Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Medya İnsanı Hakları ve Demokrasi

BİLİMSEL GERÇEK
Öğr.Gör. Nurullah AYDIN

23 Ocak 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

32.nci kitabım MEDYA İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ Kamer yayınlarından çıktı.
İyi günler, iyi çalışmalar. Sevgi ve dostlukla. … Nurullah AYDIN
Kitabın ARKA KAPAK METNİ
İnsan başta kendisi olmak üzere diğer insanlarla, doğayla sesli, sessiz ve yazılı iletişim içindedir.
Bilgilendirme, aydınlatma, etkileme, kanat oluşturmak için iletişim yöntemleri ve araçları geliştirmiştir.
Olgunun geniş ve bilinmeyen kitleye (dinleyici, izleyici ve okura) iletilmesi,

Fotoğraf: 32.nci kitabım MEDYA İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ Kamer yayınlarından çıktı.İyi günler, iyi çalışmalar.Sevgi ve dostlukla.Nurullah AYDIN Kitabın ARKA KAPAK METNİ İnsan başta kendisi olmak üzere diğer insanlarla, doğayla sesli, sessiz ve yazılı iletişim içindedir.Bilgilendirme, aydınlatma, etkileme, kanat oluşturmak için iletişim yöntemleri ve araçları geliştirmiştir.Olgunun geniş ve bilinmeyen kitleye (dinleyici, izleyici ve okura) iletilmesi, kitle iletişim araçları kitap ve gazete ile başlamıştır.Teknolojik gelişmelerle birlikte bu kez iletişim, radyo, televizyon, sinema, cep telefonu ve internet ile sürmüştür.Kitle iletişim araçları ile düşünceler, fikirler ve haberler çok kısa süre içinde kitlelere ulaştırılmaya başlanmıştır.İnsanlar; geniş ve yoğun enformasyon sağanağı altına girmiştir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar, kültürler, devletler, olaylar ve doğayla ilgili verileri görmeye, öğrenmeye ve anlamaya başlamıştır. Böylece uzaklıklar yakınlaşırken, yakın olanlar uzaklaşmıştır.İnsan hakları ve demokrasi gibi bireyi yakından ilgilendiren olgular, özellikle medya araçları ile insanlar arasında olan ve olması gereken yönleriyle ele alınabilmektedir. Medya, olması gerekene ulaşmada itici ve sürükleyici rol üstlenmiştir. Medya’nın bu süreçteki yeri, rolü ve işlevi nedir, ne olmalıdır?Medya’nın temel görevi; bireyi, toplumu, devleti ve insanlığı ilgilendiren her konuda, bilgilendirmek, aydınlatmak, eğitmek, kamuoyu oluşturmak, toplumu siyasi, sosyal, ekonomik, dini, askeri ve teknik gelişmelerden haberdar etmektir.Medya kamuoyu oluşturmada en önemli etkili araçtır. Medya ne der? sorusunun her konuda ve her yerde sorulduğu bir gerçektir.Yıkıcı, ayrıştırıcı, çözücü her türlü düşünce ve eylem; Medya’nın karşı olması gereken faaliyetlerdir. Medya etiği ve sorumluluğu, duyarlı mensuplarınca sağlanır.İnsan hakları ve demokrasi bağlamında ele alındığında; Medya’nın önemi ve etkisi ile birlikte tarafsızlığının vazgeçilmez bir olgu olduğu gerçeği gözardı edilmemelidir.

kitle iletişim araçları kitap ve gazete ile

başlamıştır.

Teknolojik gelişmelerle birlikte bu kez iletişim, radyo, televizyon, sinema, cep telefonu ve internet ile sürmüştür.
Kitle iletişim araçları ile düşünceler, fikirler ve haberler çok kısa süre içinde kitlelere ulaştırılmaya başlanmıştır.
İnsanlar; geniş ve yoğun enformasyon sağanağı altına girmiştir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar, kültürler, devletler, olaylar ve doğayla ilgili verileri görmeye, öğrenmeye ve anlamaya başl

amıştır. Böylece uzaklıklar yakınlaşırken, yakın olanlar uzaklaşmıştır.
İnsan hakları ve demokrasi gibi bireyi yakından ilgilendiren olgular, özellikle medya araçları ile insanlar arasında olan ve olması gereken yönleriyle ele alınabilmektedir. Medya, olması gerekene ulaşmada itici ve sürükleyici rol üstlenmiştir. Medya’nın bu süreçteki yeri, rolü ve işlevi nedir, ne olmalıdır?
Medya’nın temel görevi; bireyi, toplumu, devleti ve insanlığı ilgilendiren her konuda, bilgilendirme

k, aydınlatmak, eğitmek, kamuoyu oluşturmak, toplumu siyasi, sosyal, ekonomik, dini, askeri ve teknik gelişmelerden haberdar etmektir.
Medya kamuoyu oluşturmada en önemli etkili araçtır. Medya ne der? sorusunun her konuda ve her yerde sorulduğu bir gerçektir.
Yıkıcı, ayrıştırıcı, çözücü her türlü düşünce ve eylem; Medya’nın karşı olması gereken faaliyetlerdir. Medya etiği ve sorumluluğu, duyarlı mensuplarınca sağlanır.
İnsan hakları ve demokrasi bağlamında ele alındığında; Medya’nın önemi ve etkisi ile birlikte tarafsızlığının vazgeçilmez bir olgu olduğu gerçeği gözardı edilmemelidir.Devamını Gör

Okunma Sayısı: 74
Kategori: Nurullah AYDIN

Yazarın Diğer Yazıları

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

Siyasal/Ekonomik Şekillendirme

Belli odakların emireri olarak planlandığı gibi gücü/yetkiyi ele geçiren bir kesim diyor ki; artık kabul edin....

ABD-NATO ve Türkiye

Atatürk’ün bağımsızlık temeline dayalı stratejik dış politikasını tersyüz etmiş ve ABD ile askeri ve eğitim...

Sevgide Birleşmek

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta...