Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Silemem Bir Gün Hayalimden O Dilber Kadını

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

22 Şubat 2010 00:05

Yorum Yapılmamış

Güftesi Nahit Hilmi Özeren’ e bestesi Rakım Elkutlu’ ya ait olan bu uşşak şarkıyı ilk defa geçen hafta Nurettin Çelik’ ten Victoria meyhanesinde dinledim. Nurettin Çelik giderek yozlaşmakta olan musikimizin fasıl formunun en önemli icracılarının başında geliyor.

Serhanende Nurettin Bey bu eseri o gece Dede Efendi’ nin Pür ateşim açtırma sakın ağzımı zinhar esriyle başlayan muhteşem uşşak faslında okudu. Bu çok zarif şarkıyı bilmeyen musikiseverlere hatırlatmak istedim.

Victoria Meyhanesi Beyoğlu’ nda gerçek manada musikiye doyacağınız bir mekân. Nurettin Çelik burada iki haftada bir Perşembe geceleri fasıl yapıyor.  Kendisine kanunda Reha Sağbaş, kemanda Baki Kemancı ve udda Gürcan Yaman refakat ediyorlar.

Rakım Hoca’ nın âyin, ilâhi, semâi kâr, durak, beste ve şarkı formunda dört yüz elliye yakın eseri olduğu biliniyor. Birçok şarkısı bugün de musikimizin nadide eserleri içinde zevkle icra ediliyor.

Onun uşşak şarkıları içinde özellikle Bana hiç yakışmıyor böyle intizar şimdi// Aşkımla yanan sineme el sürme yanarsın// Bir gün gel ne olur busenle sevindir sözleriyle başlayan eserleri çok okunur.

NOTAYA ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ ADRESİ TIKLAYABİLİRSİNİZ: http://www.notaarsivleri.com/uşşak/10055_1.png

Okunma Sayısı: 78
Etiketler: , , ,

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...