da alsın artık !..

Sarıkaya ve Yerköy Kaplıcalarını düşünün! Roma döneminden beri kullanılan kaplıcalar maalesef tarihe tanıklık edemiyorlar. Sarıkaya Kaplıcalarında ciddi kazı çalışması yapıldı. Tanıtım konusunda da güzel adımlar atıldı. Sevindirici gelişmelerdir bunlar.

Yerköy Uyuz Hamamı da kendi kaderiyle baş başa bırakıldı. Şifalı suları ile ünlü olan Yerköy Uyuz Hamamı bugün için kayıp şehir konumundadır. Kazı çalışmaları ve sondaj çalışmalarını beklemektedir.

Tarihi yerleşim alanı olan Yozgat yöresinin (Bozok Yaylasının) tanıtıma ve yatırıma ihtiyacı vardır. Gün yüzüne çıkarılacak tarihi mekanlarımız, Ören yerlerimiz var. Doğal güzelliği, yer altı kaynakları, yaylaları, Kanyonları ve kaplıcalarıyla Yozgat turizm merkezi olabilecek mekandır ve yörenin tanıtımı turizm şirketlerine de yansıtılmalıdır. Bunun için de yatırım, tanıtım ve sergileme şart.. (Müze konusunu da işte bu manada önemsiyoruz.)

 

Okunma Sayısı: 161
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Zam Furyasına Mutlaka Dur Denilmeli

Korona Virüs illeti milleti canından bezdirdi. Zorunlu kısıtlama ve yasaklar devam ediyor. Şüphesiz ki devlet...

Kur’an Şifadır Şefaat Edicidir

Yüce Allah’ın bütün insanlığa hitap eden bir kelâmı olan Kur’an, Arapça olarak indirilmiştir. Buna Kur’an’da...

Bu Şehrin Üretim Yapan İnsana İhtiyacı Var

Yer altı ve yer üstü kaynakları itibariyle zengin bir  bölgede yaşıyoruz. Bu manada  Yozgat aynı...

Sözünde Sadakatlı Olmak Gerek

Vefa, bir şeyi yerine getirmek, sözünde durmak, yapılan iyilikleri unutmamak, iyilikte bulunanlara misliyle veya fazlasıyla...

Ekonomik Modelimiz Nasıl Olmalı?

Dünyayı kasıp kavuran iki ekonomik model var: Liberal- materyalist ve kapitalist ekonomi modeli. Biri işçi...