Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Şampiyonluk Sevincimizi Yaşayamadık..!


13 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Şehit Haberleri Geliyordu, Şampiyonluk Sevincimizi Yaşayamadık..!

Geçtiğimiz 23 Eylül günü Londra Mayfair de, Park Lane Oteli’nin balo salonunda 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri töreninde Türk mimarların ezici başarısı yaşandı. Basınımız etkinliği takip etti. Çeşitli dallarda Avrupa finalisti olan yapıların mimarlarını bir bir sahneye davet eden Başkan Stuart Shield’in arka arkaya Türkleri anons etmesi biz salondakileri hem onurlandırıyor hem de sevindiriyordu. Mimarlarımız 38 adet eseri ile ödül alarak diğer Avrupalı mimarlara ciddi bir üstünlük sağladılar. Benim hesabıma, tasarladığım iki bina kamu hizmet yapıları dalında Avrupa finalisti oldu: TC Malatya Belediye Sarayı ve MHP Genel Merkezi.

Ancak büyük heyecan akşamki gala yemeğinde yaşanacak ve her dalda ‘Avrupa’nın En İyisi’ ödülünü kazanan yapılar açıklanacaktı.

Balo salonunda herkes şıktı, rugan iskarpinler, smokinler ,papyonlar hakimdi. Bu mevsim geçişinde bavulumu iyi düzenleyemediğimden o gün ve gece ben bir beyaz ve birde mavi keten ceket ile idare etmek zorunda kaldım. Allahtan pek yadırganmadı. Yemekler yendi, Avrupa birincilerinin anonsu başladı. Türkiye’den 9 dalda Avrupa birincisi çıktı. Bende rahmetli Alparslan Türkeş’in dilekleri üzerine çizdiğim MHP Genel Merkezi ile Avrupa Birincisi oldum. Çok gururlandık. Neredeyse bu 5 yıldızlı otelin balo salonunda Türk Bayrağını açacaktık. Sanki milli maçta deplasman oynuyorduk.

Ben dahil bu 9 Türk mimar önümüzdeki 12 Aralık tarihinde bu kez Londra Savoy Oteli’nde kendi dallarında Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik ten gelecek birincilerle ‘Dünya’nın En İyisi’ ünvanı için yarışacaklar. Hepimize şimdiden başarılar dilerim.

Ancak bir hususu paylaşmadan bu küçük yazımı bitiremeyeceğim. Türkiye den gelen şehit haberleri Türk mimarlar ve inşaatçılarının bu övünç dolu gününü yaraladı. Sevincimiz ve gururumuzu doyasıya yaşayamadık.

Bu terör bitsin, bitirilsin artık…

Okunma Sayısı: 133

Yazarın Diğer Yazıları

‘Betonarme Tabutlar’ Deprem ile Trajikomik Sınavımız..!

‘Depremsel yıkımın tetikçisi cehalet ve ahlaksızlık, panzehiri ise gelişmişlik ve dürüstlüktür.’ ‘Toplumların ulaştıkları medeniyet seviyesi...

‘Deprem, Sel, Salgın gibi Afetler ‘Ekokent’e Tesirsiz..!’

‘Deprem, Sel, Salgın gibi Afetler ‘Ekokent’e Tesirsiz….!’ Teknolojik ilerleme ve büyükşehirlerde plansız yoğunlaşma doğa-insan dengesinin...

Vefa Galip Geldi

ÜLKÜCÜ OZAN ARİF’E SAMSUNDA YAPILACAK ANIT MEZAR YAPILIYOR. MİMAR AHMET VEFİK ALP TASARLADI… Ana kitlesi...

Deprem Saptamaları

Altımız Çürük, Üstümüz Çarpıktır… Dikkat: ‘Collapse ‘ teorisi devreye girebilir…!!!!    Bu Zihniyet Sürdükçe İstanbul...

Ah İstanbul, Vah İstanbul..!

İstanbul’un uğradığı tahribatı anlatmaya çalışan bu resim bir dosttan geldi. Tükenişi vurgulamak için hazırlanmış bu...