Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Üniversite Bitirmiş Diplomalı İşsizlerimiz


06 Temmuz 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Ben beni bildim bileli Ülkemizde herkes işsizlikten şikayetçidir. Ancak; en çok Üniversite mezunu işsizler beni olağanüstü üzmektedir. Bu kadar Üniversitelerden milyonlarca öğrenciler Üniversite diploması alırlar, yarısından fazlası işsizdir. Öğrenci kendi bölümünden mezun olur ama daha her şey bitmemiştir, o alanda iş bulması için daha bir çok sınavlardan geçmesi gerekir. Bu nasıl ülke ve bu nasıl sistem. Her yıl milyonlarca Üniversite mezunu diploma alır ama sonuçta işsizler ordusuna katılır. Bu durum hangi ülkede bu kadar vardır?

Öğrenci Üniversiteye girebilmek için çalışır,çabalar. Anne ve baba varını yoğunu çocuğu için harcar.Dershaneler , özel kurslar  derken bu arada öğrenci nerede ise bitkisel hayata girer. Bir Üniversiteye girebilmek için çocukluğunu gençliğini yaşayamaz.Yüzlerce sınavlar, yüzlerce test çözmeler ve sonuçta sınav günü gelir çatar ve türlü hayaller ile Üniversite sınavına  girer. Geleceğini kurtarmak adına hayatını bu sınav sonucuna bağlar.

 

Sonuçta sınavı kazananlar puan durumuna göre bir Üniversiteye yerleşir. Ancak bu arada şu noktayı unutmayalım. Bir çok illerde  rektörler sırf çok iş yaptım demek ve rant sağlamak  için yeni bölümler açıyorlar ama açılan bölümde  malzeme ve hiçbir donanım yok. Yani içi boş  binanın açılışını yaparak hem kendilerini hem de herkesi kandırıyorlar. Böyle olunca da yeni açılan bölümleri yakından tanımayan  farklı illerdeki öğrenciler o bölümü tercih edince de  hayal kırıklığına uğruyorlar ve sonuçta ne oluyor: Yeteri kadar eğitim görmeyen, seçtiği alanda tam olarak donanımlı yetişmeyen üniversite mezunu bir ordu oluşuyor.

 

Oysa hiç durmadan yeni fakülteler yeni bölümler açıp yetersiz eğitim gören Üniversite  mezunu öğrenci  vermek yerine, halen mevcut olan bölümlerin araç ve gereçlerini, eğitim kadrosunu  daha donanımlı hale getirip daha bilgili ve donanımlı öğrenci mezun edilmesinden yanayım. İşte böyle olunca da toplumumuzda kendi alanında yeterli eğitim öğretim almayan Üniversite mezunları başvurduğu iş alanlarında başarılı olamayıp işsizler ordusu oluşturmaktadır. Bu durum da Ülkemiz için çok acı bir tablodur.

 

Önümüzdeki haftalarda LYS Sınav sonuçları duyurulacaktır.  İşte o zaman gençliğini ders çalışmakla geçiren evlatlarımız  hangi Üniversitenin eğitimine güvenip, nasıl tercih yapacaklar işte bu durum bütün toplumumuzun en büyük düşüncesidir. Falanca Üniversitenin filanca bölümü sözüm ona var görülüyor ama nasıldır? İçerisinde  yeterli donanım var mıdır? Eğitim kalitesi nasıldır? meçhul.

Diyelim ki herhangi bir tercih yaptı ve okudu mezun oldu. Sonuç yine boş ve yine işsiz adayıdır. Çünkü daha bir çok sınavlardan  geçmesi lazımdır. Yaşamı sınav ile geçer.

 

Saygıdeğer yetkililere diyorum ki: Allah aşkına bu evlatlarımıza bir lokmacık ta olsa acıyınız. Her koltuğa oturan aklı yetsin veya yetmesin, sonucun neye mal olacağını düşünmeden, hiç  durmadan eğitim öğretim ile ilgili  yeni yasalar çıkartarak evlatlarımızın geleceklerini karartmayınız. Evlatlarımız  Ülkemizin geleceğidir.Durmadan yasaların çıkması öğrencilerin umutlarını tüketiyor,yaşama sevinçlerini bitiriyor. Sadece oturduğunuz  koltuğu sağlama bağlamak için çalışıyor gözüküp eğitim öğretimi içinden çıkılmaz hale getirmeyiniz lütfen. Ülkemizin geleceği olan  bütün evlatlarımıza sahip çıkalım. Onlara daha yaşanılır bir ülkede soluk almalarını sağlamak için , daha kaliteli eğitim öğretim almaları için gayret edelim ne olur.

 

Bir Üniversite öğrencisi kolay  okutulmuyor. Anne ve babalar  evladım okusun, hayatını kurtarsın diye saçını süpürge ediyor, varını yoğunu evladı için harcıyor.Ancak daha sonra öğrenci mezun oluyor ama ekmek parasını yine çıkartamıyor ve işsiz güçsüz evde bunalıma giriyor. Sonra da toplumla ruhsal yapısı bozulduğundan, yaşamındaki bütün umudunu kaybedenlerden  intihar sayısı artıyor. Ruhu kararmış asi ve bunalımlı genç sayımız artıyor.

 

O halde Ülkemizde milyonlarca diplomalı gençlerimize  ve halen diploma alacak evlatlarımıza gelecekleri için ışık olup, mantıklı ve sağlıklı kararlar verelim, diploma aldıklarında hemen iş bulmalarını sağlayalım diyorum.Onlar hepimizin her şeyidir.

       

      

ÜLKEMİZDİPLOMALIİŞSİZLERİLEDEĞİL,ÜRETEN,YENİLİKCİ,KENDİNİ GELİŞTİRMİŞ,YARATICI,DONANIMLI, İŞİ OLAN DİPLOMALI GENÇLERİMİZ İLE GÜNEŞ AÇSIN. HAYATA KÜSMÜŞ MUTSUZ GENÇLERİMİZ DEĞİL, YÜZÜ GÜLEN UFKU GENİŞ,AYAKLAR ÜZERİNDE KALARAK HAYATA SIMSIKI SARILAN GENÇLERİMİZ İLE DOLSUN.ONLARA SAHİP ÇIKALIM. İŞTE O ZAMAN DAHA GELİŞMİŞ VE DAHA BÜYÜMÜŞ ÜLKEDE SOLUK ALIRIZ.

TEMENNİM DE BUDUR.

 

SABİHA SERİN

Okunma Sayısı: 84
Kategori: Sabiha SERİN

Yazarın Diğer Yazıları

Kadınlarımız Kuluçka Makinası Değildir

Ülkemizde en üst düzeyde bizi yönetenler “DOĞUM KONTROLU İHANETTİR” diyerek Ülkemizde nüfus azalmasından endişe ediyorlar....

Ulusal Güneşimiz Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun…

Cumhuriyet egemenliğin bir tek kişinin elinde olmadığı ve oy hakkına sahip seçilen temsilciler eliyle yasalara...

Türkçe’miz Nereye Gidiyor…

Türkçe, TÜRKİYE TÜRKÇESİ olarak da bilinir. Altay dilleri içinde bir alt aile oluşturan Türk dillerinin...

Boşanmalar Neden Arttı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı evlenme – boşanma istatistiklerini açıkladı. Buna göre, evlenen çiftlerin...

Yuvayı Yapan Dişi Kuştur Ayı Yapan Dişi Kuştur

Anne karnında iken ilk akla gelen soru bebeğin cinsiyetidir. Hamile kadın dokuz ay bebeğini karnında...