Tam Yağlı Süt Ürünleri Kalp Krizi, Felç ve Ölümleri Önlüyor

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme
Senelerdir Canan Karatay Hocam’ la doymuş yağların damarları tıkamadığını, kalp krizi ve felçlere sebep olmadığını tam aksine asıl suçlunun modern tıbbın tavsiye ettiği yağdan fakir karbonhidrattan zengin beslenme olduğunu anlatıyoruz.Çok şükür ki her geçen gün bizleri haklı çıkaran bir araştırma yayınlanıyor.

Bunlardan biri de meşhur tıp dergisi Lancet’ de yayınlanan ve kısa adı PUREolan çalışma (1).

kasa fişiAraştırma, 21 ülkeden 136 bin kişiye ait beslenme ve sağlık bilgilerinin değerlendirilmesiyle yapıldı.

Başlangıçta kalp-damar hastalığı olmayan bu kişiler 9 sene süreyle takip edildi ve bu sürede bunların 10.500 kadarında kalp krizi ve felç gibi ciddi bir hastalık geliştiği veya öldükleri belirlendi.

Analizlerde, günde iki porsiyondan fazla süt ürünleri tüketenlerde kalp krizi ve felçlerle, total ve kalp-damar hastalıklarına bağlı tüketenlerde yüzde 4.4 idi.

Araştırmanın verilerine göre süt ve yoğurt tüketimi, tereyağı ve peynire göre daha sağlıklı gibi görünmekle beraber katılımcıların çoğunun tam yağlı ölüm oranlarının süt

kasa fişiürünleri tüketmeyenlere göre düşük olduğu görüldü.

Süt ürünleri tüketenlerde kalp krizi oranı yüzde 3.5 tüketmeyenlerde yüzde 4.9; felç oranı yüzde 1.2’ ye karşı yüzde 2.9; total ölüm oranı yüzde 3.4’ e karşı yüzde 5.6 ve kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm oranı da yüzde 0.9’a karşı yüzde 1.6 olarak bulundu.

Günde 3 porsiyon süt ürünü tüketenlerde ölüm oranı yüzde 3.3 iken günde yarım porsiyondan az ürünleri tercih ettikleri de unutulmamalıdır.

Süt ürünleri neden sağlığımızın dostudur?

kefir ile ilgili görsel sonucuİhtiva ettikleri doymuş yağlardan dolayı kalp krizi, felç ve erken ölümlerin bir numaralı sebebi olarak gösterilen süt ve süt ürünleri amino asitler, D ve K vitamini, kalsiyum, magnezyumdan zengindir.

Bunun yanında sütün özellikle fermente edilerek yoğurt, ayran, kefir şeklinde tüketilmesiyle probiyotikler yani dost bakteriler de alınmış olur.

Bu araştırmanın elbette bazı kusurları var.

Beslenme anketinin sadece çalışmanın başında yapılmış olması ve sonradan diyette yapılan değişikliklerin dikkate alınmaması; takip süresinin 9 sene kadar olması; araştırmanın gözleme dayalı olması gibi.

Modern beslenme tıbbının kutsal kılavuzu (The Dietary Guidelines for Americans) da artık günde 3 porsiyon süt ürünü tavsiye ediyor ama bunların yağsız veya az yağlı olmasını da şart koşuyor, yani bir çuval inciri berbat ediyor.

ahmet rasim küçükusta karatay canan ahmet aydın mevlüt durmuş ile ilgili görsel sonucuTüm dünya kandırıldı

Ben de süt ürünlerinin faydalarını “Farelerle aynı kafadayım, peynirin hastasıyım” başlıklı makalemde dile getirmiştim (2).

Tüm dünya endüstri ürünü margarin ve bitkisel yağların tüketimini artırmak için yağlar hakkında yanlış bilgilendirildi.

Yağ asidi deyip geçeriz ama bunların binlerce çeşidi vardır ve hepsinin de biyolojileri farklıdır.

Palmitolat bu yağ asitlerinden biridir; bu yağ asidi vücutta çok az üretilir ama tam yağlı süt ürünlerinde özellikle de peynirde fazla miktarda bulunur.

kasa fişiPalmitolat, doymuş yağların sebep olduğu hasarları düzeltir, insülin gibi kan şekerini düşürür, anti-enflamatuar etkileri de vardır.

Palmitolat diyabete karşı korur.

Harvard’ lı meşhur araştırmacımız Gökhan Hotamışlıgil da diyor ki:

Peynir gibi tam yağlı süt ürünleri birer öcü değildir. Evrimsel perspektiften de memelerin yaşamaları süt içmelerine bağlıdır.

Peynirin mucizelerini anlamak için daha çok çalışma yapmak lazım ama peynir severler için iyi haberim şudur ki makul miktarda peynir yemek çoğu kimse için faydalıdır.

Ben de şimdi kendimi hiç suçlu hissetmeden peynirimi yiyorum, siz de öyle yapın”.

ahmet rasim küçükusta karatay canan ahmet aydın mevlüt durmuş ile ilgili görsel sonucuGelelim neticeye

BİR: Sağlıklı olmanın hastalıklardan korunmanın yolu adam gibi beslenmeden geçer.

İKİ: Kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri adam gibi beslenmenin temel unsurlarıdır ama madem kalbe de iyi geliyormuş diye kırmızı eti ve süt ürünlerine “abanmak” da yanlıştır.

ÜÇ: Bugün salgın şeklinde görülen obezite, diyabet, kalp krizi ve felçler, kanserler başta olmak üzere tüm kronik hastalıkların sebebi modern tıbbın endüstri menfaatlerini gözeten yanlış tavsiyelerdir.

DÖRT: Dünyanın sağlıklı beslenmesinin ve hastalıklardan korunmasının tek yolu modern tıbbın beslenme tavsiyelerinin dikkate alınmaması, gülünüp geçilmesidir.

ahmet rasim küçükusta karatay canan ahmet aydın mevlüt durmuş ile ilgili görsel sonucuNot: Sevgili dostlarımız Prof. Dr. Ahmet Aydın ve Biyolog Mevlüt Durmuş’ u hasretle hatırlıyoruz.

Allah’ ın rahmeti üzerlerinden eksik olmasın. Mekânları cennet olsun.

Kaynaklar:

1.https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2818%2931812-9/fulltext

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/08/29/yazilar/tip-yazilari/beslenme/kirmizi-et-kalp-krizi-felc-ve-erken-olumleri-onluyor/

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.