Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Süt İle İlgili Prof.Dr. Saraçoğlu’nu Tekzip

Çapar KANAT

28 Ocak 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Kimyacı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Bloomberg HT (Habertürk) Gündem isimli programa konuk olmuş. Sayın İbrahim Saraçoğlu; ‘Yetişkinlerin süt içmemesi gerektiğini, normal de yetişkin insanların süt içmediğini,ama kemik erimesi için süt için

denildiğini, sütün içindeki kazein olarak adlandırılan kazeinin amino asitlerden oluştuğunu, kükürtlü amino asitlerden bakımından zengin olduğu için vücudu asitik yapıyorlar ve bu da kemik erimesine yol açıyor. İskandinav ülkeleri Avrupa’da en çok süt tüketen ülkeler ve orada kemik erimesi çok yaygın ‘’ şeklinde konuşmuş olduğunun video haberini bize dostlarımızın ulaştırmış olması ile haberdar olduk ve çok şaşırdık.  

Yakın bir zamana kadar kemik erimesi (osteoporoz), böbrek taşı mevcut, kalp steni takılı hastalarına süt içmesi önerilmemekte olduğuydu. Sütteki amino asit oluşundan değil kalsiyumdan kaynaklandığı sanısı idi. Bu sanı tıbbın hükmü değil üstüne basarak söylüyorum ‘’sanısı ‘’ idi. Çünkü kemik erimesi, böbrek taşları, kalplerdeki takılı stenlerin tıkanmasının sebebinin kalsiyum oluşumundan kaynaklanmakta olduğu ‘’sanılmakta’’  idi. Bu sanıdan dolayı doktorlar böbrek hastalarına, kemik erimesi hastalığına maruz kalanlara, kalp steni (damara takılan küçük boru, yüzük) takılan hastalara süt içmemesi önerilmekte idi. Bu öneriyi destekleyen bir akademik bulgu da yok idi.

Tıpkı Kimyacı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun sandığı gibi!                       

Kemik erimesi hastalığının süt ile ilişkisine dair herhangi bir tıbbi akademik klinik araştırması olmamasına rağmen ‘’ İskandinav ülkelerinde kemik erimesi hastalığının yüksek olması – süt tüketiminin fazlalığı ‘’ ile ilişki kurulması gerçekten ilim dışıdır. Beslenme şeklinde bir ürünün klinik bir hastalığa yol açıp açmadığının tespiti ciddi ve klinik bir araştırmayı gerektirmektedir.

1989 yılında sağlık bakanlığımızın yaptığı böbrek hastalıkları haritasında en çok böbrek hastalığının ülkemizde Karadeniz İllerinde olması nedeniyle 1989-1994 diyaliz merkez ve makine kurulumlarında taşra önceliğini Karadeniz illerimize, İlçelerimize vermişti. O Harita’da ikinci sırası ile Marmara, Ege ve Akdeniz Kıyılarımızdı. Nüfusa göre en az böbrek hastası ise İç Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerimiz olması akla böbrek hastalığı iklim ilişkisini getirmekte ise de böbrek taşları oluşumu-iklim ilişkisini akla getirmemişti.

Böbrek taşı , kemik erimesi , kalp damarlarına takılan stenlerin tıkanma oluşumlarında  ‘’süt içmeyin ‘’ sanısı tıbbi araştırmaların değil tıp doktorlarımızın sanısı idi. Tıpkı Sayın Saraçoğlu’nun yanlış sanısı gibi!

Yeni Yapılan Tıbbi Araştırma Sonuçları Saraçoğlu’nu Tekzip ediyor

Bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya’da yapılan akademik araştırmada kemik erimesi (osteoporoz), böbrek taşı, hastada takılı kalp stenlerinde tıkanma gibi sorun ve hastalıkları yapan unsurların ‘’ süt ‘’ , amino asit veya vücudun fazla kalsiyum alması değil nano bakterilerin böbrek taşlarını, kemik erimesini, sten tıkanmalarını oluşturduğu ispatlanmıştır.

Bu, kemik erimesi, böbrek taşları oluşumu, sten tıkanma oluşumunu nasıl gerçekleştiği konusunda önemli bir buluştur.

Kemik erimesinin nasıl oluştuğu konusunda topluma yanlış bilgi verip ‘’ büyükler süt içmesin ‘’ diyen Sayın Saraçoğlu’nun tıp literatüründe 40 yıl önceki sanı olan iddiaları bırakıp yeni buluşları okumasını tavsiye ederiz.

İskandinavya üniversitesinin yaptığı araştırmada nano bakterinin bulunması Amerikan Uzay Araştırmaları Kurumu’nun da dikkatini çekti. Nasa, nano bakteri’yi tabiatta da bulduğunu çok daha sonra açıkladı! Hem de yüzlerce metre ABD’deki bir gölün derinliklerinde! Mars’tan gelen kayada Nasa’nın nano bakteri bulduğu da bilinenlerden.

Nasa şimdi başka gezegenlerde de nano bakteri arıyor! Nano bakteri bir canlı.

Finlandiya’daki Üniversite’de nano bakteri’nin bulunması kemik erimesi, böbrek taşı oluşumu, stenlerde tıkanma sorunlarının tedavisinde yeni bir çığır açması bekleniyor. Şimdiki tedavi yöntemlerini tamamen değiştirecek! Bir hastalıkta yeni tedavilerin uygulamaya geçmesi için önerilen tedavi metotlarının klinik olarak araştırma süreçleri beklenmesi gerektiği  de bilinmektedir.

Finlandiya Kuopio Üniversitesi’nde bu buluşu gerçekleştiren American Society for Microbiology Societas biochemica et microbiologica Fenniae, Societas Physiologica Finlandiae, Mineralogical Society of America, NASA Astrobiology Institute, TASSA (The Turkish American Scientists and Scholars Association),The American Physiological Society, The Lifeboat foundation üyesi; Ankara Üniversitesi Biyoloji Lisanlı Mikrobiyolog,Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu bilim kadınımızdır.

Neva Çifçioğlu’nun Kuopio Üniversitesi’nde yaptığı çalışmada Nano Bakteriyi bulması Nasa’nın dikkatini çekmesi sonucunda Nasa Astrobiyoloji Enstitü’sünde Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Kimyacı da olsa bilim adamı ünvanlılarımızın iddialarını ortaya atarken ‘’ büyüklerin süt ile beslenmesi ile kemik erimesi ilişkisi’’ konusunda bir akademik araştrıma buluntusu olup olmadığını öncelikle araştırıp Tv’de konuşurken Üniversite’nin adını, araştırmayı yapanların isimlerini ve hangi yılda yapıldığını bildirmeliydi ki inanalım!

Ama yukarıdaki gerçekleri bilmeyen Sayın Saraçoğlu’nun kamuoyumuzu yanlış yere inandırması mümkün!

Kaldi ki Sayın Saraçoğlu’nun isminin sol tarafında Prof. Dr. Yazmakta olduğundan sütün kemik erimesine yol açtığını iddia eder iken ‘’ Akademik Konuşması’’ nı beklerdik!

Kulaktan dolma sanılar ile değil!

Çiğ Süt Üreticileri Grubu

https://groups.google.com/group/cigsutureticileri?hl=tr

Okunma Sayısı: 113
Kategori: Çapar KANAT

Yazarın Diğer Yazıları

Bakanlık Et Ve Süt Kurumuna Havada Su Dövdürüyor

BAKANLIK ET VE SÜT KURUMUNA HAVANDA SU DÖVDÜRÜYOR ET ve Balık Kurumu’nun ismi ve Et...

Çiğ Sütün Perakende Satışına Düzenleme

GIDA ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı, vatandaşların sokakta satılan çiğ süte doğrudan ulaşması için Gıda Kanunu...

Gerçekte Çiftçi Mazotta Destekleniyor mu?

Gerçekte Çiftçi Destekleniyor mu? Türkiye Amerika’dan soya, dane mısır, Sudan, Ukrayna veya Rusya’dan buğday, Pakistan’dan,...

1 Litre Çiğ Sütün Maliyeti – Mart -2015

2008 yılında endüstriyel süt sektörü bir bu ülkeye gerçek tam bir katliam yaşatmışlardı. Üreticiler zarar...

Arkadaşım Kanser

Herkese yeniden merhaba. Son bir yılda, saydım, 4-5 yazımı yayınlayabilmişim. Gıda, tarım ve hayvancılık konusunda...