Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Şaştım Şaşırdım


04 Mayıs 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Hani hep bir yerlere gittiğimizde ya da yolculuk esnasında hiç görmediğimiz şeylere şahit oluruz ya işte bu da bir yolculuğa çıkış esnasında gördüklerimdi.

Tuhaf olanda kimsenin aldırış etmemiş olmasıydı. Belki de bu tarz olaylarla sıkça rastlamış olmalarından kaynaklanıyordu.

Havaalanından iki defa güvenlik taramasından geçmeme rağmen tekrar güvenlik taraması yapmak istenince yeter artık üç olacak deyince bilmem kaçıncı kapıdan geçerek bekleme salonuna ulaştım. Bunalmış şekilde ferahlamak için kendimi lavaboya attığımda gördüğüm manzara karşısında üzülsem mi? Ağlasam mı bir tuhaf oldum. Kadın yaşını tam anlamadığım küçük kızını lavabonun tam orta yerine polar olan çocuk montunun üzerine yatırmış altını değiştiriyor huysuzlanan çocuğa söylene söylene… Yolu işgal ettiğinden bile habersiz sağından solundan geçenleri görmüyor ya da aldırmıyor. Allah Allah dedim içimden. Çocuk aklıyla küçük kız belki de annesinin yapmış olduğu yanlışı yadırgıyor ondan mızmızlanıyordu. Kadın bakmadan işine devam ediyordu arsızca. Mecburiyetler mi? imkânsızlıklar mı? eğitimsizlik mi? yoksa aldırmazlık mıydı yaptığı ya da başka bir şey… Karar veremedim. Baktım dalgın dalgın, şaştım şaşırdım ben bu işe. Eğitimli bir insan bunu yapamaz dedim. Eğitimden, öğretimden ne kadar yoksun bir millet olduğumuzu bir kere daha iyi anlamış oldum. Acaba birimiz uyarsak ne tepki verirdi diye düşünüyorum. Büyük ihtimal küçük kızını azarlar cinsten laflar ederdi cahil aklıyla. Çaresizlik olarak gösterecekti belki de yaptığı cahilliğin sebebini. Cahil insanla baş edemezsin. Bunu göze alacak sabır olması gerekir o an. Binlerce kişinin ayak izlerinin taşıdığı mikroplu yere attığı montu büyük ihtimal tekrar alıp çocuğa giydirecekti. Cahil kadın çocuğunun mikrop kapacağı ihtimalini de düşünemiyor olacak ki rahatlıkla bunu yapıyordu.

İleriki yolculuklarda daha nelerle karşılaşacağız bakalım. Daha çok şeylere şaşıp şaşırmaya, şaşırtıcı olaylara şimdiden kendimizi hazırlayalım ki gerektiğinde uyarmasını bilelim. Allah kimseyi şaşırtmasın.

ŞaşMA, şaşkın çok bu memlekette
Eğitimlisi bile şaşırtıyorsa seni
Eğitimsiz cahilin yaptığına şaşma, şaşırma
Sen öyle bir şey yap ki sen şaşırt şaşkını Doğalca…

Okunma Sayısı: 100
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Bayram Kendine Bayram

Ahh aahhh! “Nerede o eski bayramlar” derken içinde bulunduğumuz durumu özlemle yad edeceğimizi nereden bilelim....

Kaçılıyor İnsanın Ölüsünden Dirisinden!..

Coranavirüs Pandemisi tekrar atak yapıp, tam gaz rekora doğru koşarken 31 ilde tedbir amaçlı 2...

Virüsü Unutturan Deprem!

Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın üstünde kara bulutlar geziyor. Felaketler geldi mi üst üste gelir bazen....

Havada Virüs Kokusu Var

Mart Kapıdan Baktırıyor Sahiden. Soguğuyla, Virüsüyle… Hem Bedenimiz Üşüyor, Hem de Ruhumuz… Hem Kazma Kürek...

2019 Sonunda Dokuz Doğuranlar…

Bugün zorlada olsa sadakatla bağlı olduğum evimden kendimi 10-15 dakikacık olsun dışarıya atabildim şükür… Yağmura...