Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sapla Samanın Sırrı, Bozkır’ın Sırrı


12 Mart 2010 00:05

1 Yorum

Saplar ve samanlar birbirinden ayrı olduğunda tekerler döner. İcraat, legal veya illegal oyunun kurallarına göre devam eder. Ne zaman ki sapla saman birbirine karışır, ozaman icraat buzdolabına konulur ama derin dondurucudan da uzak tutulur. Sapla samanın birbirine karışması aslında harmandaki dövenin gerektiği kadar sürülmesine ihtiyaç gösterir.

Bu gün için, 28 şubat sürecinde sap ve saman ayrıydı, kızıl Amerika desteğiyle yeşil üzerinde egemenliğini sürdürüyordu. Kızılın Amerika ile ortaklığı bir çok nedenlerden dolayı biter bitmez kurnaz Amerika Yeşil ile iş birliği yaparak 28 Şubat oyununun II. perdesi olan kontr ergenekon sürecini başlattı. Derken bu süreçte teknolojinin engin azizliği veya telefon dinlemeleri, uydu sistemleri desteğiyle birbirinden ilginç ve sıra dışı ve dahi kimsenin tahmin bile edemeyeceği kuyruk sokumları ortaya çıktıkça senaryo da, oyun da, oyuncular da mide bulandırmaya başladı.

Bir taraftan devlete olan güven iyice azalırken, bir taraftan da kurumların birbiriyle didişir hale gelmesi, havayı da, suyu da, toprağı da iyice karıştırdı veya bulandırdı.

Pek doğal olarak, ne sorgulayan savcılarda şevk, ne sorgulananlarda siyasal onur, ne dizilerde ana fikir, ne basında makul bir haber kaldı.

Dünya devletlerinin derinliklerinden gelen sesler birbirine girdi, bu sesleri yöneten orkestra şefi geberdi, yeni kadrolu ve kadrosuz maskeli şefler birbirine girdi.

Vatan millet sakarya edebiyatını yazan kitaplar müzeye, idealistler psikolojik hücreye, idealistler üzerinde tepişen canavarlaşmış taşeronlar bir başka perdeye gitti. Perdenin arkasındakiler de yeni raconlar ve sınırlar çizmeye oturdu.

Kimse belki bu günün bulanıklığında gözlerinde netleştiremez, ama anadolunun bozkırlarının yaylaları her zaman dumanlı olur. Asırlarca dünyayı yöneten bu coğrafyanın evlatlarından birisi veya birileri er geç perdenin arkasındaki raconların kriptolarını okuyup çözer ve bu oyunu bozar ve de dünya üzerindeki yeni sınırları çizer. Bugün için bu satırlar fazlaca yere basmaz olarak görülse de, bu topraklar dünyayı yönetecek kişileri yetiştirmiştir, yetiştirecektir.

Bize düşen, herkesin kendi alanında çalışması, üretmesi ve güçlenmesidir.

En büyük zehir, idealsizliktir. Bu ise, zaten oyunun bir parçasıdır.

Biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

Not:

Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.com, http://www.balikesirbirlik.com http://www.kamudanhaber.com, http://www.haberanaliz.net, http://www.siyasalforum.net, http://www.gunesgazetesi.net, http://www.gercekgazete.web.tr, http://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Okunma Sayısı: 117

Yazarın Diğer Yazıları

Siyasal Düşüncelerdeki Flörtleşme Karmaşasının Sonuçları

Yakın Dönem Türk Siyasal Hayatındaki Siyasal ve İdeolojik Evliliklerin Yumuşakçalaşma Süreci ve Cinin Şişeden Çıkması...

Neden Korona Süreci Uzadıkça Muhalefet Güçlenir?

Neden Korona Süreci Uzadığı Her Gün Muhalefet Güçlenir? Bunun ekonomik sebeplerini tahmin etmek zor değil...

Çip Takmışlar Neyime?!

Bu Söze Ayar Oluyorum: “Yurdum insanının beynindeki çip büyük (veri sahip)lerinin neyine” ŞİMDİ: cavit19)) aşısı...

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü)

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü) (10 Kişilik Tarif) MALZEMELER: 3 bağ karalahana, 2...

Zafer Bayramının Vecizesi: “Yurtta Barış Cihanda Barış”

Gençlik yıllarımda Atatürk’ün Yurtta Barış Cihanda barış sözüne gıcık olurdum. Biz barış derken, dünya üstümüze...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Uğur ÖZALTIN dedi ki:

    Yazınıza tamamen katılıyorum hocam
    Zor oyunu bozar derler ve gün gelir bir yiğit çıkar oyunu bozar

    Yüz yılda bir aslan doğar derler. Bu topraklar aslanların doğumuna geçmişte şahid oldular yine olurlar inşallah

    Batının çakalları aynen firavunun Musa nın gelişini engellemeye çalışıp oğlan çocuklarını kestirdiği gibi batının çakalları da gençliğimizi yozlaştırma planlarını en inceden hesaplarla yürütmekte ama güç oyunu bozar bir FATİH doğar