Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Noel Baba Ve Nasrettin Hoca


31 Aralık 2007 00:33

Yorum Yapılmamış

Noel Baba ile Nasrettin hoca, iki ayrı kültürün dominant karakterleridir.

Her iki karakterin isimlerinin “N” harfiyle başlamasının dışında misyonlarında da kısmen paralellik vardır. Yalnız nasrettin hocanın noel babaya göre espritüel kişiliği, önüne konulan, karşısına çıkan taşları “cuk” diye yerine koyması özel yeteneğidir.

Her ikisi de tek tanrılı dinin birer ikonu olmuşlardır, her ikisi de daha çok cocuklar için özel anlam ifade ederler. Her ikisi de kültürlerin sevimli dominant karakterleridir.

Her iki karakterin de bireyler üzerinde mutluluk hormonu ürettikleri bir gerçektir. Her ikisinden de sürprizler veya şaşkınlıklar beklenir.

Bu ve bunun gibi benzerliklerin yanında önemli farklılıkları da vardır. Onu da linktteki sunudan izleyebiliriz.

Sunudan da görülebileceği gibi, Noel Baba, yılda bir akla gelen bir kişilik iken, Nasrettin Hoca, yılın her günü akıllardadır.

Noel Baba ütopik hediyeler dağıtan bir adam iken, Nasrettin hoca, son derece gerçekçi bir kişilikle, parayı veren düdüğü çalar diyerek hem haddini bildirip hem de güldürebilmektedir.

Noel Baba, bütün çam ağaçlarının en körpe üst dallarının kesilmesine sebep olurken, Nasrettin hoca, sadece bindiği dalı kesmektedir.

Noel Baba, geyiklerin çektiği arabada uçarak sürrealist bir imajı varken, Nasrettin hoca, eşeğine ters binerek reel ortamda sürrealist karakter ortaya koyar.

Bu karakterlerin her ikisini karşılaştırmak belki elma ile armudu karşılaştırmak gibi birşey olsa da, neticede, elma da armut ta, meyve, ağaç, yiyecek, bitki olmaları yönüyle kıyaslanabilirlikleri bulunmaktadır.

Şu var ki, nasıl ki bir milletin, bir ülkenin sosyal dokuları, değerleri, bu tür kimlik ve kişiliklerle güçlenmekte ise de, her toplumun kendi değerlerini kullanması toplumların, milletlerin sadakatleri ve taraflılıkları varlıkları gereği olmalıdır.

Ez cümle: Yılbaşı kutlamalarında, kartlarında noel baba figürlerinden ziyade (takvim, kar, zaman/saat vb) figürleri kullanmamız,  değerlerimize inançlarımıza olan saygımız olmalıdır.

Esenlik dileklerimizle. Nice Mutlu Yıllar.

Okunma Sayısı: 154

Yazarın Diğer Yazıları

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü)

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü) (10 Kişilik Tarif) MALZEMELER: 3 bağ karalahana, 2...

Zafer Bayramının Vecizesi: “Yurtta Barış Cihanda Barış”

Gençlik yıllarımda Atatürk’ün Yurtta Barış Cihanda barış sözüne gıcık olurdum. Biz barış derken, dünya üstümüze...

Döngüye Dair Dîlden Dökülen Duyumsamalar!

Yay teraziye çarpar, Altın oranın ebcedi şaşar. Zakkum yaprağı egzoz borusunu sentezlerken, Sıfır bire vurur...

Atılan Taş Sayısı İle Ürkütülen Kurbağa Sayısı Arasındaki Uçurum

Alt Başlık: Zurnanın Zırt Sesi! Dün yazarımız sevgili Ali TARAKÇI’nın Atakan SÖNMEZ ile yaptığı röportajı...

İnfodemi Terimine Türkçe Karşılık Arayışı

Bir Sözcüğün Etimolojik Mücadelesi İnfodemy: Aşırı, kontrolsüz / anlamsız ve desteksiz yaygın bilgi kirliliği salgını...