Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Son Günlerdeki Spor Olaylarının Değerlendirilmesi-I


24 Ekim 2008 00:11

1 Yorum

Emre ÇAKIR

SEYİRDEFTERİ

TEKNİK DİREKTÖRLERİN BAŞARI KONUSU

Değerli okurlar son günlerde ne yazık ki hangi takıma baksan teknik adamlarından memnun değiller. Sadece dört büyükler için değil bu kıstasımız Anadolu kulüpleri de aynı durumda. Ama sevindirici bir gelişme var ki bu da henüz teknik adamların birçoğu koltuğunda, bırakansa kendi rızasıyla. Gündemimizde çok konu olmasa Anadolu kulüplerine de girmek isterdim ama şimdilik onlar bir kenara. Gücenmeyin ne olur bana. Bu konuda en çok göze batan takıma bakalım öncelikle. Yani Fenerbahçe’ye. Fenerbahçe Aragones için doğru tercih miydi, değil miydi? O muydu, bu muydu? Bunlar değil önemli olan. Sonuç. Bu önemli.

Kaliteye baktığında Fenerbahçe son Avrupa Şampiyonu’nun teknik adamını aldı ama… Aması var işte orada. Orada kadro mükemmeldi. Fernando Torres’in yedek oturduğu bir takım düşünün. Raul’un olduğu. Villa, Xavi, Casillas ve diğerleri. Kulübede elini sallasan ellisi. Ama Fenerde var mı o yağın bolluğu? Yok. Halbuki Fener Türkiye’nin yağı en bol olan takımı. Düşünmek dahi istemiyorum Aragones Galatasaray veya Beşiktaş’a gelse sonuç ne olurdu? Küme söylemleri dilden dile dolaşırdı. Ve belki de en önemli sorun Aragones’in isteksizliği. Yarın gideceğim gibi durması. Şimdi torunlarımla evde olabilirdim modu. Bütün olan bu.

Geçelim Galatasaray’a. Trabzon maçıyla nefes aldı. Olympyakos maçıyla moral motivasyon tavan yapacak gibi görünüyor. Skibbe’nin gollere sevinmeyişi bir başka deyişle seviniş biçimi de çok manidardı aslında. Skibbe başarısız mı? Asla. Hatalar yapmıştır, yapacaktır da. Ama hata yapmak başarısız olmakla eşdeğer değildir. Başarısız Aragones’dir. Skibbe henüz ne başarılı ne başarısızdır. Ama görünen o ki yarınlarda başarılı olacaktır. Leverkusen’in başında son iki sene üst üste UEFA Kupası’nda çeyrek final gören adam Michael Skibbe değil de kimdir? O kadro bu kadrodan kötüydü. O zaman Kadıköy yolu ardına kadar açık Cimbom’a. Kalli’nin getirilişi her açıdan olumlu oldu. Onun zekası ve kıvraklığı Skibbe’ye de çok şeyler katacak. Ve Skibbe-Kalli elele Cimbom Kadıköy’e gibi tezahüratları duyacağız gibi geliyor bana. Bilmem katılır mısınız? Ümit Davala’nın gitmesi de en az Kalli’nin geldiği kadar iyi oldu. Ne olursa olsun basının karşısına çıkıp el sallamak ne derece akıl alabilir bir davranış olsun? Veya rap albümü yapmak? Bu insanın değiştiğini düşünsem de değişmemiş. İyi oldu iyi.

Ve belki de en çok konuşulan adam Ertuğrul Sağlam. Yazık oldu ona, yazık oldu o değere. Bir Metalist maçı herşeye bedel olmamalı idi. Yorumcular bangır bangır bağırdı ama keşke o da dinleseydi. Metalist Bellinzona değil dedi. Kim dedi? Gazetecisi, yazarı, yorumcusu, sunucusu, eleştirmeni, hakemi, eski hakemi. Dinlemedi Sağlam. Attı ayağına sağlam olmayan. Ama bedeli bu kadar ağır olmamalıydı? Sanki Beşiktaş’tan tüm dünya etkilenmişti? Sanki Beşiktaş major bir kulüptü? En iyi başarısı UEFA Kupası’nda çeyrek finaldi. Ama Sağlam başarısız olmadı. Geçen sene müthiş bir şampiyonluk yarışı verdi. Herkes olabilirdi şampiyon. Baksanıza zaten ikinci, üçüncü ve dördüncünün puanı aynıydı. Bu sene de takım liderken indirdiler aşağı? Kaçıncı adamını harcadı Demirören? Kovduğu Bosque şu an son Avrupa Şampiyonunun teknik adamı varın gerisini siz düşünün.

Trabzon Galatasaray’a yenilmeseydi herşey güllük gülistanlıktı. Ama moraller bozuldu. İnsanlar boğuştu. Sami Yen’de çıkarsan üç forvetle sahaya, çekersin cezanı paşa paşa. Hak etmedin mi Allah aşkına? Nefesin de kesildi böylece. En ciddi ikinci maçında çuvalladın bir kere. Gerisi çorap söküğü sen hiç merak etme. Hiçbir şey belli olmaz ama Galatasaray ve Beşiktaş Şampiyonlar Ligi, Trabzonspor UEFA yolcusu gibi.

DEVAM EDECEK…

Önemli not:

Teknik aksaklıklardan dolayı dün yayına giremeyen yazım bugün sizlerle.

Okunma Sayısı: 130
Kategori: Emre ÇAKIR
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız ve Yüksek Sadakat Başlıyoruz… Başlıyoruz çünkü söyleyecek sözümüz, edecek kelamımız var. Kaldığımız yerden...

Eurovision Temsilcimiz Yüksek Sadakat…

2011 yılına da girdik sevgili okurlar! Hayırlı, uğurlu olsun… Yeni yıl, eski yıl, değerlendirme, kritik,...

Show Tv’yi Kurtarırsa Doktorlar mı Kurtarır ?

Zirvedeki iki kanaldan biridir, kim ne derse  desin, bu böyledir. Evet, üst satırda sözünü ettiğim...

İşte Bu Aşk-ı Memnu!

Aşk-ı Memnu dizisi 24 Haziran 2010 tarihinde sevenlerine veda etti bilmeme ihtimalinizin olmadığı gibi… Reyting rekoru...

2010 Dünya Kupası’nın En İyisi: Mesut Özil

Hasretle beklenen sevgili nihayetinde sevgililerine kavuştu… Futbol aşıklarının dört yıldır beklediği FIFA 2010 Dünya Kupası...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Emre ÇAKIR dedi ki:

    http://www.jaglersport.com/yy_yazar.php?id=153&pg=3

    Desteğinizi bekliyorum.