Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Silaha ŞİDDETLE Hayır!


16 Aralık 2010 00:07

3 Yorum

Silaha ŞİDDETLE HAYIR! Eşeğin Kulağına Su Kaçırma Blöfüne Rest!

Sivil Toplum Kuruluşları İşbaşına!

Şu an TBMM İçişleri Alt Komisyonunda bir yasa tasarısı görüşülmekte. Bu tasarıya göre kişi başına alınabilecek silah sayısı ile, silah alma yaşının (tüfekler için))) 18’e düşürülmesi görüşülmekte.

Tekirdağ Milletvekili T. Ziyaettin AKBULUT, bir de çıkıp “Silah Kanunu Tasarısı” haberlerinin mesnetsiz olduğuna ilişkin beyanatlar vermektedir. Türk milleti pek tabi ki koyun. O nedenle koskoca Milletvekilinin açıklaması dururken sıradan gazetecilerin dedikodusuna mı inanacak. Öyle ya, bu tür haberler, zinhar yalandır. Komisyonda böyle bir tasarı yok. Her şey uydurmadır. Gazeteciler işkembeden konuşmaktadırlar. Zaten onların görevleri fitne fesat çıkarmaktır.

Olay tıpkı Diyarbakırdaki bir takım güruhun belediye tabelalarına kürtçe isim koyarak milleti alıştıracaklarını planladıkları gibi, SİLAH LOBİSİ de bu tasarıyı belli zaman aralıklarında meclis alt komisyonuna sevk ettirerek ısıtıp ısıtıp gündeme sokturmakta. Böylece insanlar bu tasarıdaki değişikliklere TARTIŞA TARTIŞA ALŞISIN takdiği izlemektedirler.

HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı’da yaptığı açıklamada “Kişilerin çok sayıda ve kolayca silahlanmasını öneren yasa tasarısı yılın insanlık ayıbıdır” demiştir. Ancak bu tür beyanatlar SİLAH LOBİSİNİN DEVAMLI VE SİSTEMATİK ÇALIŞMALARININ YANINDA SON DERECE SÖNÜK KALMAKTADIR.

Bu konuda bütün sivil toplum kuruluşları el birliğiyle SİLAH LOBİSİNE İNAT, ‘analar ağlamasın’ sloganıyla kampanyalar düzenleyerek  silah alma ve taşıma yaşının (bu silah pompalı / pompasız tüfek te olsa) 21’den 18’e indirilmesine, bir kişinin 5 adet silah alabilmesine, kolayca sağlık raporları alabilmesine engel olunmalıdır.

“Silah sanayicileri bu memleketin insanı değil mi? Onları korumayalım mı” diyen AKP Sivas Milletvekilinin bu talihsiz açıklaması zaten bu konudaki niyetleri ortaya koymaktadır.

Hükumet cenahından yapılan açıklamalarda, sözde gerekli düzenlemelerin bir Avrupa Birliği standardı olduğu ortaya konmakta. Öyle ya, her şey bitti, bütün standartlarımız uydu, sıra silah ruhsatı standardının AB ye uydurulmasına geldi. Öyle ya, hemen o standartlara uymamız gerekmektedir. AMA NEDENSE GSMH nın yüksekliğinden dem vurulurken, GSMH nın ülkede yaşayan nüfusa bölünmesi sonucu ortaya çıkan kümülatif oran olan kişi başına düşen milli gelirimiz 4 bin dolarlara çıktı denirken bu gelirin hane halklarına yansıyıp yansımadığı göz ardı edilmekte, gelirin yüzde sekseninin nüfusun yüzde yirmisince, nüfusun yüzde sekseninin de gelirin yüzde yirmisini kullanabildiği göz ardı edilmekte, bu konuda ADİL GELİR BÖLÜŞÜMÜ KONUSUNDA AB STANDARTLARI uçup gitmektedir.

18 yaş üzeri bireylerin hak ve fiil ehliyetine sahip reşit kişiler olmasından bahisle bu tür uygulama AB standardında olabilir. Ancak TÜRKİYE GİBİ MAGANDASI KIYAMET GİBİ ÇOK OLAN ÜLKELER İÇİN bu özel bir durumdur. Nasıl ki Cumhuriyetin ilanından bu güne TÜRKİYE’YE ÖZGÜ ALATURKA LAİKLİK ANLAYIŞI uygulandıysa, silah ruhsatları konusunda da MAGANDASI ÇOK OLAN ÜLKE olma açısından bu konu da özel olarak tutulmalı ve tüfek ve pompalı tüfek dahi olsa bu ruhsatın 18 yaşa indirilmemesi gerekmektedir.

Yetmediği gibi bir kısım AKP milletvekillerinin sicili kabarık olanlarının silah ruhsatı almada önemli resmi prosedürleri aşmak için dahi bu tasarının çıkması gerekmektedir. Eninde sonunda bu ruhsatı çıkarmayı düşünen hükumete karşı SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI bilinçli ve tekpiki davranmaları gerekmektedir.

Bu konunun derinliği çoktur. Uzatmadan, sloganı yinelemek istiyorum.

Analar Ağlamasın!, Silaha Şiddetle Hayır!

Esenlik ve huzur ve de GÜVENLİK dileklerimizle.

Not: 

Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.com, http://www.kamudanhaber.com, http://www.siyasalforum.net, http://www.ahmetfidan.com ile, Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz

Okunma Sayısı: 88

Yazarın Diğer Yazıları

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü)

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü) (10 Kişilik Tarif) MALZEMELER: 3 bağ karalahana, 2...

Zafer Bayramının Vecizesi: “Yurtta Barış Cihanda Barış”

Gençlik yıllarımda Atatürk’ün Yurtta Barış Cihanda barış sözüne gıcık olurdum. Biz barış derken, dünya üstümüze...

Döngüye Dair Dîlden Dökülen Duyumsamalar!

Yay teraziye çarpar, Altın oranın ebcedi şaşar. Zakkum yaprağı egzoz borusunu sentezlerken, Sıfır bire vurur...

Atılan Taş Sayısı İle Ürkütülen Kurbağa Sayısı Arasındaki Uçurum

Alt Başlık: Zurnanın Zırt Sesi! Dün yazarımız sevgili Ali TARAKÇI’nın Atakan SÖNMEZ ile yaptığı röportajı...

İnfodemi Terimine Türkçe Karşılık Arayışı

Bir Sözcüğün Etimolojik Mücadelesi İnfodemy: Aşırı, kontrolsüz / anlamsız ve desteksiz yaygın bilgi kirliliği salgını...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Emine Dönüş ÖZATAR dedi ki:

  Türkiye’de on kişiden en az birinin sahip olduğu bu kanatan ve öldürücü alet insanların konuşmadığı zamanlarda anca kendini ön plana çıkartmıştır o igrenç bang bang sesleriyle…Nefret ediyorum ve şiddetle kınıyorum bu soğuk aleti…Mertliğin bittiğidir silah! Sosyoekonomik düzeyi düşük insanların çoğunlukta olduğu bir toplumda, insanların bana neden yan baktın diye öfkelenip yumruğunu kullandığı bir zamanda bu tarz insanların eline silah verildiğinde toplumun olacak halini düşünmek dahi beni dehşete düşürüyor.
  Sayın Ahmey Bey kaleminize sağlık!

 2. mesut dedi ki:

  Yazınız öncelikli olarak çok hoşolmuş,Silahla tüfenkle bu ülke nerelere gelebilir ki,ülkemizde okadar ciddi önem arz eden konular varken,sözde milleti temsil eden iki kelimeyi biraraya getiremeyen,kendilerine sözde vekil diyen kişilerden çıkan bir öneri oldugu için şaşmamak gerekir nedeolsa burası T.C..Benim ülkemde böylesi gereksiz ve anlamsız şeylere yerverilmesi beni cidden üzdü,sag duyulu ve güzel düşüncelere sahip vekillerimizde var onlarda olmasa yani ne olurdu bu ülkenin sonu hayırlısı bakalım.Özet olarak onsekiz yaşa indirilmesi düşüncesi cidden ama çok saçma ve mantıksız.silahla gündeme gelmek yerine daha ciddi ve alakalı konularla gündemi işgal etmek daha dogru olsa gerek.kaleminize ve yüreginize sağlık demek isitiyorum muhabbetle…

 3. Aysun GÜL dedi ki:

  Kanaatsiz kan kokar elleri
  Firavun’un, Kabil’in
  adı yoktur, ölümün soğuk yüzünün.
  Bir namlunun ucunda
  keskin uçlu mızraktır sözler
  harbin acımasız dudaklarında.

  Barışa aç artık güvercinler
  Hakkaniyete hıçkıran kartallar.
  Gölgesine sığınılan bağımsızlığın,
  kanatlarında can izleri,
  tarihin gözlerinden kan damlıyor
  tefekkürler ağıt yakıp ağlıyor.

  Gül meclisinde Nemrut’un dikenleri
  doyumsuz abı hayat çıkmazına
  bir namlunun ucundan can akıyor
  mızraksız bir ilmihalin
  satır satır hecesinden
  an an zaman kayıyor…

  meleğimin kanatlarına dokunmasın
  harbi ziyanın ellerii
  ne şark ne garp olmasın perişan
  ne dil bilsin, ne el bilsin intizarı
  namlu ucundaki sitem dua olsun ahuzara

  AYSUN GÜL