Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Salim Savcı hocadan: Bir Eğitimci Gözüyle


15 Mayıs 2014 00:00

Yorum Yapılmamış

Salim Savcı hoca, eğitimci, şair, yazar, araştırmacı.

Yazdıkları, yayınladıklarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

Biz O’nun yıllarca, Ankara’daki başarılı çalışmalarıyla tanıdık. Gül Yayınevinin sahibi olarak kültürümüze önemli hizmetlerde bulundu. Onlarca kitap yayınladı.

Bilimsel ağırlıklı olan kitapları yanında, kültürümüzün farklı alanlarında, özellikle çocuk edebiyatımızla ilgili kitapları göz doldurdu.

Sonra, çok sevdiği, sevdalısı olduğu, Çorum ilimizin Çampınar köyüne gitti yerleşti. Oradan sesleniyor, bizimle selamlaşıyor sıklıkla. Bir Eğitimci Gözüyle adlı kitabı bana ulaşalı epey oldu. Sayfalarındaki gezintim gecikti, özür diliyorum hocam.

Bir Eğitimci Gözüyle, adlı 62 sayfalık kitap, Çampınar Prof. Dr. Bahri Savcı Kütüphanesi yayınları arasında Günyüzü görmüş. Salim Savcı hocanın bana yazdığı, kitabın ilk sayfasına yerleştirdiği çok önemli bir not var 26 Haziran 2013 Çampınar kayıtlı.

Bu not şöyle:

“Değerli, vefalı dostum Prof. Dr. İsa Kayacan’a; İyi ki, doğduğum köye dönmüşüm. Sağlığımı kazandım. Yazma gücü buldum. Bu 65.kitabım bu emeğimin ürünüdür. Sizlere sağlıklı günler diler, özlemle kucaklarım”.

Bir Eğitimci Gözüyle adlı kitabın içeriğinde, Sahip olma kavramı üzerinde duruluyor. Bu kavramların detaylandırıldıkları görülüyor. Eline, diline, beline, aşına, işine, eşine sahip olma kavramları açıklığa kavuşturuluyor. Sonra yiğitliğin oniki şartı farklı bir anlatımla sayfalara dökülüyor.

Kitabın arka sayfalarında pratik bilgilerle, Salim Savcı hoca ve eserleri hakkında yazılanlardan yapılan seçmelere yer verilmiş, sayfalar ayrılmış.

1924 doğumlu olan Salim Savcı hocamızın bu enerji dolu çalışmaları, azim ve gayretlerindeki yol göstericilik, örneklik için kutluyor, sevgi ve saygılarımı yineliyorum efendim. O, aynı zamanda Anadolu Basınının yılmaz savunucularından, güçlü kalem sahiplerinden biridir.

Okunma Sayısı: 69

Yazarın Diğer Yazıları

Tekirdağ Yeni İnan Gazetesinde Cahide Ulaş Aytar’ın Sanat Sayfası

Tekirdağ ilimiz merkezinde günlük yayınlanan, rahmetli Cahit Çelebi dostumun yayınını sürdürdüğü Tekirdağ Yeni İnan Gazetesi...

Şanlıurfa Dergisi

Şanlıurfa’dan “Şurkav Şanlıurfa” Dergisinin 16. sayısı masamda. Aylık olarak okurlarının karşısına çıkan, çıkarılan “Şurkav Şanlıurfa”...

Ahmet Tufan Şentürk’ün Anlatım Zenginliği

Güçlü mısralarıyla, şiirimizin zirvesine bağdaş kurup oturan, buradan seslenen, şiirimizin beş yıldızlı çınarı rahmetli Ahmet...

Sistem Ofset’ten Gelenler

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Merkez Kütüphanesine bağış olarak gönderdiğim kitap ve dergilerin bana ulaşmasında...

Güzide GülPanır Taranoğlu’nun Sistem Ofset’ten Gelenler

Şairlerimizin, şairelerimizin yazdıklarından, yayınladıklarından okudukça, onların satır ve mısraları arasında gezdikçe duygularımız daha bir değişiyor,...