Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

O Yazıyı Kim Kaldıracak?


09 Aralık 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Türkiyede gün geçmiyor ki, kadına yönelik şiddet haber olmasın. Dövmek ve öldürmek günlük rutin olaylardan… AK Parti iktidarı yasalarda yaptığı değişikliklerle, kadına yönelik şiddeti 3 yıl ile 8 yıl hapis ile cezalandıran TCK’ya yeni maddeler koydu.

Beylikdüzü Fatih Sultan Camii’nin duvarında ise  “kadınlarınızı dövün” yazılı ibare durmaya devam ediyor.
Beylikdüzü Fatih Camii’nin duvarındaki levhada “Kadınlarınızı dövün” yazılı ibare ile ilgili 30 Eylül 2011 tarihinde; “Cami duvarında: KADINI DÖV!” başlıklı manşet haberimizi kamuoyuna duyurmuştuk. ,

Haberde; Cami girişinde asılı levhalardan birisinde Veda Hutbesi yer alıyor. Veda Hutbesi’nde, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in insanlığa öğüdü ve Nisa Suresi’nin 34. ayetinin meali bulunuyor. Ayet mealinde yer alan ifadeler ise, itaatsiz kadına yapılacak konusunda ‘öneri’de bulunuyor.
Caminin duvarında “Erkeklerine itaat etmeyen, serkeşlik yapan kadınların önce nasihatla uyarılması, kendilerini düzeltmedikleri takdirde yatakların ayrılması, buna rağmen itaatsizlik yapmayı sürdürürlerse hafifçe dövülmeleri” gerektiği yazılı.
*****
Yeni TCK’da kadınlara yönelik şiddetin üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verileceğine dair madde, cami duvarında ise kadının dövülmesi gerektiğini belirten yazı. Caminin Dernek Başkanı Hasan Çelebi, mealin cami duvarından indirmesi için topu diyanete atıyor.
Yasalar ise ‘kadını dövenin’ 3 yıldan sekiz yıla hapis cezası verileceğini söylüyor.

Bu şu anlama geliyor, kim ki kadınların dövülmesini teşvik eder hapis cezası alır.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan ne diyor: “Kadınlara yönelik ayrımcılık yapmak, ırkçılıktan daha ilkel bir davranıştır.”
Diyanet kime bağlı hükümete. Hükümetin başı ne diyor? Kadınlara yönelik ayrımcılık yapanlar ırkçılardan daha beterdir.
*****

AK Parti İktidarı kadınlara yönelik şiddetin engellenebilmesi için TCK’da yaptığı önemli değişikleri Türkiye’nin her yerinde partisinin sokaklara astığı pankartlarla duyuruyor. Ve kadına yönelik şiddetin ağır hapis cezası ile cezalandırılacağını anlatan duyurularla kamuoyunun bilinçlendirilmesini amaçlıyor.
*****
AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Ayfer Yaman; partinin resmi internet sitesinde kadına yönelik şiddetle ilgili çıkan yasalarla ilgili şunları söylüyor: “Günümüz Türkiye’sinde;,

“Kadınların ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğu,
Kasten Öldürme suçunun töre saikiyle işlenmesi halinde cinayeti işleyenin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılacağı,
Evli olmasına rağmen, başkasıyla evlenen kişinin, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı,
Aynı konutta birlikte yaşadığı kişilerden birine karşı kötü muamelede bulunan bir kimsenin, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı,
Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişilerin, şikâyet üzerine bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı gibi yasal düzenlemeleri büyük bir memnuniyet ve hassasiyet ile takip ediyor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan "Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun" tasarı taslağını dest   ekliyoruz.”
*****

İstanbul AK Parti İl Kadın Kolları İstanbul’un her sokağına, caddesine, mahallesine astırdığı pankartlarla kamuoyunun bilinçlenmesine yönelik duyurular yapıyor.
Özellikle sokaklara astırdığı iki pankart dikkat çekiyor:

“Çocuğun, gebe kadının ya da eşin eziyet çekmesine yol açacak davranışları gerçekleştiren kişilere TCK’de üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verilir.”
“Kadınlara yönelik ayrımcılık yapmak, ırkçılıktan daha ilkel bir davranıştır.”
*****

Beylikdüzü Fatih Camii’nin duvarında ise “Kadını dövün” diye yazan Nisa Suresi’nin 34. ayetin meali.
Gazeteci Cengiz Alçayır, kendi inter sitesinde, cami duvarına ‘kadını dövün’ levhasını asan  Fatih Sultan Camii Derneği Başkanı Hasan Çelebi’nin asılı levhadan hoşnut olmadığını ve meali diyanetin düzeltmesini ve düzelttikten sonrada kendisinin yazıyı kaldıracağını söylediğini belirtiyor.
*****
Nisa Suresi’nin 34 ayeti ile ilgili Yaşar Nuri Öztürk, Kuran’daki İslam, Sayfa 552-554’de ve Dr. Edip Yüksel ise Nisa Suresi’nin 34 ayetinin çevirisinin Kadını dövün anlamına gelmediğini belirtiyorlar.   

Son söz: Bu ülkenin iktidarı AK Parti, muhafazakar demokrat bir siyasi hareket. Kadına şiddete yönelik Cumhuriyet  tarihinin en önemli yasalarını çıkarmış. Bunu Türkiye’nin dört bir yanında duyuruyor. Cami duvarlarında, Kuran’ı Kerim’in meallerinde ise kadının dövülmesi gerektiğini belirten çeviriler duruyor. Tercümenin yanlış olduğunu belirten Diyanet yetkilileri de, İslam bilginlerinin söyledikleri de ortada duruyor.
Kadını dövmek suçsa, cami duvarlarından o ibare kaldırılmalıdır. Yok Kuran’a göre kadını dövmek normalse ortada ki çelişki en önce muhafazakar demokrat AK Parti iktidarı tarafından düzeltilmelidir.

Okunma Sayısı: 73
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...

CHP’Deki Bu Tartışma Kime Yarar? Vatandaş Kendi Derdine Yanar…

Vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borçları toplam 720 milyara yükselmiş. Açlık sınırı 2 bin...