Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Şöhret


01 Temmuz 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Şöhret olmak tesadüf değildir. Tesadüfler belki şöhreti getirebilir ama şöhreti taşımak kişilik ister, karakter ister, yetenek ve beceri ister. Kişide yetenek beceri yok ise maalesef zirveye çıksa dahi geri çabuk iner.

Peki bunlar nasıl olur ya da nasıl olmalı?
Her insan yaradılıştan belli özelliklere ve belli becerilere sahip doğar. Zaman içinde bu beceri ve yeteneğini fark edip geliştirir ise o dalda başarı kaçınılmaz olur.

Bu yeteneği çoğunlukla çocukluğunda bazen aileler keşfeder, bazen de öğretmenler… Becerisi zayıf bir ailede doğmuş ise bu yeteneği keşfetmek öğretmene düşer. Beceriksiz bir öğretmene denk gelirse de o kişide yetenek ya yok olur ya da kendi kendini sebepler oluşarak keşfeder.
İnsanın kendini keşfetmesi de büyük olasılıkla zayi olmuş bir yeteneğe denk gelir. Çünkü yaş ilerlemiş ve yaratılışta var olan o yeteneği geliştirme süresi çoktan geçmiştir.
İşte bu yüzden ailenin ve okulun önemi çoktur.

Şimdi gelelim yeteneğe
Yetenekli bir kişi kendini o dalda ilerletir ise başarıya kesin ulaşır, tabi başarıya ulaşmak tek başına asla yeterli değildir. Başarının yanında kişilik yok ise ulaştığın yerin önemi yoktur. Çünkü orada tutunmak, yani zirvede kalabilmek kişilik meselesidir.
Zaten yeteneğin ve kişiliğin varsa başarı kaçınılmazdır.
Bazı kişilerde yetenek vardır, başarı yoktur. Bu kişilerde etrafına suç bulur. Yani elimizden tutan olmadı ki  derler. Elden tutularak ancak çocuklar bir yere getirilir. O’da yürümeyi öğrenene kadar olur. Yürümeyi öğrendikten sonra eli bırakılır geri kalan yolu becerisi varsa kendi gider

Kuş bile yavrusunu yumurtadan çıkana kadar ısısını vesairesini ayarlar, palazlanana kadar besler. Uçma vakti geldiğinde yavru hâlâ uçmaz ise onu yuvadan atar ve uçmak mecburiyetin de kalır. Eğer o beceri onda yoksa aşağıda kediler onu bekler.

Kedi beni yedi diye de dert yanmaz. Palavrayla iş olmaz, yeteneğin varsa kişiliğinde olmalı ki tutunduğun yerde kalabilesin.
Kuş olmak yetmiyor, kanadın olması da yetmiyor birde cesaretin olmalı ki uçabilesin.

 

Hasan Gençay

Okunma Sayısı: 154
Kategori: Hasan GENÇAY

Yazarın Diğer Yazıları

Dayım

Tabii hayat bu her şey insanın gönlüne göre değil, bazen hayallerin yıkıldığı zamanlarda oluyor. Bende...

Bu Nasıl Bir Dünya Bu Nasıl Bir Hırs

Bu yazıyı yazdığım bugün işyerimi açtım; gereken temizliklerimi yaptım, masama oturdum, kapıdan elinde kâğıtlarla bir...

Emlakçılık Bir Meslek midir?

Sokakta kahvede yolda bacada boş gezenin boş kalfasına son yıllarda sorduğunda ne iş yaparsın ben...

Şekerağa

Şekerağa pınarı, Perşembe yaylasının soğukluğu ile meşhur pınarıdır. Öyle soğuk ki… Hep denir ya, elini...

Korgan

Kısaca Korgan’ı anlatmak istiyorum Korgan, Fatsa’ya bağlı bir köy iken  1958 yılında Belediye olmuştur. Hızlı...