Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yat, Kalk, Gez! Tembellik Yap! Hayatını Yaşa!


14 Kasım 2008 03:10

1 Yorum

Emre ÇAKIR

SEYİRDEFTERİ

Bu bilgi daha önceleri kulağıma gelmişti. Yazmak istiyordum ama yazmaya fırsat olmamıştı. Nasip kısmet bugüne imiş. Bir de doğruluğu konusunda kararsızdım ama artık kesinkes biliyorum ki ilköğretimde sınıfta kalma kalkmış.

Yani artık okuma yazma bilmeyen bir öğrenci de dört işlemden bihaber olan öğrenci vatandaş da ilköğretim mezunu olabilecek. Bunun altında yatan neden yani bu düzenlemenin neden yapıldığı ise şu: İlköğretim zaten mecburi. Ne kadar zorlarsam ben bu çocuğu daha beter olur. Koyver gitsin. Ne kadar ucuz bir eğitim anlayışı.

Görüyorsunuz ne denli bir düzenleme. Sınıfta kalkma kalktı. Normal şartlar altında iyi bir eğitim sistemimiz, iyi eğitim bakanlığımız, iyi öğretmenlerimiz vs. olsa benim diyeceğim şu olurdu. Siz deli misiniz? Ama bugünkü koşullara, bugünkü yöneten, karşı çıkılamayan kafalara göre tam bu karar. Cuk oturmuş.

Ben hiçbir zaman tembellikten yana olmadım. Sadece insanların kendi tercihleri doğrultusunda kendi alanlarında çalışmalarından taraf oldum. Evet bu konuda tarafım. Hiçbir şey zorla dayatılmamalı. Keza bu eğitim anlayışında daha belirgin olmalı ki istediğimiz olsun.

Bizde insanların alanlara o da kısıtlı alanlara ayrılması dahi çok geç. Lise 2. sınıf alanlara ayırır sizi. Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal. Dünya demeyelim de Avrupai eğitim anlayışı tamamen farklı, tamamen kendi mesleğine göre yönetir seni eğitim anlayışında. Belki bir iki sene diğerleriyle ortak ders görürsün. Sonrası yazar olmak istiyorsan yazar, çizer olmak istiyorsan çizer olursun. Sadece o alanda sınava girersin. Diğer derslere girersin ama sınava tabi tutulmazsın. Her zaman yazılarımda dile getirmeye çalıştığım bu. Şu eğitim sistemi gelse inanın gençlik çok daha ileriye gidecektir. O serseriler çok başarılı olacaktır.

Bir de kafa var kafa var. Sayısalcı bir adamın kafası ona göre yaratılmıştır. Kimse itiraz etmesin bu böyledir. Eğer o insanda o kafa olmazsa o insan o alanda bir hiçtir. Sözelciler her zaman hor görülür. Onlardan konuşmaları istenir, oysa konuşan azdır, icraat çoktur onlarda. Fırsat verilmesi gerekir ama vermezler. Herkes görüyor. Bu çağda amiyane tabirle konuşacağım parayı kıranlara sorun bakalım. Oyuncusuna, şarkıcısına, tiyatrocusuna geçmişte hangi alandalarmış. İnanın alacağınız cevapların %90’ı kuvvetle muhtemel sözel olacaktır.

Genel bir eleştiri yaptık. İyi de oldu. Kendimi boşalttım biraz. Ben öğrenci olduğum için bu konularda çok durduğumu sanabilirsiniz ama inanın bu haklı mücadelem öğrenciliğimi tamamladıktan sonra da devam edecek. Hiç aklımda olmamasına rağmen kader belki beni öğretmen yapar. O vakit cephem öğrenci cephesidir. Klasikleşmiş, düzenlenmiş herşeye karşıyım. Düzeni bilirim, düzene-kurallara uyarım, kuralları bilerek ve uyarak değiştiririm. Bu tarihte de her zaman böyle gelişmiştir.

Benim diyeceğim ilköğretim öğrencilerine. Arkadaşlarınıza da haber verin yazımı okursanız. Artık ilköğretimde sınıfta kalma kalktı. Rahat edin. Çalışmayın. Bu eğitim düzenine ancak bu yakışır. Kendi sevdiğiniz alanda çalışın. Şarkı söylemekse şarkı söyleyin. Tüm engelleri aşmaya çalışın. Engeller sizi yıldırmasın ama bundan böyle liseye gelene kadarASLA ÇALIŞMAYIN! YATA YATA GEÇİN!NE ZAMANKİ BU EĞİTİM SİSTEMİ DÜZELİR O ZAMAN SEVE SEVE ÇALIŞIRSINIZ ZATEN!Müjdemi isterim!

Okunma Sayısı: 134
Kategori: Emre ÇAKIR

Yazarın Diğer Yazıları

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız ve Yüksek Sadakat Başlıyoruz… Başlıyoruz çünkü söyleyecek sözümüz, edecek kelamımız var. Kaldığımız yerden...

Eurovision Temsilcimiz Yüksek Sadakat…

2011 yılına da girdik sevgili okurlar! Hayırlı, uğurlu olsun… Yeni yıl, eski yıl, değerlendirme, kritik,...

Show Tv’yi Kurtarırsa Doktorlar mı Kurtarır ?

Zirvedeki iki kanaldan biridir, kim ne derse  desin, bu böyledir. Evet, üst satırda sözünü ettiğim...

İşte Bu Aşk-ı Memnu!

Aşk-ı Memnu dizisi 24 Haziran 2010 tarihinde sevenlerine veda etti bilmeme ihtimalinizin olmadığı gibi… Reyting rekoru...

2010 Dünya Kupası’nın En İyisi: Mesut Özil

Hasretle beklenen sevgili nihayetinde sevgililerine kavuştu… Futbol aşıklarının dört yıldır beklediği FIFA 2010 Dünya Kupası...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. şahin dedi ki:

    Emre ÇAKIR, öncelıkle senı bu ıctenlıgınden dolayı tebrık edıyorum.
    Çok guzel bır seye değınmıssın soyledıklerıne sonuna kadar katılıyorum. bende bır sozel ogrencısıyım genellıkle hocalrın bazıları ve dıs cevrem sozelcı oldugum ıcın benı tembel goruyor. bu yanlıs bır davranıs tabıı kı ama bunun yanında cok kıtap okuyup sıır de yazıyorum hocaların bazıları sıırlerımı gorunce yuzlerı guldu bız okulda fazla akıllı degılız ama ıste genclıgın atesınden dolayı cok aktıfız bundan dolayıda bıraz hor goruluyoz.neyse asıl konuya donelım bu ılkogretım konusu kalma yok ewt ben ılk okuldayken benım arkadasın9 zayıfı vardı okulu bıtırdı ve lıseye geldı cokta saygısızdı yanı ne oldu torpılle sınıfı gectı ve sozele geldı sınıfı bozdu bu ve bubun gıbı ogrencıler sozelcılerı kotuletıyor ama ogrencıde deıl tum suc bızım egıtım duzeyınde.emre cakır yazdıkların cok guzel her kelımene katılıyorum.hataydan sana selamlar ben ve arkadasım yazdıklarını cok begendım kendıne ıyı bak reyhnalı lısesınden 11 sos b ogrencısı sahın…