Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Trabzon Sevgisi

ŞAFAK ÖTESİ
M.Nihat MALKOÇ

08 Kasım 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Trabzon’un tarihi, kültürü, edebiyatı, basını, diyaneti ve eğitim dünyası deyince akla gelen isimlerin başında hep merhum Hüseyin Albayrak vardı. Bugüne kadar bu sahalarda birbirinden kıymetli kitaplar kazandırmıştır bu şehre. Trabzon’la ilgili tarihî bir bilginin ve belgenin peşinde aylarca dolaştığı olmuştur.

Küçük bir memur maaşıyla bu kadar işin üstesinden gelmek çok zordur. Fakat o, bu zorluğu yenmiş bir kişiydi. Boğazından ve giyiminden kesip kitaba yatırım yaptığı bilinen gerçeklerdendi. Onun Trabzon üzerine yazılanlardan oluşan çok zengin bir arşivi vardı. Hüseyin Albayrak’a, 1995 yılında, Karadeniz Yazarlar Birliği tarafından “Araştırma İnceleme Hizmet Ödülü” ve Yunus Dergisi tarafından da “Makale Hizmet Ödülü” verilmişti.

Merhum Hüseyin Albayrak, bir Trabzon sevdalısıydı. Bu şehrin yemyeşil dağlarını, masmavi denizlerini, ehl-i vefa insanlarını; hatta börtü böceğini bile aşk derecesinde severdi. Çocukluğunda başlayan bu sevda son nefesini verdiği an’a kadar öylece devam etmiştir.

O, çocuklarının görev yeri olması hasebiyle mecburen Ankara’da yaşamış olsa da onun bir ayağı hep, buram buram hasretiyle kavrulduğu Trabzon’da olmuştur. Trabzon’a gelmek için hep fırsat kollamış, bu şehirde vereceği bir konferansı bahane ederek Trabzon’un yolunu tutmuştur. O, canından aziz bildiği memleketinde üç beş gün kaldıktan sonra Ankara’ya dönmüştür. Ankara’ya varır varmaz da yüreğindeki sıla kabı hasretle dolmaya başlamıştır.  

Trabzon, kendi bağrından çıkan güzide evlâdı Hüseyin Albayrak’a çok şey borçludur. Çünkü o, medeniyetlerin (b)eşiği olan bu kadim şehrin kayıp hafızasını bulmak için adeta gecesini gündüzüne katmış, kelimenin tam anlamıyla bu uğurda bir ömür harcamıştır.

Kronik bir hastalık diye bilinen böbrek rahatsızlığına müptelâ olan Hüseyin Albayrak, ömrünün son demlerinde dünyayı kasıp kavuran koronavirüse yakalanmış, bu illetin pençesinden kurtulamayarak 19 Eylül 2020 tarihinde ikamet etmekte olduğu başkent Ankara’da hayatını kaybetmiştir. 

O, şimdi Trabzon’a hakim bir noktadan (tepeden) bakan Bostancı Mezarlığı’nda, genç yaşta kaybettiği ve çok sevdiği oğlu Mehmet Akif’in yanında sonsuzluk uykusunu uyumakta, hepimiz için mukadder olan kıyamet sabahını beklemektedir.

Haysiyet, vefa ve mahviyet sahibi Hüseyin Albayraklar öyle kolay yetişmiyor. Keza o, neslinin son örneklerinden biriydi. Yerinin öyle kolay doldurulabileceğini sanmıyorum.

Merhum Hüseyin Albayrak’ın mümin ve muvahhit olduğuna gönülden şahadet ederiz. Biz kendisinden çok razıydık. İnşallah Rabbim de kendisinden razıdır. Ona Cenab-ı Hak’tan gani gani rahmet diliyorum. Allah kendisini cennetiyle müşerref eylesin. Ruhu şâd olsun.

Okunma Sayısı: 56
Kategori: M.Nihat MALKOÇ

Yazarın Diğer Yazıları

Birincilik Ödülü

Trabzon, 2014 yılında büyükşehir olunca “Ortahisar” adıyla merkez belediyesi oluşturulmuştu. Yapılan seçimlerle belediyenin ilk başkanı...

Koronoya Rağmen Sanat

Sanatçılar eser üretirken etraflarında cereyan eden hadiselerden aldıkları ilhamlardan beslenirler. Bu ilham her zaman müspet...

Sanat, Şiir ve Şair

2020 yılı dermansız dertlerini de heybesinde getirdi insanlığa. Bu dertlerin başında “Covid-19” virüsü geliyor. Halk...

Mevlânâ Celâleddin Rûmî

Hakk ve hakikat dostu Mevlânâ’yı Mevlânâ yapan, onu bir anlamda tamamlayan manevîyatı güçlü isimler vardır....

Cemal Akyıldız’ın Ardından

Cemal Akyıldız 1932 senesinde Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelmişti. Resme ilgi duyması ilkokul evveline dayanır....