Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Mustafa Erol’dan: Dikenli Yol


17 Şubat 2014 00:00

Yorum Yapılmamış

Merkezi Ankara’da bulunan, Kültür Ajansın sahibi ve yöneticisi değerli dostum Prof. Dr. Hayrettin İvgin’den gelen kitaplardan birinin adı: Dikenli Yol.

Şairi: Mustafa Erol.

168 sayfayla, Kültür Ajansı Yayınlarının 211. kitabı, yayını olarak Günyüzü gören ‘Dikenli Yol’un Takdim yazısı Prof. Dr. Hanifi Vural’a Tokat’ın Akbelen Kasabasından şair Mustafa Erol (Kerimoğlu) başlıklı ikinci takdim veya sunuş yazısı Ali Baş (Ozan Sezini) ye ait. Bu iki imzanın görüşlerinden:

1-Kerimoğlu’nun son kitabı olan Dikenli Yol, diğer üç eserine göre şiir estetiğine daha yakındır denebilir (Prof. Dr. Hanifi Vural)

2-Kerimoğlu artık Yunuslaşmış, Mevlâsını özlemeye başlamıştır. Şiirleri saf kara kovan balı gibi hoş ve lezzetli olmaya başlamıştır (Ali Baş)

Mustafa Erol-Kerimoğlu;”Şiir gönülden sökülür. Beyine kazılır. Dudaktan dökülür, kâğıda yazılır” görüşüyle dikkat çekiyor.

Dikenli Yol adlı şiir kitabı içinde yer alanların, hece vezni tekniğiyle yazılmış, kaleme alınıp sayfalara aktarılmış olması, ayrı bir özellik, güzellik olarak dikkat çekiyor.

Kitabın ilk şiiri 9. sayfada ‘Unuttun mu?’ başlığıyla karşımıza çıkıyor.

Sekiz ayrı dörtlükten meydana gelen bu şiirden:

Gönlümüzde bile kurmuştuk tahtı,

Ben unutamadım, sen unuttun mu?

Yaradan adına yapmıştık ahtı,

Ben unutamadım, sen unuttun mu?.

Kerimoğlu’nun da son bir sözü var,

Sevda yolu yokuşu var, düzü var,

Gözlerinde gözlerimin izi var,

Ben unutamadım, sen unuttun mu?.

Mustafa Erol (Kerimoğlu), şiirlerinin son dörtlüklerindeki ilk mısralarının ilk kelimelerinde adından (Kerimoğlu’ndan) söz ediyor, kaydediyor. Halk ozanlarının genel özelliğinden örnekler veriyor.

Şiirlerindeki konu zenginliği, işleniş biçimi, şekillendirilişi, Mustafa Erol’un/(Kerimoğlu’nun) ayrı bir özelliğini, farklılığını ortaya koyuyor.

Tebriklerimi sunuyorum efendim.

Okunma Sayısı: 56

Yazarın Diğer Yazıları

Tekirdağ Yeni İnan Gazetesinde Cahide Ulaş Aytar’ın Sanat Sayfası

Tekirdağ ilimiz merkezinde günlük yayınlanan, rahmetli Cahit Çelebi dostumun yayınını sürdürdüğü Tekirdağ Yeni İnan Gazetesi...

Şanlıurfa Dergisi

Şanlıurfa’dan “Şurkav Şanlıurfa” Dergisinin 16. sayısı masamda. Aylık olarak okurlarının karşısına çıkan, çıkarılan “Şurkav Şanlıurfa”...

Ahmet Tufan Şentürk’ün Anlatım Zenginliği

Güçlü mısralarıyla, şiirimizin zirvesine bağdaş kurup oturan, buradan seslenen, şiirimizin beş yıldızlı çınarı rahmetli Ahmet...

Sistem Ofset’ten Gelenler

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Merkez Kütüphanesine bağış olarak gönderdiğim kitap ve dergilerin bana ulaşmasında...

Güzide GülPanır Taranoğlu’nun Sistem Ofset’ten Gelenler

Şairlerimizin, şairelerimizin yazdıklarından, yayınladıklarından okudukça, onların satır ve mısraları arasında gezdikçe duygularımız daha bir değişiyor,...