Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Otizmin Sebebi Ağır Metaller Olabilir

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

08 Haziran 2017 00:01

Yorum Yapılmamış

Bebek dişlerinde yapılan kimyasal analizlerde anne karnında veya doğumdan hemen sonraki dönemde kurşuna maruz kalan bebeklerin otizme daha yatkın oldukları ortaya çıktı.

Bu zaman süresinde yeteri kadar çinko ve magnezyum alınmaması da otizm riskini artırıyor.

Nature Communications’ da yayınlanan araştırma, 1992 ve sonrasında doğan 17’ si tek 15’ i ayrı yumurta ikizi olan 32 İsveç’ li çocuk çifti üzerinde gerçekleştirildi.

Gelişimlerinin çeşitli noktalarında incelenen ikiz çocukların dişlerindeki metaller (kurşun, çinko, manganez, kalay, krom) lazer kullanılarak belirlendi.

Bu sayede çocukların hayatlarının hangi evresinde hangi metallere maruz kaldıkları ortaya kondu.

Otistik çocuklarda kurşun seviyeleri otistik olmayan çocuklara göre doğumdan 10 hafta önce ve doğrumdan 20 hafta sonra daha yüksek bulundu.

En büyük fark ikizler doğduktan 15 hafta sonra görüldü; otistiklerin dişlerindeki kurşun miktarı otistik olmayan kardeşininkinden bir buçuk misli fazlaydı.

Manganez seviyeleri de otistik olanlarda doğumdan önceki 10 hafta ve sonraki 5-20 haftada daha düşük çıktı.

Uzmanlar bu sonuçları, anne karnında veya doğumdan hemen sonraki dönemde kurşuna maruz kalan bebeklerin otizme daha yatkın oldukları, bu zaman süresinde yeteri kadar çinko ve magnezyum alınmamasının da otizm riskini artırdığı şeklinde yorumluyor.

Ayrıca erken bebeklik döneminde metallere maruz kalmanın otizm şiddetini etkilediği, fazla kurşunun hastalık şiddetini artırdığı, az manganezin ise azalttığı ama çinko için böyle bir özellik olmadığının da altı çiziliyor.

Bu araştırma, metallerin hangi mekanizmayla otizm riskini artırdığını ortaya koymadığı gibi metal maruziyetinin otizm riskini etkileyebileceğini de ispatlamıyor.

Otizm anne karnında başlıyor

Otizmin çok erken dönemde ve muhtemelen anne karnında başladığı ve çevresel faktörlerin hastalık riskini artırdığı düşünülüyor.

3-4 yaşında otizm teşhisi konduğunda çocuğun geçmişte hangi çevresel etkenlere maruz kaldığını tam olarak belirlemek zor.

Bu bakımdan diş matrisindeki metallerin incelenmesi akıllıca bir iş çünkü doğumdan önce ve sonra sürekli olarak gelişen dişler, çevresel etkenlere maruziyeti değerlendirmede en güvenilir unsurlardan biridir.

Diş tabakalarında tespit edilen metaller tıpkı ağaç halkaları gibi maruz kalınan kimyasalların zamanlarını gösterir.

Gelelim neticeye

Bu araştırma çevresel faktörlerin birçok hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırabileceğini veya şiddetini artırabileceğini gösteriyor.

Beyin ve bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmemiş olan çocukların her türlü olumsuz çevre şartlarından korunmaları ve doğru beslenmelerinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlıyoruz.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/ncomms15493?error=cookies_not_supported

Okunma Sayısı: 116

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...