Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Tarih Şuuru


22 Aralık 2009 00:02

Yorum Yapılmamış

Mehmet Akif üstada sormuşlar” Efendim tekrar bir milli marş yazdırılmak istenirse yazar mısın?

Oda cevap vermiş” Allah o günleri bir daha göstermesin

Allah milletimize bir daha öyle zor günleri yaşatmasın.

Dününü bilmeyen insan, yarın ne olacağını bilemez.

Dünden ders almak gerekmektedir. Bizler bizden sonrasına dünü anlatamazsak, bu topraklar üzerinde durmanın bir bedeli olduğunu izah etmezsek! bunu izah edenler kendi haritalarına bu toprakları katmak için her şeyi yaparlar.

Dünü izah etmekte iyi bir ‘TARİH ŞUURU’ ile mümkün olur.

Rahmetli Turgut Özal’ın Başbakanlığı sırasında ülkemizi ziyaretine gelen Japon heyeti Özal’ın makamına çıkarak“Türk Eğitim sistemini araştırmak istediğini “ bildirir.

Turgut Özal da taleplerini kabul eder ve onlara “ Araştırmanız bitince tekrar bana gelin, sizinle araştırmanızın sonucu üzerinde görüşelim” der.

Japonlar araştırmalarını tamamlayarak Japonya’ya dönmeden önce Özalın makamına tekrar çıkarlar.

Özal onlara sorar “neler tespit ettiniz”. Heyetten bir yetkili cevap verir “ Efendim sizin gençliğinizde TARİH ŞUURU EKSİK”

Özal: Tarih Şuurundan neyi kastediyorsunuz?

Heyet: Efendim Japonya da biz ilkokul seviyesindeki tüm çocukları belirli dönemlerde okullarından alarak ülkemizin en gelişmiş teknolojilerinin sergilendiği fabrikaları gezdirir, hava yastıklı hızlı trenlere bindirerek seyahat ettiririz. Bu arada kendilerine ne kadar ileri teknolojilere sahip olduğumuzu, Japon olmaktan gurur duymalarını, bunun içinde çok çalışmamız gerektiğini söyleriz.

Aynı öğrencileri alıp bu sefer Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine götürür, emperyalist devletlerin bize neler yaptığını, binlerce insanımızı gözlerini kırpmadan katlettiklerini izah ederiz.

Eğer çalışmazsak, gayret göstermezsek aynı duruma düşeceğimizi anlatırız. Bu bilgilerle vatan ve millet sevgisini bir daha silinmemek üzere gençliğimize aşılarız.

Özal: Peki biz ülkemizde neyi örnek göstereceğiz?

Heyet: Efendim sizin ülkenizde daha büyük örnekler var. Çanakkale de binlerce evladınızı kaybetmediniz mi? Kurtuluş savaşını vermediniz mi?

Edirne’den Karsa tüm Anadolu’da benim milletim halen varsa bu ödenen bir bedelin karşılığıdır.

Bu vatanın taşının toprağının dili olsa da  “ Ne baba yiğitler bu vatan için şehit oldu. Rus’a karşı direnebilmek için dedelerimiz Aziziyede, yedi düvele karşı Çanakkale’de gözlerini kırpmadan canlarını feda ettiler. Nene hatun anamızı elinde balta ile Ruslar ile savaşmaya gönderen sebep ne idi?” bunları bize bir bir anlatsa.

 Tarih şuurunu çocuklarımıza aşılayabilmeli, güzel Türkçemizi düzgün bir şekilde öğrenmelerini ve konuşmalarını sağlamalıyız.

  Şair ne demiş “ Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Vatan uğrunda ölen varsa vatandır.”    

Mustafa Yolcu- Ankara

Okunma Sayısı: 106
Kategori: Mustafa YOLCU
Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları

Hastanede Yaşananlar

Trabzon’un bir ilçesinde doğmuştu. Ankara’da kamu kuruluşunda Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Boğazından rahatsızlanarak...

12 Eylül Sonrası Politikacılardan Beklediklerimiz

12 EYLÜL SONRASI POLİTİKACILARDAN BEKLEDİKLERİMİZ 12 Eylül sonrası politikacılardan beklediklerimiz var....

Otomobilin Dünyaya Verdiği Sıkıntılar

Tüm dünyada otomobil üretiminin arttığı, otomobil kullanım süresinin uzadığı bir dönemde yaşıyoruz. Otomobil kullanımı adeta...

Hayırcının Hayır Dedikleri

HAYIRCININ HAYIR DEDİKLERİ Anayasa referandumu ile ilgili olarak kamuoyunu ve televizyon konuşmalarını takip ediyorum....

Çorum’un Tandır Kebabı

Hafta sonu Cumartesi Pazar günü Çorum’da idim. Yıllardır görmediğim ilkokul arkadaşlarım ile bir araya geldik....