Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sizin Top Sosyolugunuz Kim?

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

12 Mart 2008 00:05

Yorum Yapılmamış

Top sosyolog pop sosyologdan ilham alarak benim uydurduğum bir terim. Top, pop gibi herhangi bir kelimenin kısaltılmışı değil; bildiğimiz ‘top’. İyi ama, Türkçe’ de top kelimesinin pek çok anlamı var, seninki hangi top diye soracak olursanız cevabım şudur: Bu top, bildiğimiz toptur. Tabii top denince, tenis topu, basket topu, beysbol topu… gibi onlarca oyun ve onlarca top akla gelebilir, ama bizde top diyince anlaşılan kayıtsız-şartsız futbol topudur, hele de şu günlerde. Top sosyolog, bu anlamda bu sıra gazetelerde çok sık okuduğumuz ‘futbol topu üzerinden’ sosyolojik-politik yorumlar yapan yazarları anlatan bir terim olarak kullanılabilir. 

 Pop sosyolog, bildiğim kadarıyla Yeni Şafak gazetesinde Taha Kıvanç takma adıyla yazan Fehmi Koru’ nun icat ettiği bir terim.

Pop, ‘halk tarafından tutulan, benimsenen’ veya ‘ünlü’ anlamı taşıyan popüler kelimesinin kısaltılmışı.

Buradaki benimsenme ve ünlülük ‘kalıcı’ değildir; sadece belirli bir dönem için söz  konusudur.

Tıpkı pop star veya pop müzik gibi terimlerde olduğu gibi.

Bir müzik parçası bir dönem çok çalınır, çok söylenir, ama daha sonra unutulur gider.

Pop sosyolog terimi de, popüler olan her sosyolog için kullanılabilirse de, Fehmi Koru bu terimle özel olarak Ertuğrul Özkök’ ü kastediyor; burada tabii ki bir ‘istihza’ ve ‘küçümseme’ var.

Top sosyolog ise pop sosyologdan ilham alarak benim uydurduğum bir terim. Top, pop gibi herhangi bir kelimenin kısaltılmışı değil; bildiğimiz ‘top’.

İyi ama, Türkçe’ de top kelimesinin pek çok anlamı var, seninki hangi top diye soracak olursanız cevabım şudur: Bu top, bildiğimiz toptur.

Tabii top denince, tenis topu, basket topu, beysbol topu… gibi onlarca oyun ve onlarca top akla gelebilir, ama bizde top diyince anlaşılan kayıtsız-şartsız futbol topudur, hele de şu günlerde.

Top sosyolog, bu anlamda bu sıra gazetelerde çok sık okuduğumuz ‘futbol topu üzerinden’ sosyolojik-politik yorumlar yapan yazarları anlatan bir terim olarak kullanılabilir.

İngilizce ‘en yüksek yer, zirve’ anlamına gelen ‘top’ kelimesini de unutmamak lazım. Meselâ, müzikte ‘top 10’ diyince en çok dinlenen, şarkılar anlaşılıyor. Buna göre, top sosyolog denince de ‘en tepedeki’  sosyologlar kastedilmiş olur pek âlâ.

Elbette, top kelimenin argodaki karşılığını ‘es geçmek’ de olmaz. Hatta, belki de top sosyolog terimi asıl bunlar için ideal olabilir.

Sizin top sosyologunuz kim?

Okunma Sayısı: 85

Yazarın Diğer Yazıları

Kilo Verme Değil İnsülin Direncinin Düzelmesi Grip Ölümlerini Önlüyor

Yeni bir araştırmada obez farelerin bağışıklık sistemi hücrelerinin glukoz metabolizmalarının bozulmuş olduğu gösterildi. Obez farelerin...

WHO’nun Ekisiz Dediği İlaç FDA’ dan Onay Aldı

Dünya Sağlık Teşkilatı’ nın (WHO), KOVİD için uzun süre teşvik ettiği ve etkisiz olduğunu gösteren...

Birbirine Sarılamayan İnsanlar Çareyi İneklere Sarılmada Buldu

Hollanda’ da yeni bir sağlık hayat trendi hızla yayılıyormuş: İnek kucaklamak! İnsanlar çiftlikleri ziyaret ederek...

Doktorculuk Oynatıyorlar Bize

Bir taraftan politikacılar bir taraftan ilaç endüstrisi bir taraftan devletlerden daha güçlü adamlar tıbba musallat...

Bazı Aşı Adaylarının AİDS Riskini Artırma Tehlikesi Var

İndependent Türkçe‘ nin haberi: Bir grup araştırmacı, geliştirilmekte olan bazı koronavirüs aşı adaylarının HIV riskini...