Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Rusya Neden Afrin’e Girdi?


23 Mart 2017 00:03

Yorum Yapılmamış

Eften püften resmi açıklamaları bir tarafa bırakırsak, Rusya’nın Afrin’e girmesinin üç ayrı sonucuvardır. Veya üç ayrı yorumu vardır.

Önce şunu ifade ederek başlayalım. Rusların Afrin Harekâtıyla. Fırat Kalkanı Harekâtının gidebileceği tüm alanlar sınırlanmış oldu.

Fırat’ın Batısında, yani Afrin’de Ruslar, Fırat’ın Doğusunda Amerika, PYD, YPG, Fırat’ın Güneyinde Suriye devlet ordusu var.

Biraz geriye gidersek, Rusya’dan gelen açıklamalar; hep şu yöndeydi; “Suriye topraklarında bir şey yapacaksan, Suriye devleti ile koordinasyon içinde yap”.

Buna ister Rusya’dan gelen talimat olarak okuyun isterseniz, öneri olarak…

Türkiye’nin Suriye’de Özgür Suriye Ordusu ile yapabileceği hiçbir harekat alanı kalmamıştır.

Eğer Türkiye gerçekten Suriye’de terörün sonlandırılmasını istiyorsa, Suriye Rusya ve Amerika ile resmi görüşmelerle yapmalıdır.

Suriye’de, terör örgütleriyle mesafe alma dönemi Türkiye için bitmiştir.

Rusya bu hareketiyle, sen ister Suriye ile anlaş istersen anlaşma, ben(Rusya) buradayım hamlesini yapmıştır.

Bir başka ifadeyle, Türkiye’nin Suriye ile birlikte, Suriye’deki terörü bitirme şansı kalmamıştır.

Çünkü Suriye’ye Afrin’den her türlü dalış bitmiştir. Menbiç’ten güneye dalış ise, Suriye devletiyle doğrudan çatışma demektir. Fırat’ın Doğusuna gidelim dersek, Amerikan devleti ile çatışma konumuna düşeriz.

Rusya’nın Afrin Harekatının, Amerika’nın Kürt koridorunu engellemesi bakımından olumlu diye baksak da, Fırat’ın doğusunu kabullenmiş olacağız anlamı çıkar.

Eskiden sadece Suriye’yi ikna etmek gibi bir konumumuz varken, şimdi hem Suriye, hem Rusya, hem de Amerika’yı ikna etmek konumuna geldik.

Rusya buraya bir kaç sebepten geldi. Birincisi Suriye ile Türkiye’yi masaya oturtmak için, ikincisi ve daha önemlisi; Karadeniz’e NATO gemileri ve Türkiye’nin Kırım konusunda, Rusya’yı işgalci olarak tanımlamasıdır.

Zamanında Mezhepçilik aklımızı başımızdan almasaydı, hem Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeli mülteci olmayacaktı, hem de Suriye’de daha fazla söz sahibi olacaktık.

Bu saatten sonra, Suriye devleti ile masaya bile otursak, fazla bir anlamı olmayacak. Her şeyi zamanında yapmanın bir değeri olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Bundan sonraki sürecin, Rusya, Amerika ve Suriye devleti tarafından Türkiye’ye yapılacak, Fırat Kalkanı harekatına son verin çağrılarına cevap olarak gelişeceğini düşünmek gerek.

Bu çağrıya düşmanlarımızın hepsinin katılacağını bilmeliyiz.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com
ulusalkanal.com.tr

Okunma Sayısı: 86

Yazarın Diğer Yazıları

Savaş Makinası ABD’nin Elinde mi Kalacak

Amerika’nın geleceği ile ilgili hem Amerika’da hem de dünya genelinde tahminler yapılıyor. Bu tahminleri iki ana kategoriye...

Politika Artık Politika Değil

Her şeyi istila eden medya politikayı da medyatikleştirince, politika artık politika olmaktan çıktı. Her şeyin sanallaştığı, fotokopileştiği...

Tahakküm Olarak İktidar

Siyaset bilimciler, iktidar tanımı üzerinde hiçbir zaman anlaşamadılar. A’nın B’ye yapmak istemediğini yaptırması; bir kimsenin diğeri...

Kin ve Nefretin İdealize Edilmesi ve Şiddet

Toplumsal eşitsizliğin ürettiği, bir bedelin olduğunu hepimiz biliriz, ama yok sayarak hayat yaşarız. Oysa eşitsizlik,...

Ah Bir de Kendimiz Düşünebilsek…

Kapitalizmin egemen yönetim biçimi olarak bulunduğu tüm ülkelerde, insanlar, kapitalizmin kültürel, iktisadi ve hatta siyasal...