Tıbbın Babası Hipokrat Değil Hammurabi Olabilir

402
Paylaşma
5k
Görüntülenme
Kanal B’ de Levent Yıldız’ ın Cengiz Özakıncı ile sohbetinden Onur Demiroğlu isimli bir okuyucum vasıtasıyla haberdar oldum.Cengiz Özakıncı, Prof. Dr. Mebrure Tosun ve Doç. Dr. Kadriye Yalvaç’ ıkasa fişiSümer, Babil, Asur Kanunları ve Ammi-Şaduqa Fermanı isimli kitaplarından Hammurabi Kanunlarından örnekler veriyor.

Hammurabi kanunları’ nın MÖ 1760 yılı civarında Mezopotamya’da ortaya çıkan, tarihin en eski ve en iyi korunmuş yazılı kanunlarından biri olduğunu hatırlatalım.

Biz doktorları yakından ilgilendiren iki kanun örneği şöyle:

hammurabi kanunları ile ilgili görsel sonucuEğer bir hekim ağır yaralı bir adamı bronz neşterle ameliyat edip adamın hayatını kurtarırsa (yaşatırsa) veya adamın alnını veya şakağını bronz neşterle açıp adamı yaşatırsa on şekel gümüş alacaktır.

Eğer hekim ağır yaralı adamın bronz neşterle üzerinde çalışıp adamın ölümüne sebep olursa veya adamın göz bölgesini bronz neşterle açıp adamın gözünü kör ederse, hekimin bileklerini keseceklerdir.

Gelelim neticeye

Tıbbın babasının bugüne kadar Hipokrat olduğu kabul edilirdi. Oysa bu videoda verilen bilgilere göre tıbbın ilk kanunlarını Hipokrat’ tan yüzlerce sene evvel yaşayan Hammurabi’ nin yazdığı anlaşılıyor.

Kahvemize, yoğurdumuza, baklavamıza adını veren Yunanlar, tıbbın babasına da mı sahip çıkıyorlar; buna tabii ki biz doktorlar değil tarihçiler karar verecektir.

İnsan ister istemez “İyi ki Sümerler zamanında doktor değilmişiz, bugünkü kanunların gözünü seveyim” demeden edemiyor ve derin nefes alıp rahatlıyor.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=p_jE46Gt270&feature=youtu.be

Bahsettiğim bölüm videonun 1:12:20 dakikasından sonradır.

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.