Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yerel Seçimler Yaklaştıkça (Batı İstanbul’da) Kıyamet Kopacak


19 Eylül 2008 00:00

Yorum Yapılmamış

Geçen aylarda, bölgemizde (batı İstanbulda) bulunan bir etkinlikte bölgenin üst düzey yöneticileri ile biraraya geldik. Konuşmada Kıraç Belediye Başkanı Hamit Öncü’de konuşmaya şahit oldu. Esenyurt nihayet 10 yıldır ilçe oldu olacak derken, ilçe oluyor.İlginçtir ilçe olacak denilen Esenyurt’a kağıt üzerinde Bahçeşehir ve Kıraç’ın bağlanması düşünülürken piyango Kıraç’a vurdu. Bahçeşehir’in özel statüsünden dolayı kapatılmayacağı ve belde olarak statüsünün korunacağı ifade edildİ.

Tabi burada ki, en önemli neden Bahçeşehir’in oy dağılımının yüzde 60’lar civarında CHP’li olması etkili. Ancak başka bir neden ise, Bahçeşehir’de yaşayan demografik yapı.

Aynı zamanda yatırım yapanların etkinliği. Yatırım yapan ve yaşayanlar net olarak Bahçeşehir’in, Esenyurt’a bağlanmaması için ellerinden geleni yapacaklarıdır. Daha İçişleri Bakanlığı Komisyonu’nda gerekli görüşmeler yapılmadan, Bahçeşehir’in Esenyurt’a bağlanmamasını isteyen lobinin etkili olduğudur.

Kısacası AK Partili yetkililer Bahçeşehir’in, Esenyurt’a bağlanmamasını kabul etmiş durumdalar. Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın’ın ise bir beş yıl daha belediye başkanı olarak yoluna devam edeceği ortaya çıkmış oluyor.

Kıraç’ı kapamak, Bahçeşehir’ı kapatmamak büyük sorun yaratacak

Bahçeşehir’i, Esenyurt’a bağlamaktan vazgeçenlerin Kıraç’ı bağlamaları ise, AK Parti’nin yerel teşkilatında nasıl bir tepki ile karşılaşacaklarını düşünmek bile istemiyorum. Çünkü,  AK Parti’nin kurulduğu günden beri siyaset yapan kadroların 2009 ile hayalleri ortadan kaldırılmakta, mevcut yönetimde bulunan kadroların hayalleri öldürül-mektedir. Herkesin bir kenara yazmasını istiyorum. Bahçeşehir’in yeni ilçeye dahil edilmediği ve mevcut statüsünün korunduğu ve Kıraç’ın statüsünün ortadan kaldırıldığı bir durumda olumsuz tepkilerin nasıl yükseleceğini hep beraber göreceğiz.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün CHP’den aday olacağını düşünen AK Parti kurmaylarının, Tepecik, Mimarsinan ve Kumburgaz’ı Büyükçekmece ilçesine bağlamayarak mevcudu korumak istemeleri ise Kıraç yerel AK Parti teşkilatında daha büyük bir tepkiyle karşılaşacaktır.

Yine Gürpınar ve Yakuplu’nun ilçe olacak olan Beylikdüzü’ne bağlanacağı konuşulurken, türban meselesinde AK Parti ile ittifak içersinde olacak olan MHP’nin Gürpınar belediyesinin kapa-tılmasına karşı çıkacağı, sağlanacak mutabakatla kapatılmayacağı ve mevcut durumunun korunacağı ihtimalleri ise gözardı edilmiyor.

Sonuç olarak söylenecek olan şudur. Belde belediyelerinin kimilerinin kapatılması, daha öncede yazdığım gibi, AK Parti’nin yerel teşkilatları tarafından şiddetle karşılanacağı ve seçimlerde oynamaların olacağıdır. Çünkü yerel aktörlerin oynayacağı rolü küçümsemenin çok büyük bedeller ödeteceğini görmek gerekiyor.

Yerel aktörlerin oynayacağı rolü Yakuplu’da yaşamıştık

2004 seçimlerinde AK Parti’nin kaybettiği Yakuplu ve Kıraç seçimlerini sandıkta kazanmasının yankıları halen bugün konuşulmaktadır.

Kimilerin vicdanlarında bu durum halen bir yara olarak devam etmektedir.  Özellikle Yakuplu beldesinde 1000 oy önde olduğu halde Saadet Partisi’nin adayı Mustafa Erdoğdu’nun, zorla kazandığı belediye başkanlığının elinden alındığı iddiaları halen bugün geçerliliğini korumaktadır.

Neden bunu yazıyorum çünkü, yerel aktörlerin nasıl anında rol oynayabileceği 2004 seçimlerinde Yakuplu canlı bir örnek olarak karşımızda durmaktadır. Seçmen AK Parti’ye il genel meclisinde oy vermiş ancak yerelde hakkının yendiğini düşündüğü Mustafa Erdoğdu’yu tercih edebilmiştir.

İşte bu gerçeği birileri göz önünde bulundurmalıdır. Yok bulundurulmaz ise sonuçlarına da katlanmak zorundadırlar.

Kimi ilçe ve belde belediye başkanları neden görevden alınabilir?

Yerel seçimler yaklaşırken, AK Parti’nin üst yönetiminin kimi belediyelerde yaşanan olumsuzlardan rahatsız olduğu ve bunun için birkaç belediyeye yönelik operasyon yapılabileceği konuşuluyor.

AK Parti’ye yakın olan ve oldukça iyi haber alabilen birkaç kişi ile yaptığım görüşmede; İstanbul’da haklarında soruşturma başlatılan Eyüp, Eminönü ve Ümraniye Belediye Başkanlarının görevden alınabileceğini hatta bunlara iki belde belediye başkanının da dahil edilebileceğini söylediler.

Bu görevden alınmaların seçimler öncesinde seçmene, aday olacak olanlara ve mevcut belediye başkanlarına mesaj vermek amacı ile yapabileceklerini bende düşünüyorum.

Dr. Müezzinoğlu’nun konuşmasında altı çizilmesi gerekenler

Özellikle geçtiğimiz günlerde Avcılar AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı seçimlerinde konuşan İstanbul AK Parti Milletvekili ve Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun altını çizdiği bir cümlenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Dr. Müezzinoğlu, AK Parti’nin iktidar yolculuğunun Türkiye’nin medeniyet yolculuğu olduğunu belirterek, ders almayanlar olduğunun altını çizerek “AK Parti’nin iktidar yolculuğu bir kişiyi milletvekili, bakan ve belediye başkanı yapmak için yapılmıyor” diyerek oldukça sert mesaj vermişti.

Yani kısacası Dr. Müezzinoğlu’nu söylediğinden ben şunu anladım. “Kardeşim biz kimilerinin özel statüler alsın, ceplerini doldursun diye AK Parti’yi kurmadık. Aklınızı başınıza toplayın. Her seçimde mevcudun en az yüzde 40’nı değiştirerek yenilendik. Yaptıklarınızı bilmediğimizi zannetmeyin. AK Parti’nin misyonu sizi bir yere getirmek değil, Türkiye’ye medeniyet yoluculuğunda olması gereken yere taşımaktır.”

İşte zurnanın zırt dediği yerde burasıdır. Yerel seçimler yaklaştıkça yerini sağlam görenler bence adaylar açıklandığında öyle olmadığını göreceklerdir.   Çünkü AK Parti bu yenilenmeyi gerçekleştiremezse, geçmişte afralarından tafralarından geçilmeyen siyasi partilerin yerlerinde yeller estiğini ve sonlarının ne olduğunu en iyi üst düzey yöneticileri bilmektedir.

Okunma Sayısı: 100
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Şimdi Ayrılık Vakti… Yeni Bir Başlangıca Merhaba Diyebilmek İçin…

Her veda yeni bir başlangıçtır… Her veda biraz da zamansızdır… Her veda zamansız gibi olsa...

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...