Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Melatonin Eksikliği Kalp Krizi Riskini Artırıyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

06 Mart 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

British Medical Journal’ de yayınlanan araştırma kadınlarda melatonin salgısındaki azalmanın vücut kitle endeksini ve kalp krizi riskini artırdığını ortaya koydu.

Nurses’ Health Study kapsamında gerçekleştirilen araştırmada 209 vakada ölümcül olan veya olmayan kalp krizi tespit edildi ve bunlar 209 kişilik kontrol grubu ile kıyaslandı.

Gece melatonin salgısı sabah idrarında 6- sulfatoxymelatonin konsantrasyonları ölçülerek belirlendi.

En düşük melatonin seviyelerine sahip olan kadınlarda kalp krizi riski en yüksek olanlara oranla 1.51 misli fazla kasa fişibulundu.

İdrarda bu maddede her bir ünite azalmanın kalp krizi riskini 1.4 misli artırdığı, en yüksek değerlere sahip olan kadınlarda senede her 100 bin kadından 84’ ünün en düşük değerlere sahip olanlarda ise 100 bin kadından 197’ sinin kalp krizi geçirdikleri hesaplandı.

Araştırmacılar bu sonuçları, kadınlarda kalp krizi için melatoninin değiştirilebilir bir risk faktörü olduğu şeklinde yorumluyorlar ve buna dayanarak yeni girişimlerin geliştirilebileceğini iddia ediyorlar.

Bu amaçla randomize kontrollü çalışmalarla melatoninin kardiyo-vasküler risk faktörleri üzerine etkisinin araştırılmasını tavsiye ediyorlar.

Gelelim neticeye

BİR: Melatoninin kalp-damar hastalıkları üzerine olan etkileri zaten biliniyor.

Üstelik de düşük melatonin seviyelerinin diyabet, obezite, hipertansiyon ve kanserlerle ilişkisini gösteren de pek çok çalışma var.

İKİ: Melatonini yükseltmek için melatonin hapı içmeye gerek yok.

Nasıl yeterli D vitamini seviyelerine sahip olabilmek için hap içmiyor “adam gibi” güneşleniyorsak yeterli melatonin seviyeleri için de geceleri “adam gibi” uyumak gerekiyor.

Kaynak:
http://www.pharmacytimes.com/resource-centers/vitamins-supplements/melatonin-and-myocardial-infarction-whats-the-association

Okunma Sayısı: 71

Yazarın Diğer Yazıları

Pfizer’ın Aşısında Şok: İlk Aşıda Yüzde 50 Koruma, Mutasyonlara Etkisiz

Koronavirüs aşısı yapılanların sayısı arttıkça faz 3 çalışmalarında bildirilen etkinlik ve emniyetle ilgili verilerinin doğru...

Evdeki Kimyasallar Çocukların Bağırsak Bakterilerini Etkiliyor

3-6 yaş arası çocukların idrar ve dışkı örneklerinde, tekstil, ev eşyaları, elektronik aletler, bakım ürünleri...

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...