Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yönetmen ve Mühür


16 Mayıs 2019 00:02

1 Yorum

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit mühür mumlarının üzerine basılarak resmileştirilen, kanunla düzenlenen, karşılığında hukuki müeyyidesi olan amblem, işaret, iz bulunan kullandığımız temsili yetimiz. Hatta üzerine imza atarak kefil olduğumuz sahiplendiğimiz mesuliyetine inandığımız bize ait olan, taklidinden sorumlu olmadığımız ve de karşılaştırıldığında ispatlanan, yaptığımız işin adıdır.

 

MÜHÜR. Diyeceksiniz ki; ne alaka MÜHÜR ile YÖNETMEN arasındaki ilişki nasıl? Kendimce anlatmaya çalışacağım. Yönetmen lafını duyar duymaz hemen aklımıza sinema gelir, film yönetmenliği, ama daha bir çok şeyi yönetenlere de YÖNETMEN, YÖNETİCİ diyerek geniş manada düşünebilirsiniz. Bir filim yönetmeni eline aldığı senaryoyu okuyunca ilk işi rollerin kimlere ve hangi TİPLERE verileceğini düşünür. Kötü rolü oynayacak kişide aradığı özellik yüzündeki ifade ve vücut diline göre kişiyi bulup görevlendirir. Jönler de aradığı ise yakışıklılık ve yine fiziki ölçüleri, sempatik tavırlarına göre değerlendirir. Aktris içinde aynı şekilde yüz güzelliği ve endamını düşünerek arar ve o görevi teklif eder. Diğer film içindeki tüm mekanlara göre, konuya göre, rolleri  taksim ederek konuyu sahneler seyircinin beğenisine sunar, seyirci zaman geçirmek eğlenmek yerine, bir ders çıkarmak isterse…! Hangi filim olursa olsun, sonuç itibariyle kişiye, topluma bir katkı sağlar. Olmuş yada olması muhtemel konuları, hikayeleri, romanları, siyaseti, şahsiyet ve karakterleri ile birlikte bazen dram, bazen polisiye, bazen de komedi şeklinde mizah olarak seyircinin ders almasını sağlar ki! Hayat yaşantısında örnekleri görsün, filmin bir hayat yaşantısı içinde geçtiğini, belleğinin hafızasına atıp, zaman zaman hafızasını TIKLATMASI gerektiğini, hata düzeyini asgariye indirmesini önceden uyarı vazifesini YÖNETMEN mesleği gereği icra eder. Kutlamak ve tebrik etmek gerekir, işini doğru mesajlar vererek yapan tüm YÖNETİCİ VE YÖNETMENLERİ. Aynı şekilde mührünü ve imzasını doğru kullanıp tahrip yapmayanları da aynı şekilde ayak da alkışlıyoruz.

 

Şimdi gelelim asıl mührü kullanan ÖNCEDEN BİLDİĞİ İÇİN rolü paylaştıran YÖNETMENE. (Teşbihte hata olmaz) Düsturu ile. Bizi yaratan Rabbül ALEMİN olan, Yüce ALLAH c.c. hu yarattığı kullarının daha önceden bilgisi dahilinde olduğu içindir ki; dünyada oynayacakları rolleri de bildiği içindir ki! Rollerine göre bazılarının KALBİNİ, GÖZÜNÜ, KULAĞINI, VİCDANINI, MERHAMETİNİ, AKIL VE MANTIKLARINI vs. MÜHÜRLEDİĞİNİ….! Dikkat ederseniz yüz ifadeleri, vücut dilleri ile de imtizaç eder, yani kişinin suratına BAK, yaptığı işine BAK, konuşmasına BAK, oturmasına kalkmasına BAK, yemesine içmesine BAK. BAK DA…. BAK…. Say sayacağın kadar olumlu ve olumsuz davranışları. ŞAYET kendini yetiştirmiş isen anlarsın KİM HANGİ ROLÜ OYNUYOR ve de YARATAN KİMİN NERESİNİ MÜHÜRLEMİŞ. Apaçık ortada filimin oyuncuları , BEN, SEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR hiç fark etmez. Nahl suresi 108.ayet; ONLAR ALLAH’IN KALPLERİNİ, KULAKLARINI VE GÖZLERİNİ MÜHÜRLEDİĞİ KİMSELERDİR. İŞTE GAFİL ONLARDIR. Çevrenize bakın. BAKARA  suresi 7. ayet; ALLAH, ONLARIN, KALPLERİNİ VE KULAKLARINI MÜHÜRLEMİŞTİR. GÖZLERİNE DE, PERDE İNMİŞTİR. ONLAR İÇİN BÜYÜK BİR AZAP VARDIR. Etrafınıza bakın. BAKARA suresi 18.ayet; ONLAR SAĞIRDIRLAR, DİLSİZDİRLER, KÖRDÜRLER, ONLAR HAKKA DÖNMEZLER.

 

Topluma bak. Daha bir çok bunlara eş benzer ayetler bulabilirsiniz. Bizler kendi aklımıza, çok ama çok güvenip, insan sarrafı olduğumuzu söyler, kendimize çok güveniriz acaba öylemi? Yoksa kendi kendimize gelin güvey mi oluyoruz…! Bu toplumun % 75 i insan sarrafı olmuş olsaydı! Dediğinize katılırdım. İNSAN SARRAFI OLDUĞUNUZA İNANIRDIM. Peki kimlerin neresi mühürlü YARATICI tarafından bunu da görebiliyor musunuz? Görüyor ve de TAVIR takınıyorsanız ne ala, görüp bilip de TAVIR takınmıyor sanız, sizinde bir yerleriniz MÜHÜRLÜ  diye içimden geçiriyorum. Mühür ve YÖNETMEN’İN mukayesesini nasıl buldunuz bilemem ama eksik kalan taraflarını da MÜHÜRSÜZ yerleriniz le tamamlamaya, bana yardımcı olun, belkide benimde bir tarafım mühürlüdür! KENDİNİ BİLENLERE NE MUTLU.

 

Topluma bakıyoruz da… Naylon faturalara mühür vuranları mı  işitmiyoruz. Mühürlü kapılar mı, kırılıp işe devam edilmiyor? Sahte taklitle imza mı atılmıyor? Yönetmenler. Yöneticiler işe adam alırken  torpil yapıp haksız yere JÖNLERİN yerine KÖTÜ rollü oyuncularımı işe almıyorlar? Kimler nasıl ve nelere imza atıyorlar? Kimler kimleri mühürlüyor haksız yere? Bütün bunlar mecazi manada temsiller, örnekler. Amma….! HİÇ MERAK ETMEYİN dünya yönetmeni Yüce Yaratan, Rabbimiz kimin, kimlerin neresinin mühürleneceğini, kimlerin hangi role daha uyumlu hayatını idame ettirdiğini HAKLI VE HAKSIZIN kimler olduğunu ve kendisinin de ADİL, HAKİM olduğundan hiç şüphemiz yok, hamd olsun.

 

MÜHÜRSÜZLERİN VEKİLİ Cenabı HAK. Sizce  dünyada ve de bizim toplumumuzda, yada çevrenizde % kaçta kaçının neresi mühürlü % kaçta kaçı MÜHÜRSÜZ size bedava gözlem. 4 de 1 okuyucularımı yani % 25 leri Cenabı ALLAH c.c. hu MÜHÜRLEDİKLERİNİN (O BİLİR) ŞERRİNDEN Devletimizi, Milletimizi, Dinimizi, Dilimizi vs. Hem içimizdekilerden, hem de dünyadakilerden, MUHAFAZA  ETSİN Amin…. Amin….. Amin. Mühürlüler ve mühürsüzlere  İTHAF olunur….. Mühürsüzlere sevgi, saygı ve hürmetlerimle. Ben tarafım. MÜHÜRSÜZLERİ destekliyorum. Aynı zamanda % leri. Herkes kendinden sorumlu, rolünü oynamaya devam etsin. Mühürlü müyüz? mühürsüz mü? Acaba? Ben, Sen, O, Biz, Siz, Onlar……..! Yönetmene İTİRAZI OLAN VAR MI?

 

Cahit YETGİN

Okunma Sayısı: 242
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Bayram Tebriği

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ________BAYRAM TEBRİĞİ ALLAH c.c.hu YALNIZ VE YALNIZ MÜMİN MÜMİNE...

Bu Gece Kadir Gecesi, Takdir Herkesin Kendisine Aittir

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER BU GECE KADİR GECESİ. TAKDİR HERKESİN KENDİSİNE AİTTİR. CAHİT...

Kadir Gecesi

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER KADİR GECESİ HK. 6666 AYETİN İÇİNDE KADİR GECESİ BİLDİRİLMİŞTİR....

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

İkna

İnsanoğlunun bütün çabası; hemcinslerini iKNA etmek, kendini ispatlamak, zekasını ön plana çıkarıp hep BEN demektir....

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı