Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Tarihler 23 Nisan’ı Gösterdiğinde

ŞAFAK ÖTESİ
M.Nihat MALKOÇ

24 Nisan 2017 00:03

Yorum Yapılmamış

Türk milleti zor günlerden geçti tarihi süreç içerisinde. Fakat hiçbir zaman yılmadı ve boyun eğmedi bu onurlu millet…. Güzel günlerin yakın olduğuna dair umudunu yitirmedi şerefli ecdadımız. En zor günlerde kalkıp TBMM’yi dualarla açtı bu vatanın evlatları.

Esaret zincirinin boyunlarından çıkacağına, düşmanın boynuna takılacağına olan inancı tamdı bu milletin… Bu duygu ve düşüncelerle açıldı Birinci TBMM…. Sabır ve tahammülle adım adım hedeflenen noktaya gelindi.

Zorluklar bir bir aşıldı, gün geldi ufkun ötesi görüldü. 23 Nisan bizim için alelade bir tarih değildir. Bir dönüm noktasıdır esaret zincirleriyle ayakları bağlanmak istenen yaralı aslanın…  23 Nisan, çakallara boyun eğmeyen yaralı bir aslanın zaferinin dünyaya ilanıdır bir anlamda. Sabrın sonunun selamet olduğunun en güzel örneğidir.

Bir milletin küllerinden doğuşunun cümle aleme ilanıdır 23 Nisan…. Onun içindir ki çocukların kalbi pır pır ediyor  tarihler 23 Nisan’ı gösterince. Gururla kalkıyor başlar yerinden… Bugün yüreklerin huzura erdiği müstesna bir gündür. Çünkü millî egemenlik bugün kazanıldı. Milletin sözü itibar gördü asırlar sonra.

Bir millet, tutsaklık zincirlerini kırarak ‘ben de varım’ demenin onurunu yaşadı. Kirli çizmelere boyun eğmedi bu millet… Bundan sonra da hiçbir millete boyun eğmeyecektir özgürlüğün kartalları… Sokaklar gülümsüyor, ağaçlar bir başka güzel bugün…

Güneş tebessüm ediyor karanlıklara. Göklerin mavisi denizlere göz kırpıyor. Bayraklar mağrur bir edayla salınıyor gönderde. Barut konularını bastırmış gül kokuları. Gönüller vatan sevgisiyle dolup taşmakta… Bayrağın al’ı kırmızısına cilve yapıyor seher vakitlerinde.

Evlerden şarkılar türküler yükseliyor. Sabahın ilk ışıklarıyla uyanmış çocuklar uykularından. Uyunur mu çocuk bayramında hiç… Bırakın uyumayı, yerlerinde bile duramıyor minik yürekler…

23 Nisan; bir milletin sarsılmaz inancının meyvelerini topladığı müstesna bir gündür. Esaret zincirlerinin kırıldığı bir zaman dilimidir 23 Nisan…. Bugün Atatürk’ün çocuklarımıza eşsiz bir armağanıdır.

Bayram etmek en çok da Atatürk’ün yolundan giden, yüreği tertemiz çocukların hakkıdır. Atatürk çocuklara millî egemenlik bilincinin kazandırılmasının önemini her fırsatta dile getirmiştir.  Şu söz bunu en büyük delilidir: “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istikbaline, kendi benliğine, millî ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”(1 Mart 1922 TBMM açış konuşmasından) Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramını yürekten kutluyorum.

Okunma Sayısı: 119
Kategori: M.Nihat MALKOÇ

Yazarın Diğer Yazıları

Sanat, Şiir ve Şair

2020 yılı dermansız dertlerini de heybesinde getirdi insanlığa. Bu dertlerin başında “Covid-19” virüsü geliyor. Halk...

Mevlânâ Celâleddin Rûmî

Hakk ve hakikat dostu Mevlânâ’yı Mevlânâ yapan, onu bir anlamda tamamlayan manevîyatı güçlü isimler vardır....

Cemal Akyıldız’ın Ardından

Cemal Akyıldız 1932 senesinde Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelmişti. Resme ilgi duyması ilkokul evveline dayanır....

Köprübaşılı Bir Bilge Adam

Köprübaşı’nın yetiştirmiş olduğu saygın ve bilge kişilerden biriydi Aslan Aksoy… O, ömrünü Köprübaşı için,  Köprübaşı’nda...

Ümmetin Avukatı

Bu dünyadan, ardında hoş bir seda bırakarak bir Ahmet Kekeç geçti. “Haksızlık karşısında susan dilsiz...