Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Meme Kanseri Taramaları Nasıl Yapılmalı? 6

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

01 Şubat 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Son senelerde yapılan araştırmalar meme kanseri taramalarının tam olarak beklenen faydayı sağlamadığını gösteriyor.

Kısa adı USPSTF olan Amerika Birleşik Devletleri Koruyucu Hizmetler Görev Gücü, iki sene kadar önce bu taramalara

50 yaşından sonra başlanmasının ve her sene değil iki senede bir tekrarlanmasının daha doğru olduğu görüşünde olduğunu açıklamıştı.

Bu kararın alınmasında mamografilerin radyasyon riski taşıması yanında, birçok kadına yanlış meme kanseri teşhisi konması (yanlış pozitiflik) ve böylece de gereksiz ameliyat, kemoterapi ve ışın tedavilerin (aşırı tedavi) uygulanması da etkili olmuştu.

USPSTF’ nin bu görüşüne karşılık, Amerikan Kanser Derneği (ACS) ve Amerikan Radyoloji Koleji (ARC) ise rutin mamografilere 40’ lı yaşlarda başlanması ve her sene tekrarlanmasında ısrar ediyorlar.

Bizdeki durum nasıl?

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi’ nin internet sitesinde meme kanseri taramaları ile ilgili olarak şunlar tavsiye ediliyor:

50 yaşına kadar ayda bir kendi kendine meme muayenesi (KKMM) ve yılda bir hekim tarafından meme muayenesi.

55-70 yaşlar arası ve sonrasında 2 senede bir mamografi yapılması

Türk Radyoloji Derneği (TRD) ise Amerikalı büyüklerinin izinden gidiyor; 40 yaşından itibaren her sene mamografi yapılmasını doğru buluyor.

Buna göre Sağlık Bakanlığının tavsiyelerine uyan bir kadın 70 yaşına gelene kadar 7-8, TRD’ nin kilere uyan bir kadın ise 30 mamografi çektirmiş oluyor.

Meme taramaları nasıl yapılmalı?

Bir tarafta mamografi taramalarının aşırı teşhis ve yanlış pozitiflik yüzünden gereksiz biyopsi, ameliyat, ışın tedavileri ve ekonomik kayıplara yol açtığı gerekçesiyle 50 yaşından sonra başlanmasını ve iki senede bir tekrarlanmasını tavsiye edenler var. Bir tarafta ise 40 yaşından itibaren her yıl yapılsın diyenler bulunuyor.

Bana soracak olursanız taramalarda “meme kanseri riski yüksek olanlara” ağırlık verilmelidir derim ama asıl yapılması gerekenler şunlardır:

BİR: Kadınlarımız meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi konusunda bilinçlendirmelidir.

İKİ: Tüm pratisyen ve aile hekimleri meme muayenesini çok iyi yapabilmeli ve takipleri altında olan kadınları yılda bir muayene etmelidir.

ÜÇ: Taramaların bizim kadınlarımızda ne işe yaradığı mutlaka bilimsel olarak değerlendirilmelidir.

Tabii ki son karar kadınlarımızın ve hekimlerimizindir!

KAYNAK

http://www.kanser.gov.tr/index.php?cat=17

Okunma Sayısı: 92

Yazarın Diğer Yazıları

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Eediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...

Koronavirüs Aşılarını Daha Etkili Kılmanın Yolları Var

İndependent Türkçe‘ deki yazım: Koronavirüslere karşı hazırlanan aşıların faz 3 çalışmalarından gelen haberler çok umut...