Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Rüyalar İzlenebilecek!


16 Aralık 2008 01:01

Yorum Yapılmamış

Teknolojinin her geçen gün gözümüzün önünde geliştiğine tanıklık ediyoruz. Bundan öncekiler de etti. Taş devrindekiler, Cilalı Taş devrindekiler, karanlık çağdakiler de teknolojinin değişmesine şahit oldu. Onlar başka bir teknolojik gelişme gördü – o zamanın şartlarına göre- biz başka bir teknolojik gelişme gördük, göreceğiz. Onlar da gördü, gördüler.

Teknoloji hiçbir zaman yerinde saymayacak yani. Bir süreklilik halinde gelişecek. Bunu bundan önceki tecrübelerimizden bildiğimiz gibi bundan sonrasındaki tecrübelerimizden de bileceğiz.Teknoloji durmuyor sayın okurlar. Her geçen gün yeni teknolojik gelişmeler bulan ülke Japonya’dan yine bir haber geldi. Bu haber uyurken gördüğümüz rüyaları uyanıkken izleyebileceğimiz yönünde. Şaşırdınız değil mi? Şaşılmayacak gibi değil, gerçekten hayret verici. Ama aranızda şaşırmayan da olmuş olabilir. Doğaldır. Yüz yıl sonra ışınlanmayacağımızı kim garanti edebilir ki?

Kimseye açamadığımız düşüncelerimiz dijital ekrana aktarılarak (bilgisayar gibi) kaydedilecek! Nasıl mı olacak bu?

“Japon bilim adamların geliştirdikleri bir aletle, insan beyninden geçen düşünceleri ve bilinçaltının karmaşık dünyasının görüntülerini bilgisayar ekranına aktarmayı başardı.”

“Bu yolla, uyku esnasında görülen rüyalar ve kimseye açamadığımız düşünceler dijital ortama aktarılarak kaydedilecek.”

“Projeyi yürüten uzmanlar, “Bu teknolojiyi uygulayarak, rüyalar gibi insanların kişisel olarak algıladığı özel imgeleri izlemek mümkün” açıklamasında bulundu.”

“Araştırma grubunun başkanı Yukiyasu Kamitani, “İnsanlar bir nesneye baktıklarında, retinaya bir sinyal geliyor ve gelen sinyal beyindeki görme duyusuna iletiliyor. İşte biz bunları dijital ortama aktararak görüntüleri elde edebiliyoruz” şeklinde konuştu.”

” Kamitani, “Amacımız insan beyninin karmaşık yapısını çözebilmek” ifadesini kullandı. “

İşte bu şekilde olacak. Bu olursa değerli okurlar düşünsenize çok enteresan olaylar olabilir. Nasıl olacağını tam bilmediğim için yanlış söylersem bağışlayın. Sevgililer birbirlerinin rüyasını gizlice izlemeye çalışır. Rakip şirkettekiler kendi rakip şirkettekilerinin rüyasındaki izlemeye çalışır. Karmaşa, kaos olur. Bu buluş hayata geçirilirse ve insanların eline geçerse hep kötü şeyler olacak değil ya eğlenceli yanları da var. O şekilde de olabilir.

Eğlenceli olarak insanlar bir film izler gibi rüyalarını izlerler. Birçok farklı film ve üstelik başrolde de genelde kendileri olurlar. Veya filmin yapımcıları onlardır. Düşünceleriyle kolayca bir film çekmiş olurlar bu yapılırsa. Bu yapımcılar için de olmazsa olmaz bir fırsat olabilir. Rüyalarda genelde çok düşündüğümüz şeyleri gördüğümüz için çekeceği filmi düşünen yapımcının yanısıra yönetmenin, senaristin de işine gelir bu. Senaristler tek başına iş yapabilir hale gelir. Piyasa canlanır. Ekonomik boyutları çıktı ortaya bakın.

Bilimsel olarak da zaten incelenecek bu araştırmayla. Ayrıca biz binlerce rüya görürüz uyurken. Belki bir tanesini güç bela flu bir biçimde hatırlarız. Amaaa

Bu buluşla ne görmüşsek bilgisayar ekranında!

* Tırnak işareti içindeki bölümler www.1turk.net adresinden alınmıştır.

Okunma Sayısı: 91
Kategori: Emre ÇAKIR
Etiketler: ,

Yazarın Diğer Yazıları

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız

Eurovision 2011 Hayal Kırıklığımız ve Yüksek Sadakat Başlıyoruz… Başlıyoruz çünkü söyleyecek sözümüz, edecek kelamımız var. Kaldığımız yerden...

Eurovision Temsilcimiz Yüksek Sadakat…

2011 yılına da girdik sevgili okurlar! Hayırlı, uğurlu olsun… Yeni yıl, eski yıl, değerlendirme, kritik,...

Show Tv’yi Kurtarırsa Doktorlar mı Kurtarır ?

Zirvedeki iki kanaldan biridir, kim ne derse  desin, bu böyledir. Evet, üst satırda sözünü ettiğim...

İşte Bu Aşk-ı Memnu!

Aşk-ı Memnu dizisi 24 Haziran 2010 tarihinde sevenlerine veda etti bilmeme ihtimalinizin olmadığı gibi… Reyting rekoru...

2010 Dünya Kupası’nın En İyisi: Mesut Özil

Hasretle beklenen sevgili nihayetinde sevgililerine kavuştu… Futbol aşıklarının dört yıldır beklediği FIFA 2010 Dünya Kupası...