Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Toplumların İmha Ve İnşası Neye Bağlıdır Ve Nasıl Olur?

GENÇ KALEM
Ebubekir DEMİR

25 Haziran 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Bir memleketin inanç ve değer yargıları orada yaşayan toplum ile tezat oluşturmaya başlamışsa, o memleketi yıkmak ve o toplumu çökertmek için başka bir düşmana gerek kalmamıştır. Çünkü inanç kişinin hayatta sahip olup yada olabileceği her zorluk ile mücadele edip,güçlüklere karşı mukavemet ve direnç gösterme refleksi dır.

Yani varlığın,var oluş biçimidir. Değerler ise inançları ile mücadele sonucu elde edip benimsediği kendini hayata bağladığı varlık sebebidir. Kısacası hayattaki varlık sebebi elinden alınmış yada kendisi için artık değer ifade etmeyecek şekilde anlamsızlaştırııması, gaye’den yoksun bir boş yaşamaya dönüşmesine sebep olur. Yani ne olursa olsun artık hiç bir şeyin kendisini mutlu ve tatmin etmediği sadece yaşadığı için var olmak gereğini yerine getirmekten başka bir şey ifade etmez.

Tıpkı oslo’nun da dediği gibi bazı insanlar sadece vardır,ancak bazıları yaşarlar. Var olmak demek sadece canlılık belirtisi taşımak ve sayısal olarak var olanlardan sayılıyor olmaktır. Oysa yaşamak, bir gaye ve amaç için hedefe giden hayat yolunda emin adımlarla tüm zorluklara göğüs gererek hayat ile mücadeleyle baş etmesi demektir.

Onun için siz,siz olun asla inanç ve değerleri basite almayın ve bunlara sadece iki kavram olarak bakmayın. Çünkü bazı kavramlar anlamları iyice kavranmadığı zaman bu bizim ihya’miza vesile olabileceği gibi, net kavranmamış olması ile de imhamıza sebep olabilmektedirler. An- Anla- Anlam- Anlama- Anlamak…..

Vanlı Yazar Ebubekir Demir

Okunma Sayısı: 92
Kategori: Ebubekir DEMİR
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Bozulan Söz Değil Öz

BOZULAN SÖZ DEĞİL ÖZ HERŞEYDEN ÖNCE SÖZ VARDI PEKİ ŞİMDİ NE OLDU SÖZE YERİNİ NEYE...

Kardeşlik Karındaşlık Değil Sadakâttir

KARDEŞLİK SADAKATTİR, GÜVENDİR.VERİLEN SÖZE İCABETTİR. BUNDAN GAYRISI OLAN KÂR-DEŞLİKTİR. Kardeşlik her zaman için aynı anne...

Mahremiyet Mahrumiyet midir?

MAHREMİYET EĞİTİMİ Biz hep yeni neslin iyi olmadığından gem vurup dururuz. Peki neden bizden olan...

Dünyanın En Zor İşi Neden mi Konuşmaktır?!

Bu hayattaki en zor iş nedir biliyor musunuz? Bence söz söyleme sanatı diyebileceğimiz ve kısaca...

Bazıları Sadece Vardır Bazıları İse Yaşar

Doğruya ulaşmanın yolu, yanlıştan geçer. Her başarı, doğru alınan kararın neticesidir. Ancak doğru karar almak...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı