Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Türkiye Depreme Neden Hazırlanamıyor..?


27 Kasım 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Van’da deprem oldu. Ölü ve yaralılar var. Ülkemizin neredeyse tamamı deprem kuşağında olduğundan, birçok diğer yöremizin de benzer bir tehdit altında olduğunu biliyoruz. Yerli ve yabancı bilim adamları, kentlerimizin yakın bir gelecekte

yıkıcı bir sallantıya maruz kalacağı noktasında birleşiyorlar. 

Çok şey yazıldı çizildi. Raporlar hazırlandı. Tespitler yapıldı. Pilot bölgeler seçildi. Master planlar yapıldı. Ancak merkezi ve yerel yönetimlerimiz, Büyük Körfez Depremi’nden bu yana geçen 12 koca yılda, kentlerimiz ve çevrelerindeki deprem özürlü milyonlarca binanın depreme hazır hale getirilmesi yönünde, bir grup kamu yapısının güçlendirilmesi dışında kayda değer bir adım atamadı, ortaya soluklu bir proje koyamadı. 

Halbuki depremde dümdüz olan Japon Kobe şehri, iki yıl sonra yeniden inşa edilmiş ve bir çağdaş şehircilik örneği teşkil etmişti.

O zaman çok hızlı hareket etmeli, vizyonist projelerle deprem özürlü ve eski yapı stoğumuzu, kerpiç evlerimizi yenilemeliyiz. Mevcut yaklaşım ve yapı sistemleriyle bu yenilemeyi gerçekleştirmek yarım asır alabilir. Bizlerin ise, yarını meçhul… Dönüşümün yüksek hız, ancak az maliyetle gerçekleşebilmesi için daha önce de çeşitli ortamlarda dile getirdiğim önerimi, ilgililere bir kez daha hatırlatmak isterim.

Süperprefabrikasyon’a geçelim: “Kapsül Evler”

TOKİ’nin tünel kalıp sistemiyle inşa ettirdiği toplu konutlardan kat kat daha hızlı, kat kat daha ucuz ve kat kat daha kaliteli bir konut yenileme stratejisi için çalıştım. “Kapsül Evler” projesini hazırladım. “Endüstrileşmiş Yapı Üretimi”ne, diğer bir deyişle “Süperprefabrikasyon”a geçtim.

Fabrikalarda bant tekniğiyle ve zincirleme monoblok sabit mobilyasıyla üretilen 25 m2’lik kapsül üniteler, bir salkım gibi orta sirkulasyon şaftına vinç yardımıyla takılmaktadir. Bağlantı noktalarında ise, deprem izolatörleri kullanılmaktadır.

25 m2’lik bir kapsül, wc-duş ve mutfakcığı bulunan bir stüdyo konut ünitesi oluşturmaktadır. İki kapsül yan yana kullanıldığında, 2 oda 1 salonlu 50 m2 daire olmaktadır. Kapsüller 3’lü kullanıldığında ise, 3 oda 1 salonlu 75 m2’lik daireler elde edilebilmektedir. Japonya’da örnekleri vardir. Blok yükseklikleri 12 kat ve üstü düşünülmektedir. Köylerde az katlı ve tek katlı alternatifler uygulanacaktır.

Temizlenecek eski yapi ve gecekondulara kıyasla aynı alanda daha fazla ünite elde edilebildiğinden, imkanlari çok dar olanlara bedelsiz kapsül ev verilmesi dahi mümkün olabilecektir.

1 kapsül        25 m2 STÜDYO      10.000.-TL    20 sene ayda 50.-TL

2 kapsül        50 m2 DAİRE         20.000.-TL    25 sene ayda 75.-TL

3 kapsül        75 m2 DAİRE          30.000.-TL    30 sene ayda 100.-TL

Bu proje ile geri kalmışlık simgesi gecekondular ve eski binalar süratle temizlenecek, kentlerimiz depreme hazırlanacak, lokomotif inşaat sektörü ivme kazanacak ve işsizlik azalacaktır.

Okunma Sayısı: 168

Yazarın Diğer Yazıları

Orhan Kural Hocamın Hatırasına…

‘Kedi ve köpekleri doğrayan cani bir güruh, ve bu katliamı engellemekten aciz bir iktidar…!’ Dün...

Türkiye’nin Deprem ile Sınavı

Türkiye’nin Deprem ile Sınavı: ‘Kentsel Dönüşüm Yasası Çöptür…!’ Tümüyle deprem riskli Ülkemizin yapılarının yarısından fazlası...

‘Betonarme Tabutlar’ Deprem ile Trajikomik Sınavımız..!

‘Depremsel yıkımın tetikçisi cehalet ve ahlaksızlık, panzehiri ise gelişmişlik ve dürüstlüktür.’ ‘Toplumların ulaştıkları medeniyet seviyesi...

‘Deprem, Sel, Salgın gibi Afetler ‘Ekokent’e Tesirsiz..!’

‘Deprem, Sel, Salgın gibi Afetler ‘Ekokent’e Tesirsiz….!’ Teknolojik ilerleme ve büyükşehirlerde plansız yoğunlaşma doğa-insan dengesinin...

Vefa Galip Geldi

ÜLKÜCÜ OZAN ARİF’E SAMSUNDA YAPILACAK ANIT MEZAR YAPILIYOR. MİMAR AHMET VEFİK ALP TASARLADI… Ana kitlesi...