Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Mor Sümbül


27 Mayıs 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

Mor sümbülün yapraklarının parlaklığına ve demetler hâlindeki çiçeklerine bu kapıda tanık olmak. Kapıdan gireni güzel kokularıyla karşılaması en önemli özellikleridir. Mor sümbülün alı al, moru mordu.

Kapıyı sarmıştı, alımlı ve çalımlıydı. Kapının her iki yanındaydı, salkım sümbül. Aşık atıyorlardı karşı beri. Güzelliğini fark eden, kokusunu duyan, ayak sürütüyordu.

Onu gören bayram ediyordu. Güzelliği bin derde deva idi. Bir gören bir daha görmek isterdi.  Bir baştan bir başa sarmıştı, kapının çevresini. Boy gösteriyordu gelip geçene. Arılar, bal alacak çiçeği bulmuştu.

Bazılarının bakışından, canı yanıyordu. Can yoldaşı oluyordu ona hanımeli, ince ve narin. Yoksa ciğeri dağlanacaktı. Çamur mu attıkları güzelliğine, bu güzellikle çığır açmıştı. Bir sırada hanımeli ve gül yer alıyordu.

“Mor sümbül kapıların şenliği.” Dedim.

Bitkilerde bu özellikleri hormonlar düzenler. Bitkilerde hormonlar, çevresel etkilere tepki verirler. Tepki veren hormonlar, bitkilerde bütün fizyolojik faaliyetlerin düzenini sağlar.

Anlatılan özellikleriyle mor sümbül: kapıya gelen insanların, göstereceği etkiye karşılık tepki verecektir. Sümbüle yaklaşan, “Çiçeklerin çok güzel, ne kadar güzel kokuyor.” Demiş olsa inanın o çiçekler daha parlak görünecek ve büyüyecektir.

Kapıdan içeri giren kişi, çiçeklere bayıldım. Renkleri beni büyüledi. Çocukluğumun sümbülleri gibi, o günlere döndüm demiş olsa yine çiçekler daha güzel açacaktır.

Bitkilerdeki hormonların düzenlemesi olarak, mor sümbülü seçtim. Bütün bitkilerde aynı özellikler vardır. Bu tür olaylarla karşılaşırsınız. Öğrenciler de karşılaştıkları çeşitli olaylardan örnekler verdiler.

Misafirlerimiz gittikten sonra, sardunyaların çiçeklerinin bozulduğunu ve solduğunu gördüm. Öğrenciye sardunya yerine menekşe de olsa aynısı olacaktı. Başka bir öğrenci, çiçek bahçemizi gezen arkadaş, o kadar beğendi ki, hayran kaldı. Sabahtan çiçeklerin bir kısmı soldu.

İçlerinde negatif enerji olan kişiler, kötü arzularını çiçeklere öyle yansıtıyor ki, hormonların düzenlemesi gerçekleşmiyor.

Bir başka öğrenci, bahçede misafiri karşılayan ateş çiçekleri için, “Ne kadar güzel kırmızı açmışlar, evde ne yaptıysak, bu kadar kırmızı olmadı.” Dedi.  Sabah kalktıklarında köpek girmiş ateş çiçeklerini kırmış dağıtmış.” Dedi.

İnsanların gözlerinden çıkan, negatif enerji dalgaları, bitkisel hormonları kötü yönde uyarır. Hormonlar da fizyolojik düzenlemeyi normal gerçekleştiremez.

Kapıdaki sümbül, içeri girenlerin içini okur ve ona göre tepki verir.

Okunma Sayısı: 95

Yazarın Diğer Yazıları

Siyaset Sosyolojisi

Devlet milletinin, sosyoekonomik ve sosyokültürel değerleri üzerinde etkilidir. Bu etkilerden biri de siyaset sosyolojisidir. Devlet...

Tarla Faresi

Yorgunluğunu elindeki kazmasına dayanarak gidermeye çalışırken, gücünü de verimli kullanmaya çalışıyordu. Toprak, yağmurdan sonra güneşin...

İnsan Her Yaşta Değerlidir

İnsan, her anın değerini bilmelidir. Bilmek için, zekâsını kullanmalıdır. Bu davranış akıl hareketidir. İnsan kalbini...

Köşedeki Köpek

Köşedeki evin köpeğini geçerken, rahatsız ettiğimiz de oluyordu. Çocukluk okula giderken taş, sopa atıp kaçıyorduk....

Sınav Tarihleri

Okul yolculuğunda tökezledi. Kimse yüzüne bakmadı ve öğretmenleri bile onunla ilgilenmedi. Öğrenmeye kayıtsız değildi. Adına...