Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Süvedâya Mektup(IX)


27 Ağustos 2010 00:02

Yorum Yapılmamış

 “ Zor olsa da farketmez, yakalarım yıldızı.”

Dün gece, evimin bahçesinde oturmuş, tabiatın huzur veren sesini dinlerken gözüm birden asumana takıldı ve maralım, gökte kayan bir yıldız görünce ikimiz için de bir dilek tuttum. Nidâlarım, her ne kadar sana ulaşmasa da, bir şekilde aşkımdan haberdar olduğunu hissediyorum. Sana dair taassubumu senden gayrı herkes biliyor ve aşkın beni her dem zillete düşürse de, yine de her nefes alışımda vuslatını arzuluyorum.

Göklerdeki binlerce yıldızdan daha parlaksın benim için. Gün boyu seni bulmak için tuttuğum nöbet, geceleri de gökyüzüne karşı devam ediyor. Yere nüzul edeceğin anı kaçırmak istemiyorum. Seni, nümayişle karşılayacak olan ben olmalıyım; aşkımıza dair yazdığım bercesteleri sana okumalı ve viran olmuş gönlümün içinde herkesten gizlediğim gül-i ranayı sana ben sunmalıyım.

Ezâ ve cefâların bir gün bitecek ve tecessüsüm bir gün nihâyete erecek sevgili. Hakikatin üstünü hiçbir sır örtemez; cevher nerede olursa olsun değerlidir. İstikbâle dair muhayyilemde tasavvur ettiğim ve bir gün özgür olacağına inandığım öyle düşünceler var ki… Ah bir bilsen, hemen bana koşarsın ama ilk önce bu zulmetin üstümüzden kalkması lazım.

Bazı bazı, nâmütenahi bir huzur kaplıyor içimi. Mefkûreme yaklaştığımı hissediyor ve alıyorum kalemi elime. İrticalen öyle mısralar dökülüyor ki kâğıda, güzelliği ve derinliği karşısında bazen ben bile hayret düşüyorum. Aşkımıza dair mısraların hafızamda demlendiğini hissediyorum. İnsanın temayülü neyse, gönlünde ne varsa aklı o yönde çalışırmış sevgili. Aşk deryâsında, benim rotam da, dümenim de sensin. Akıbetim ne olursa olsun, bana verdiğin ilhamla seni ve aşkımı anlatmaya devam edeceğim.

İntizârım, ancak ve ancak seni bulduğumda son bulur. Yolunda bazen bedbin olsam da, bu ruh hali geçici. Zorluklar bazen beni hedefimden uzaklaştırsa da, zülfünden yayılan koku rehberim olur. Ey Dilrubam, yağmurun yağdığı günler benim de ağladığımı, geceleri asumanda seni aradığımı ve her doğan güne yeni bir ümitle başladığımı bil. Hülasa, sana dair duygularım her zamankinden daha güçlü, müsterih ol…

28.06.2007

Mehmet Nuri PARMAKSIZ

Okunma Sayısı: 77
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Türk Edebiyatında Mektup Geleneği

Mektup, “Bir şey haber vermek, bir şey sormak veya istemek için, birine çoğunlukla posta yoluyla...

Ses ve Ahengin Önemi Üzerine

SES VE AHENGİN ÖNEMİ ÜZERİNE “Onlar ki kelâma can verirler” Şeyh Galip Her şair az...

Unutulmuş Bir Şair: Asaf Halet Çelebi

UNUTULMUŞ BİR ŞAİR: ASAF HÂLET ÇELEBİ “Bir aynada bambaşka zamanlar gördüm Geçmiş gelecek bir sürü...

Süveydâ’ya Mektup(XVI)

“Gamzende gizli bir dünyâ, kaşından öte yol mu var?” İdealsiz ve öylesine yaşarken, kaderin cilvesiyle...

Cahit Sıtkı Tarancı ve Şiir

ŞAİR OLMAYI MEFKÛRE EDİNMİŞ BİR ADAMIN ŞİİR GÖRÜŞLERİ CAHİT SITKI TARANCI (Bu makale, Tasvir Gazetesi...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı